TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Tamer Kıran: “Türkiye için Kanada öncelikli ülkeler arasında”


16.10.2018 / İstanbulTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tamer Kıran, Türkiye - Kanada Enerji ve Altyapı Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, 2018 yılının Türkiye ve Kanada arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 75’inci yılı olduğunu anımsattı.​
Türkiye ve Kanada’nın, NATO kapsamında iki müttefik ülke olarak, birçok uluslararası sorunda birlikte hareket ettiğini belirten Tamer Kıran, “Ülkelerimiz arasında iktisadi ilişkiler, giderek gelişim süreci içindedir. Kanada Hükümeti ve Hükümetimiz ikili iktisadi ilişkileri geliştirmeye dönük bir dizi adım atıyor” dedi.

Kıran, Türkiye için Kanada’nın ‘Öncelikli Ülkeler’ arasında yer aldığını vurgulayarak, “Canada’s Global Market’s Plan, Türkiye’yi ‘top emerging’ market olarak tanımlamıştır. Export Development Canada, Türkiye’yi Kanada için stratejik piyasa olarak belirlemiştir. Bölgesel merkezini İstanbul olarak belirlemiştir” ifadelerini kullandı.

Bütün iyi stratejik adımlar ve girişimlere rağmen, Türkiye ve Kanada arasındaki iktisadi ilişki düzeyinin iki ülkenin potansiyelinden çok uzak olduğuna dikkat çeken Tamer Kıran şunları kaydetti: “Kanada, Türkiye’nin ithalatında 22, ihracatında ise 35 inci sırada yer almaktadır. Türkiye Kanada’nın ticaret ortakları arasında ancak 22 inci sırada yer almaktadır. Türkiye-Kanada ikili ticaret hacmi giderek hızlı bir gelişme sürecindedir. Ticaret hacmi 2017 yılında 4 milyar dolar düzeyine ulaşmıştır. Bu yılın ilk sekiz ayında, ticaret hacmi 3,2 milyar dolar seviyesine yükselmiştir. Bu gelişme ümit vericidir. Karşılıklı çabaların başarılı olduğunu göstermektedir. 

İkili ticaret hacminin artması yanında, ticarete konu olan ürün de çeşitlenmektedir. Türkiye Kanada’ya geleneksel olarak ihraç ettiği çelik, tekstil ve fındık yanında, artık otomobil, gemi, buzdolabı gibi daha teknolojik ürünler ihraç etmeye başlamıştır. 

Öte yandan Kanada ile iş yapan Türk firmalarının sayısı giderek artmaktadır. Örneğin 2017 yılında 4500 civarında firma Kanada ile ticaret yapmıştır. Öte yandan, 12 civarında Kanada’lı firma Türkiye’de madencilik sektöründe başarılı bir faaliyet içerisindedir. İkili ticari ilişkilerde iyi bir ivme yakaladığımızı düşünüyoruz”.

-Altyapı ve enerji ciddi potansiyel içeriyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak, geçen yıl Kanada’ya gerçekleştirdikleri ziyaretin faydalı geçtiğini ifade eden Kıran, aynı şekilde Kanada’dan ağırladıkları heyetleri bundan sonra da sürdürmek, yeni sektör alanlarını bu işbirliğine dahil etmek istediklerini söyledi. Tamer Kıran, bu alanda, altyapı ve enerji ciddi potansiyel içerdiğini vurguladı. 

İki ülke arasında karşılıklı bilgi eksikliği olduğuna değinen Kıran, “karşılıklı ziyaretlerin, bu bilgi eksikliğini gidermede önemli katkısı olduğuna inanıyoruz. Kanada-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması’nın imzalanması karşılıklı ticaretin artmasına önemli katkı sağlayacaktır. Aynı şekilde, Ekonomik ve Ticaret Ortak Komitesi’nin kurulması ve çalışmalarına başlamasını bekliyoruz. Türkiye’de daha fazla Kanada yatırımı görmek istiyoruz. 2017 yılı rakamlarına göre, Kanada’nın yurt dışındaki yatırımlarının toplam tutarı 99,9 milyar dolardır. Kanada’nın Türkiye’de ise bugüne kadar sadece 541 milyon dolarlık yatırımı bulunuyor. Türkiye ve Kanada arasında ‘Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşmalarının’ imzalanması karşılıklı yatırım rakamlarının artmasını sağlayacaktır. Biz ikili ticaret ve yatırım ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Aynı zamanda, üçüncü ülkelerde de ciddi bir iş birliği potansiyeli olduğuna inanıyoruz” dedi.

-Büyükelçi Cooter

Kanada’nın Ankara Büyükelçisi Chris Cooter ise Türkiye ve Kanada’nın diplomatik ilişkilerinin 75. yılına değinerek, üçüncü dünya ülkelerinde Türkiye ile başarılı işbirlikleri kurulabileceğinden bahsetti.

Türkiye’nin inşaat sektöründe, Kanada’nın da teknoloji, savunma sanayi ve genetik gibi konularda başarılarına değinen Cooter, iki ülkenin uzmanlıklarını ve tecrübesini birleştirerek önemli başlangıçların yapılabileceğini belirtti.

Büyükelçi ayrıca dünyanın her yerinde TOBB gibi ticari kuruluşların olduğunu ancak sadece TOBB Başkanının geçtiğimiz yıl Kanada’ya ziyaret gerçekleştirdiğine değinerek teşekkürlerini sundu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA