TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Profesör Dr. Tahsin Kesici’ye ödül


03.04.2018 / AnkaraTOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nin Kurucu Rektörü Prof. Dr. Tahsin Kesici'ye TOBB ETÜ'den önce, 43 yıl görev yaptığı kurum tarafından Ankara Üniversitesi Çınarı Ödülü verildi.​

Prof. Dr. Kesici, 2004 yılında bu görevi üstlenmezden önce Ankara Üniversitesi'nde kesintisiz 43 yıl boyunca öğretim üyeliği ve idari görevlerde bulunmuştu. Prof. Dr. Kesici, ödülünü Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş'in elinden aldı.

 

Prof. Dr. Kesici ödül töreninde şunları kaydetti: “TOBB-ETÜ’de göreve başladığım anda Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu bana ‘Çok iyi İngilizce öğretmenizi, ikinci bir yabancı dili programa almanızı istiyorum’ demişti. Bu nedenle TOBB ETÜ’de özel bir yabancı dil öğretme programı yürütmekteyiz. Hiç İngilizce bilmeyenler, 10 aylık hazırlık sınıfında 900-1.000 saatlik İngilizce eğitimi almaktadır. Bu süre kolejlerde verilen toplam dil eğitimine denktir. Sayın Hisarcıklıoğlu'nun güçlü dil eğitiminin yanı sıra bir başka isteği de TOBB ETÜ'nün işyerleri ile yakın ilişki içinde olması idi. Bunun için de Ortak Eğitim Modelini kurduk. TOBB ETÜ’de 2 değil 3 dönem var ve eğitim süresi yılda 11 aydır.”

 

-2.100 Sayfalık Tohumculuk Kitabının Editörlüğünü Yapıyor 

 

Prof. Dr. Kesici, geride kalan 57 yıldaki yayınlarını gözden geçirdiğinde kendisine en fazla huzur verenin, bir öğretim üyesi arkadaşıyla orta eğitimdeki öğrenciler için yazdıkları üç bilgisayar öğretim kitabı ve bunların Milli Eğitim Bakanlığı tarafından toplam bir milyondan fazla basılıp öğrencilere parasız verilmesi olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kesici, şu anda ise TOBB ETÜ Rektör Danışmanlığı'nı yürüttüğünü, TOBB ETÜ öğretim üyesi olarak editörlüğünü yaptığı, 42 yazarı olan ve 2.100 sayfayı bulan ve bugünlerde basılmaya hazır hale getirilen tohumculuk kitabı üzerinde çalıştığını aktardı.

 

Prof. Dr. Kesici gençlere şu tavsiyelerde bulundu: “Çanakkale Zaferi, 57. Alay, Kurtuluş Savaşı, Atatürk ve çalışma arkadaşlarını çok iyi araştırıp öğrenin. 57 yaşına geldiğinizde bir hayat muhasebesi yapmak durumunda kalacağınızı hatırınızda tutun.  En az iki yabancı dil öğrenin. Zaman zaman sakin bir köşede vicdan muhasebesi yapın. Bu size başarının yolunu açar. Olumsuz bir halde kalsanız bile dürüst davranma erdemini edinin ve her hususta affedici olun. Size yapılmış bir kötülüğü, iyilik yaparak bertaraf etmeyi muhakkak öğrenin.”

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA