TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

‘Ekonomide kadın ve kariyer’ konusu Van’da masaya yatırıldı


16.01.2018 / VanTOBB Van Kadın Girişimciler Kurulu tarafından, Van Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde düzenlenen Ekonomide Kadın ve Kariyer Paneli 11 Ocak 2018 tarihinde Van’da gerçekleştirildi.​

TOBB Van Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Semra Odabaşı’nın daveti üzerine düzenlenen programa Aydın, Manisa, Kütahya illeri Başkan ve üyeleri katılım sağladılar.

 

TOBB Van Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Semra Odabaşı, Ege Bölgesi illerinden gelen TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkan ve üyelerini Van’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti belirtti. Odabaşı,  “Biz kadın olarak ekonomide neler yapabiliriz kariyerimizde ne derece yükselebiliriz bu düşünce ile çalışmalıyız. Ülkemiz çok değişecek bu değişimde de her birimizin rolü olacaktır.” dedi.

 

TOBB Ege Bölge Temsilcisi ve TOBB Aydın Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Esen Türker, konuşmasında, geçtiğimiz yıl Eylül ayında gerçekleştirilen Bingöl Ulusal Kadın Girişimciliği Kongresi’nde bölgeyi tanıma fırsatı bulduğunu, Ege Bölgesindeki diğer kadın girişimcilerin de mevcut potansiyeli görmeleri ve değerlendirmelerini sağlamak amacıyla bu programı planladıklarını söyledi.

 

Türker, Van’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, “Ülkemizde kadın istihdamında en büyük sorunlardan birinin asgari ücretli çalışan kadının, evlendikten sonra çalışma hayatını sonlandırması. Eğer çocuğa bakacak bir ebeveyn yoksa kesinlikle iş hayatından ayrılıp çocuğuna annelik yapmak zorunda kalıyor. Biz buradan hareket ile Kurul olarak bir ana okul inşa ettik. Organize sanayi bölgesinde çalışan annelerimizin çocukları bu okula devam edecek. Bu okulu açmak için çok çabaladık, çok uğraştık. Bu bizim görevimiz. Yapmak zorundayız.” dedi.

 

Türker, “TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nun 10. kuruluş yılını kutluyoruz. Bu kapsamda çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Bu Kurulu kuran ve kadın girişimciler olarak güç birliği oluşturmamızı sağlayan TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na çok teşekkür ediyoruz.” dedi. 

 

TOBB Manisa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nilgün Aksoy da konuşmasına TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ile başlayarak, salonda çok sayıda genç katılımcı bulunduğuna dikkat çekti. Konuşmasında yabancı dil öğrenmenin önemine vurgu yaptı.  “Dil öğrenin, internette oyun ile vakit kaybetmeyin.  İnterneti size altyapı oluşturacak şekilde kullanın.” dedi.

 

TOBB Kütahya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aylin Girgin Oğuz, erkeklerin pek çok sosyal alanda bir araya gelebildikleri için işbirliğini geliştirme fırsatlarının daha çok olduğuna değinerek, malesef biz kadınlar için aynı ortamlar mevcut değil. Bu bizim için dezavantaj. Biz sadece Ticaret Odası’nda bir araya gelebiliyoruz dedi. “TOBB Kütahya Kadın Girişimciler Kurulu olarak projeler yapıyoruz ama şu anda Kütahya için en önemli şey kadın birlikteliğini sağlamak. Bu fırsattan istifade ile kuruluşumuzu sağlayan TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva da,

Nüfusun yarısı kadın. Biz bu nüfusun hayatın her alanına dokunmasını sağlamadan kalkınmayı sağlayamayız dedi. Takva, Ege’li kadın girişimcileri “Gelin potansiyelimiz hakkında bilgi sahibi olun. Biz sizlere her türlüğü desteği ve imkanı sağlarız.” sözleri ile bölgeye davet ederken,  gençlere de “Kamuda iş aramayın kendi işinizi kurun” dedi.

 

Programın devamında Dijital Stratejist ve Fütürist 360 Biz Platformu Kurucusu Levent Karadağ bir sunum gerçekleştirdi. Devamında TOBB Van Kadın Girişimciler Kurulu tarağından hayata geçirilecek olan Girişimciler Parmak Kaldırsın projesinin tanıtımı yapıldı. Proje kapsamında öğrenciler sanal ortamda ticaret geliştirecekler

 

Ekonomide Kadın ve Kariyer Paneli’ne Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile öğretmen ve öğrenciler de katıldılar.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA