TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Kamu, Üniversite ve Sanayi TOBB’da buluştu


06.06.2018 / AnkaraAB 9. Çerçeve Programı Öncesi Kamu Üniversite Sanayi Buluşması toplantısı, TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş, TOBB Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi Başkanı Dr. Fatih Ebiçlioğlu ve TÜBİTAK AB Çerçeve Programları Müdürü Selda Ulutaş Aydoğan’ın katılımıyla TOBB İkiz Kuleler Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi.​
TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş açılışta yaptığı konuşmada, her alanda süratli bir değişimin yaşandığı bu dönemde ülkelerin refah seviyelerini yükseltmek için eğitim, sağlık ve ekonomi alanlarında ilk sıralara tırmanma mücadelesi verdiğini belirterek, “Ancak hiç şüphesiz teknoloji üretebilen ve bilgiye sahip olan toplumlar bu mücadelede başarılı olabilmektedir. Bu noktada, bilgiye sahip olmak ve bu bilgiyi teknoloji üretimine dönüştürebilmek için de üniversitelere ve sanayiye önemli görevler düşmektedir. Bilim insanları üniversitelerde yenilikçi fikirler geliştirmekte, ancak çok az fikir kendini sıyırarak ürüne dönüşme fırsatı bulmaktadır” dedi. 

Üniversitedeki bilimsel potansiyelin, sanayiye aktarılarak ekonomik değere dönüşmesine katkıda bulunmak için Üniversite–Sanayi İşbirliğinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Delibaş, değer taşıyan fikirlerin yakalanması ve Ar-Ge yapan firmalar tarafından desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Delibaş, ekonomik kaygılar nedeniyle firmaların Ar-Ge’ye yatırım yapmaktan çekinseler dahi firmaların ayakta kalmasını sağlayacak ve onları lokomotif firmalar haline getirecek olanın, yenilikçi ve innovatif ürünler olduğunu ifade etti.

Cengiz Delibaş, Türkiye’nin özel sektör ve üniversitelerinin Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri için bir araya gelmesini, Türk sanayisinin Ar-Ge yeteneğinin ve rekabet gücünün arttırılması için Kamu–Üniversite–Sanayi-İşbirliğinin çok daha etkin hala gelmesini ve bunların sonucu olarak yenilikçi ve rekabetçi ürünlerin dünya pazarlarında yaygınlaşmasını arzu ettiklerini söyledi.

“Bugün burada bilgiyi teknolojiye çevirebilmek için çok önemli bir adım atılıyor” diyen Delibaş, “Yeni açılmakta olan ve Avrupa Parlamentosuna sunulan Avrupa Birliği (AB) 9.Çerçeve Programlarında ülkemizin daha aktif ve etkili olabilmesi için zorlukları, fırsatları ve yapılması gerekenleri ortaya çıkarmak istiyoruz. AB uygulamalarına baktığımızda sivil toplum kuruluşlarının çok etkin olduğunu görüyoruz. Bizim de TOBB olarak hedefimiz, sizlerin taleplerini AB Komisyonu’na iletmektir. Bu vesile ile söz konusu sektörlerimizden biri olan ve üretim yelpazesinin çeşitliliği nedeniyle; dijital dönüşüm, nesnelerin interneti, yapay zeka, makine öğrenmesi, siber güvenlik, çevre, enerji verimliliği, üniversite sanayi işbirliği gibi ülkemizin önemli ve güncel konularına eğilen, önemli çıktılar sağlayan Türkiye Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi kıymetli üyeleri ve değerli Başkanı Sn. Fatih Kemal Ebiçlioğlu’na huzurlarınızda teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

Açılış konuşmalarının ardından TuR&Bo Direktörü Bülent Bilgiç bir sunum yaptı. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA