TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Otomotiv sektörü çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor


22.10.2018 / AnkaraTürkiye Otomotiv Sanayi Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Cengiz Eroldu başkanlığında gerçekleştirildi. Cengiz Eroldu, TSE Genel Sekreterliğine atanan Meclis Üyesi Aykut Kırbaş’a yeni görevi için Meclis adına hayırlı olsun dilekleri iletti.​

Eroldu, sektörün güncel durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Sektörün, ülke ekonomisindeki payını arttırmaya devam ettiklerini, iç pazardaki daralmaya rağmen piyasayı canlandırmak için otomotiv şirketlerinin kampanya ve indirimler yaptığını belirtti. Sektörün dış ticaret fazlasında yarattığı artışın olumlu karşılandığını, otomotiv sanayinin Türkiye ekonomisindeki rolünü arttıran bir gelişme olduğunu ifade etti.

 

Son dönemlerde sektörün karşılaşmakta olduğu durumlara da değinen Eroldu, geçmiş yıllarda da bu tür sıkıntılar ile karşılaşıldığını ve zorluklardan sektörün daha da güçlenerek çıktığını belirtti. Aynı doğrultuda sektörün hazırlıklarına devam ettiğini anlattı. Ayrıca, otomotiv sektörünün bu dönemi bir fırsat olarak değerlendirerek, belirli konularda kendisini kuvvetlendirmesi gerektiğini düşündüklerini belirtti. Sektörün, katma değerli üretim yapmak, rekabetçiliği arttıracak yönde çalışmak, dijital dönüşüme yatırım yapmak ve en önemlisi de Ar-Ge yatırımlarına ayrılan kaynakların arttırılması konusuna odaklanması gerektiğini ifade etti.

 

TÜBİTAK’tan katılan temsilciler tarafından Horizon 2020 destek programı hakkında bilgilendirme sunumunun yapılmasının ardından, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından katılan üst düzey yöneticiler ve TOBB Tır ve Ata Karnesi Daire Başkanlığı’ndan katılan yöneticiler ile beraber ‘Akıllı Dijital Takograf Kartları’nın ülkemizde temini hakkında güncel gelişmeler istişare edildi.

 

Toplantıda ayrıca, Okul Servis Araçları Yönetmeliği, Eşdeğer Parça konusunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TSE’nin çalışmaları istişare edilerek, bu konuların Meclis tarafından takip edilmeye devam edileceği belirtildi. TOBB tarafından gerçekleştirilen ‘Yeni Yönetim Sistemi Hakkında Bilgilendirme’ sunumu ile toplantı sona erdi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA