TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Telekomünikasyon sektöründeki gelişmeler İstanbul’da görüşüldü


08.06.2018 / İstanbulTürkiye Telekomünikasyon Meclisi Toplantısı, Meclis Başkanı Rıdvan Uğurlu başkanlığında TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi.​

Toplantıda TUBİSAD Başkanı Kübra Erman Karaca tarafından Bilgi İletişim Teknolojileri ve E- Ticaret 2017 Pazar Verileri hakkında sunuş yapılırken, Meclis Danışmanı Halil Yalçın da 24 Mayıs 2018 tarihinde Ankara’da yeni imzalanan Ortak Altyapı Protokolüne ve sektöre ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

 

Natro Genel Müdürü Nedim Mitrani tarafından, sektörün gündeminde üst sıralarda olan ‘’Türkiye’de Veri Merkezi İşletmeciliği ve Bulut Hizmetlerine’’ ilişkin detaylı bir sunuş gerçekleştirildi.

 

TUBİSAD Başkanı Kübra Erman Karaca’nın yaptığı sunuşta sektöre ilişkin aşağıdaki bilgiler verildi: “Bilgi ve İletişim Teknolojileri toplam sektör büyüklüğü Türk Lirası bazında yüzde  18,2’lik büyüme ile 2017 yılında 116,9 milyar TL’lik hacme ulaştı. Sektörün 2012 yılından bu yana büyümesi yıllık ortalama yüzde 15 olarak gerçekleşti ve bu süre boyunca sektör iki katı boyuta ulaştı. Bilgi Teknolojileri kategorisinde, bir önceki yıla göre en yüksek büyüme yüzde 29,1 ile hizmet kategorisinde gerçekleşti. Hizmet sektöründeki büyümeyi yüzde 20,5 ile yazılım, yüzde 13,8 ile donanım sektörleri takip etti. Teknokentlerde büyüme sürdü, 2017 yılında teknokentlerde yaratılan ciro bir önceki yıla göre yüzde 36,6 oranında artarak 15,8 milyar TL’ye ulaştı. Bu veriler ile teknokentlerde toplam sektör hacminin yüzde 14’ü oluşturuldu”.

 

Toplantı sonunda ise, Meclis tarafından hazırlanan ‘’Elektronik Haberleşme Sektörü 2017-2018 Dönemi Önemli Sorunlara İlişkin Öneriler’’ raporu gözden geçirildi. Katılımcılar tarafından dile getirilen öneri ve görüşlerin ardından oybirliği ile raporun onaylanmasına karar verildi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA