TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Orman Ürünleri Meclisi, yılın son toplantısında bir araya geldi


02.01.2018 / Ankara



TOBB Türkiye Orman Ürünleri Meclisi toplantısı, Meclis Başkanı Ahmet Kahraman başkanlığında Meclisten sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Bilgiç, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin katılımıyla TOBB İkiz Kulelerde gerçekleştirildi. ​

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Bilgiç, sektör temsilcileriyle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, tüm üyelerin yeni yıllarını kutlayıp, yeni dönemde de meclisin aktif bir şekilde çalışmalarına devam etmesi temennisinde bulundu.

 

Meclis Başkanı Kahraman da hem sektör hem de üyeler için verimli bir yıl olmasını dilerken, sektörün sorunlarının her zaman takipçisi olacaklarının bilgisini verdi.

 

Toplantıda Orta Anadolu İhracatçılar Birliğinden Ar-Ge Şube Şefi Sevil Salman tarafından ağaç mamulleri ve orman ürünleri sektörüne yönelik bir sunum gerçekleştirildi. Salman, yaptığı sunumda Türkiye’nin ihracat ve ithalat rakamlarını ele alıp, mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektöründe ihracat ve ithalatta başta gelen ülkeleri ve aldıkları payları üyelerle paylaştı.

 

Meclis Üyelerinden Orma A.Ş. tarafından, Son Kaynak Tedarik Tarifesi Düzenleme Tebliği ile birlikte, yüksek miktarda elektrik tüketen sektörlere daha yüksek elektrik tarifesi uygulanması konusunun hem sektöre hem de tüm sanayicilere ağır yükler getireceği endişesi dile getirildi.

 

Toplantıda sektörün genel değerlendirmesi kapsamında paletçilerin, yonga-levhacıların, kerestecilerin ve kontraplakçıların sorunları ele alınarak, yaşanan sıkıntıların çözümü noktasında Orman Genel Müdürlüğü İşletme ve Pazarlama Dairesi Başkanı Kenan Akyüz ile fikir alışverişinde bulunuldu.

 

Ayrıca toplantıda, TOBB Kobi Araştırma ve Danışmanlık Merkezi Müdürü Cahit Ceren ve TSE Standart Belirleme Merkezi Başkanı Niyazı Seçgin tarafından “Standardizasyon Faliyetlerine Etkin Katılım Sağlanması Projesi” hakkında detaylı bilgi verildi.  Standartların özel sektörün ölçülerini belirlediğine değinen Ceren, TOBB-TSE arasında başlayacak olan bu projenin standartların belirlenmesinde etkin rol alacağına değindi.

 

Toplantıya davet edilen GÖNDER Başkanı İsmail Belen ise Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu (UNECE) ve Avrupa Ormancılık Komisyonu (FAO) ortak raporlama formatı hakkında açıklamalarda bulundu.





Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA