TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Ticari İşlemlerde Taşınır Rehini Tanıtım Toplantısı Trabzon´da gerçekleştirildi


10.10.2018 / TrabzonTicari İşlemlerde Taşınır Rehini Tanıtım toplantısı Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası´nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde düzenlenen toplantıda işadamları ve banka temsilcilerine Taşınır Rehini ile ilgili bilgi verildi. ​

Toplantıya TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mücahit Arvas, TOBB KOBİ Müdürü Cahit Ceren, Trabzon Ticaret İl Müdürü Y. Selim Aykan ile işadamları, banka temsilcileri ve diğer ilgililer katıldı.

 

Toplantının açılışında konuşan TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, yatırım ortamını iyileştirme çalışmaları kapsamında ticaretin kolaylaştırılması ve işadamlarının önündeki engellerin kaldırılmasına adına Bakanlık ve TOBB’un önemli çalışmalar yaptığını belirterek, “Ancak hedefler bitmedi. Umuyoruz ki bundan sonra da yatırım ortamının iyileştirilmesi ve ticaretin kolaylaştırılması adına her şey yapılır. Taşınır Rehini konusu özellikle işadamlarını ve bankaları birinci derecede ilgilendiriyor. Örnekleri var ama şehrimizde çok fazla uygulaması yok. Amacımız bunu yaygın hale getirmek. Bundan sonra bizler duyuru yapacağız, bankalar gerekli kolaylığı sağlayacak ve bunu yaygınlaştıracağız. Ticaretin geliştirilmesi adına çok güzel bir örnek olacak” dedi.

 

Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mücahit Arvas, 6750 Sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehin Kanunu konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Dünyada işletmelerin sermaye yapısının yüzde 44’ünü makine, ekipman, yüzde 34’ünü alacaklar, yüzde 22’sini taşınmak varlıkların oluşturduğunu belirten Arvas, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Ancak bu yapıya karşılık bankalar kredi karşılığında yüzde 73 oranında taşınmaz rehini talep ediyor. Dolayısıyla, işletmeler ile bankaların talep ve beklentileri birbiriyle örtüşmemektedir. Bankalar kredi karşılığı oluşan alacaklarını taşınmaz varlıklar ile teminat altına almak isterken, işletmelerin sermaye yapısı bu talepleri karşılamaktan uzak kalmaktadır. Bu durum, kredi piyasalarında etkinsizliğe sebebiyet vererek, işletmelerin finansmana erişimini zorlaştırmaktadır. Bunun önüne geçmek için reform çalışmaları kapsamında rehinli taşınır sicil sistemi kurulmuştur.

 

Daha sonra, moderatörlüğünü Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mücahit Arvas´ın yaptığı ve Hayvancılık Sektörü Girişimci- Osman Ayaz, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Yomra Şubesi Müdürü Murat Yılmaz ve Qnb Finansbank A.Ş.Çarşı Trabzon Şubesi Müdürü Can Korkmaz´ın panelist olarak yer aldığı panelde yeni imkandan faydalanarak kredi kullanan ve kullandıran tarafların süreçle ilgili tecrübeleri izleyicilere aktarıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA