TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Eğitim Meclisi, TEOG yerine gelen sistemi ve YKS’yi değerlendirdi


24.01.2018 / İstanbulTOBB Türkiye Eğitim Meclisi toplantısı, Meclis Başkanı Dr.Yusuf Ekinci başkanlığında, TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Soru Oluşturma ve Geliştirme Daire Başkanı Hüseyin Güç ile ÖSYM Kurumsal İlişkiler Daire Başkanı Sibel Gürer’in katılımlarıyla gerçekleştirildi.​

Meclis Başkanı Ekinci, TEOG yerine getirilen yeni sınav sistemi ve YKS sistemi ile ilgili gelişmeleri değerlendirmek amacıyla bir araya geldiklerini söyledi.

 

MEB Soru Oluşturma ve Geliştirme Daire Başkanı Hüseyin Güç de bağlı bulunduğu Genel Müdürlüğün 4. yılı olduğunu, ölçmenin Türkiye’de kıymetinin yeni yeni anlaşıldığını dile getirerek, TEOG yerine getirilen yeni sınav sistemi ile ilgili detaylı bir sunum gerçekleştirdi.

 

Güç, yaptığı sunumda, yeni sistemin neleri öngördüğünü, problem olan yerleştirmede nelere dikkat edileceğini ifade ederek, üyelerin sorularına yanıt verdi.

 

ÖSYM Kurumsal İlişkiler Daire Başkanı Sibel Gürer ise yeni üniversiteye giriş sistemi YKS ile ilgili bilgilendirmede bulundu. YKS Sisteminin uygulayıcı kurumunun ÖSYM olduğunu vurgulayan Gürer, 2010 yılında uygulanmaya başlayan LYS ve LGS sisteminin 2018 itibariyle YKS olduğunu, bu sınavın 2 oturumda yapılacağını, temel yeterlilik ve alan yeterlilik sınavlarının gerçekleştirileceğini dile getirdi.

 

Gürer ayrıca, sınavın Haziran ayında yapılacağını, Ağustos ayı itibariyle tercihlerin tamamlanacağını, Eylül ayındaki ek yerleştirmeler ile Ekim ayında sürecin tamamlanacağını belirtti.

 

Toplantıda, 30 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirilen “Nitelikli Öğretmen Yetiştirme” konulu 6. Eğitim Kongresi ile ilgili olarak Meclis Danışmanı Prof. Dr. Alipaşa Ayas tarafından detaylı bilgi verildi.

 

Ayrıca, KOSGEB teşviklerinden özel eğitim kurumlarının faydalanması için Bakanlıklar nezdinde yapılan girişim ile eğitim-öğretim teşviklerinin tüm özel okul öğrencilerine verilerek, öğrenci sayısının artırılması konuları istişare edilerek, ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunulması kararlaştırıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA