TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Selçuk Öztürk, Yozgat TSO Kampüsü Temel Atma Töreni’ne katıldı


03.06.2018 / YozgatTOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk, Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Kampüsü Temel Atma Töreni’ne katıldı.​

Törende, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk, Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç ve Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çelik birer konuşma yaptı. Protokol konuşmalarından sonra temel atma töreni gerçekleştirildi.


Selçuk Öztürk yaptığı konuşmaya TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun selam ve sevgilerini ileterek başladı. 

Öztürk, bir işadamı olarak kendisini çok gururlandıran iki tablo olduğunu vurgulayarak, “Bugün burada karşımda duran iki tablo. Bunlardan biri ilk sırada oturan değerli protokol. Bakın Sayın Başbakan Yardımcımız buraya geldi, Valimiz burada, Belediye Başkanımız burada, Oda-Borsa Başkanlarımız burada. Ne için buradalar, Yozgat için. Sayın Başkanımızın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun hep vurguladığı gibi; ‘birlikte rahmet ve bereket, ayrılık da azap vardır’. Bu birlik ve beraberliğinizden dolayı sizleri tebrik ediyorum. Bu birlik beraberlik neden önemli? Bir ilin kalkınmasının anahtar noktası birlik ve beraberlikte. Marka şehirlere bakın hepsinin arkasında bu var. 

İkinci tablo ise Yozgat Ticaret Kampüsümüzün temelini atacağımız bu tören. Artık illerimizde, ilçelerimizdeki en modern hizmet binaları Oda ve Borsalarımızın hizmet binaları. Yozgat Ticaret ve Sanayi Odamız da bu yeni hizmet binası ile Yozgat’ın en modern hizmet binasına sahip olacak. Yozgat TSO zaten akredite bir odaydı. Yani tüm dünyaca kabul edilen hizmet standartlarına sahip bir Oda. Üyesine 5 yıldızlı hizmet veren bir Oda. Bu yeni hizmet binasıyla da fiziki kapasitesi de 5 yıldızlı hale gelmiş olacak. Üstelik bu ticaret kampüsünde girişimcilerimizin, firmalarımızın, yatırımcılarımızın ihtiyaç duyacağı her hizmet de tek durak olarak burada yer alacak. Böyle bir yatırımı hayata geçirecekleri için Yozgat TSO Başkanımız Sinan Çelik’i, yönetim kurulu üyelerimizi, Meclis Başkanımız Hacı Selvi’yi, meclis üyelerimizi, genel sekreterimizi ve tüm çalışanlarımızı yürekten kutluyorum” dedi.

TOBB olarak üyelerine daha iyi hizmet sunmak, onların sorunlarını çözüme kavuşturmak için durmadan çalıştıklarını belirten Selçuk Öztürk şunları kaydetti: “Şimdi burada mübarek Ramazan ayında yaptığımız tüm bu işleri tek tek sayıp sizi yormak istemem. Ancak son dönemde yaptığımız Yozgat için yaptığımız 3 önemli işi anlatmak isterim. Birincisi geçen yıl üyelerimiz finansmana erişimde sıkıntı yaşıyordu. TOBB iştiraki olan Kredi Garanti Fonu (KGF) ile hükümetimizin de desteği üyelerimize kefil olduk. Yozgat’taki 1.692 KOBİ’mize 462 milyon liralık kefil olduk. Böylelikle üyelerimiz finansmana daha kolay erişmiş oldu. İkincisi 2017’de faizlerin yükselmesiyle TOBB ve Oda-Borsalar olarak harekete geçtik. Elimizdeki tüm kaynakları üyelerimizin kullanımına açtık. TOBB Nefes Kredisini başlattık. Böylece Merkez Bankası’nın bankalara verdiği krediden daha düşük faiz oranı ile üyelerimize kredi imkanı sunduk. 2018’de üyelerimizden yeniden talep geldi ve Mart ayı sonunda TOBB Nefes Kredisini yeniden başlattık. Yıllık yüzde 11,88 faiz oranıyla 6 ay ödemesiz 18 ay vadeli olarak Yozgat’taki üyelerimize 25 milyonluk düşük faizli kredi imkanı sağlamış olduk.

Üçüncüsü geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanımız, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Türk iş dünyasına bir çağrıda bulunmuştu. Her TOBB üyesi en az 1 istihdam sağlamıştı. TOBB ve Oda-Borsalar olarak bu çağrıya kayıtsız kalmadık. Hükümetimizin de sağladığı tarihi istihdam teşvikleri sayesinde 2017’de Türkiye olarak 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Yozgat da üzerine düşeni yaptı. 2017’de 9 binden fazla ilave istihdam sağladı. Cumhurbaşkanımız, her firma en az 1 ilave istihdam yapsın demişti. Yozgat, 2,8 yaptı. Yani Yozgat’taki her firmamız ilave 2,8 kişiyi istihdam etti. Zaten Yozgat’a da bu yakışırdı. TOBB ile birlikte el ele, omuz omuza vererek Yozgat için çalışan Yozgat’taki tüm Oda-Borsalarımızı yürekten kutluyorum”.

Selçuk Öztürk, Türkiye’nin 1980’den bu yana büyük bir başarı hikâyesi yazdığını, bu hikâyeyi yazarken de birçok zorluk ve güçlükle karşılaştıklarını, ama hiçbir zaman umutsuz olmadıklarını söyledi.
 
Hedefler için durmadan çalıştıklarını belirten Öztürk, “Geçmişte büyüklerimiz çalıştı. Bugün biz çalışıyoruz, yarın da bizim çocuklarımız çalışacak. Bizim ülke olarak, iş dünyası olarak bir amacımız var ve bu amaç uğruna durmadan çalışıyoruz. Eğer bu amaçtan, hedeften saparsak işte o zaman kaybederiz. O yüzden günlük meselelere takılmadan işimize bakmalıyız” dedi.


 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA