TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Züccaciye Meclisi, 2018’in ilk toplantısını gerçekleştirdi


05.01.2018 / AnkaraTOBB Türkiye Züccaciye Meclis toplantısı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kopuz başkanlığında, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve kamu temsilcilerinin katılımlarıyla TOBB Birlik Merkezi’nde gerçekleştirildi. ​

Toplantı, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kopuz’un açılış konuşmasıyla başladı.

 

Ali Kopuz’un ardından Meclis Başkan Yardımcısı Murat Akyüz, “Ev ve Mutfak Eşyaları Sektör Değerlendirmesi” konu başlıklı sunumunu Meclis Üyeleriyle paylaştı.

 

Akyüz bu sunumda sektörün 2017 yılı ithalat ve ihracat verilerini paylaşarak 2018 senesinde sektörün büyüme durumuna ilişkin tahminlerinden söz etti.

 

Toplantıda, sektördeki KDV oranları ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Grup Başkanı Ersin Saklar, etki analizlerinin yapıldığını, KDV oranlarında yapılacak bir değişikliğin doğurabileceği olumlu ve olumsuz sonuçların detaylı bir şekilde incelendiğini ifade etti.

 

Saklar, bu konuyla ilgili karar alma yetkisinin Bakanlar Kurulu’nda olduğunu belirtti. Meclis Üyeleri, konuyla ilgili taleplerini Ersin Saklar’a ilettiler ve toplantı katılımcılarla Ersin Saklar arasında ki soru-cevap oturumu şeklinde devam etti.

 

Hammadde, yardımcı malzeme ve mamul ürünlerinin ithalatındaki ek gümrük vergileri konusunda toplantıya katılım sağlayan Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Cavit Özdem, Bakanlık olarak her zaman sanayiciyi desteklediklerini vurguladı. Öktem, konuyla ilgili Meclis üyelerinin önerilerini dinleyerek getirilen çözüm önerileri konusunda üyelerle fikir alışverişinde bulundu.

 

TOBB Başkan Yardımcısı Ali Kopuz yaptığı kapanış konuşmasında gerçekleştirilecek olan Meclis faaliyetlerinde birlikte hareket edilmesinin ve güç birliğinin önemini vurguladı.

 

Kopuz, Sektör Meclislerinin özel sektör ile kamu arasında ki işbirliğini geliştirdiğini kaydederek bu oluşumun öneminin altını çizdi.

 

Tüm katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür eden Kopuz, bir sonraki toplantının İstanbul’da yapılacağını belirterek toplantıyı sonlandırdı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA