TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayi Meclisi toplandı


22.10.2018 / AnkaraTürkiye Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayi Meclisi Toplantısı, Meclis Başkanı Ahmet Pura başkanlığında, Meclisten sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay’ın katılımı, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin büyük ilgisi ile gerçekleştirildi.​

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, meclis üyeleriyle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, TOBB olarak daima sektörün yanında olduklarını belirterek sözü Meclis Başkanına bıraktı.

 

Meclis Başkanı Pura, 2018 yılında yaşanan ekonomik olumsuzluklara rağmen sektörde güzel şeylerin de yaşadığını, sorunların çözümünde kamu ile olan ilişkilerin pozitif bir şekilde sürdürüldüğünü ve sektör olarak kararlı bir şekilde büyüyeceklerini dile getirdi.

 

TÜBİTAK Bilimsel Programlar Uzmanı Özlem Gezici Koç tarafından, Avrupa Birliği projeleri ile ilgili bir sunum gerçekleştirilerek kozmetik sektörü ile ortak çalışmaların yapılabileceğinin sinyalini verildi.

 

Toplantıda gündemin ilk maddesi olan Ar-Ge Alt Komitesi ve KOBİ Geliştirme Alt Komitesi çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulunan Meclis Üyesi Sibel Tüzün, Türkiye Kozmetik Vadisi Proje Önerisi’ne ilişkin bir sunum yaptı. Deterjan Mevzuatı hakkında açıklamalarda bulunan Meclis Üyesi Melike Özener ise, SEA Yönetmeliği kapsamındaki maddelerin çıkartılarak Deterjan mevzuatının güncellemesi gerektiğini Bakanlık yetkilileri ile bir kez daha istişare ederek, sektörün taleplerini iletti.

 

Kozmetik firmalarının Ürün Takip Sistemi (ÜTS) ile 2016 yılı Mart ayında tanıştığına değinen Üyeler, ÜTS'nin sektöre etkileri ile Kozmetik Klinik Araştırmalar Yönetmeliği’nin getirdiği bürokratik zorluklar hususunu görüştü. Ayrıca Meclis Üyesi Nilgün Dayıoğlugil tarafından detaylı bir sunum yapılarak, sektörü zora sokan hususlar Sağlık Bakanlığı yetkililerine iletildi.

 

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’nün perakendeci nezdindeki yapılan tartışmaları gündeme getiren üyeler, son dönemde yaşanan ekonomik olumsuzlukların kötüye kullanıldığını,  ancak kamu, özel sektör arasında gelişen güven bağıyla en kısa sürede bu sürecin atlatılacağına olan inanç hassasiyetle dile getirildi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA