TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Kimya Sanayi Meclisi toplandı


02.01.2018 / AnkaraTOBB Türkiye Kimya Sanayi Meclisi, güncel konuları masaya yatırmak ve sektörel istişareyi arttırmak üzere, Meclis Başkanı Timur Erk başkanlığında, TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş’ın da katılımıyla 2017 yılının son toplantısını gerçekleştirdi. ​
Toplantıda, meclis üyelerinin öngörülen ve gerçekleşen yılsonu hedefleri üzerinde duruldu. Kimya sanayinin öncelikli beş sektör içerisinde yer almasının önemli bir gelişme olduğunun ifade edildiği toplantıda, sektör olarak senenin 16 milyar dolarlık ihracat rakamıyla kapatılacak olmasının da ihracatta sektörü yeniden ikincilik sırasına yükseltebilecek motive edici bir sonuç olduğu belirtildi.

Uluslararası anlaşmaların kimya sektörüne getirdiği yasal kısıtlamalar, çift kullanımlı ve kontrole tabii ürünler konusunda davet edilen ilgili uzmanlar ve Kimya Sanayi Meclisi’nin değerlendirmelerinin ele alındığı toplantıda, ihracatı arttırmaya yönelik öneriler geliştirildi. İhracat kontrollerinin geneli hakkında da bilgilendirmede bulunularak ihraç edilen mamüllerde alıcının bilinmesinin ve bu konuda sorumlu davranılmasının gerekliliği vurgulandı. Bu hususta ülkelerin hukuki değil siyasi sorumluluğu olduğu aktarıldı.

KKDİK konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanı tarafından yönetmeliğin sektöre getireceği yükümlülükler ve detayları üzerinde duruldu. Aralık 2017’de kısıtlamalar yönetmeliğinin yürürlükten kalkmasıyla 18 maddeye ilave 20 maddenin kısıtlanmasının da yürürlüğe gireceği ve bu sürecin peyderpey yeni madde gruplarının kısıtlanması şeklinde devam ederek 31.12.2023’te kayıt sürecinin tamamlanacağı ifade edildi. Kimya sektörünün yönetmeliğe bilinçli ve hazırlıklı yaklaşmasının önemine değinilerek meclis çalışmalarının da bu doğrultuda ilerlemesi yönünde karara varıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA