TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Faik Yavuz Mesleki Yeterlilik Çalıştayı’na katıldı


20.12.2017 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından 20 Aralık 2017 tarihinde düzenlenen “Çalışma Hayatında Mesleki Yeterlilik Çalıştayı”na katılarak, bir konuşma yaptı.​

Çalıştaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Orhan Yeğin, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkanı Adem Ceylan, TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

 

Çalıştayın açılışında konuşan Yavuz, mesleki yeterlilik sisteminin önemini vurgulayarak, mesleki yeterlilikleri ölçülmemiş bireylerin üretim ve imalatta verimsizliğe ve kaynak kaybına yol açtığını vurgulayarak, insan kaynağının kalifiye hale getirilmesi için en önemli mekanizmanın mesleki yeterlilik sistemi olduğunu ifade etti.

 

Bu konuda TOBB MEYBEM’in başarılı çalışmalar yaptığını anlatan Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Belgelendirme hizmetini Türkiye’nin tamamında yerele yaymak için TOBB olarak TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezlerini kurduk. Tüm Odalarımızı başvuru merkezi haline getirdik. Şu an MEYBEM ile 81 il ve 160 ilçede tehlikeli mesleklerde belgelendirme yapabiliyoruz. Sayıları onbinlerle ifade edilen kapasiteye ulaştık. Bu kapsamda sürece çok önemli katkı verdiğimizi düşünüyorum.”

Faik Yavuz ayrıca geçtiğimiz hafta T.C Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilen İstihdam Seferberliği Ödül Törenine de değinerek şunları kaydetti: “Sn. Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, Sayın Bakanımızın da desteğiyle İstihdam Seferberliği Ödül Töreni’ni gerçekleştirdik. Ocak 2017’den bu yana istihdamlarını en fazla artıran illeri, sektörleri ve firmaları ödüllendirdik, özel sektörü ilave istihdam sağlamaya teşvik ettik. Sn. Cumhurbaşkanımız aynı törende 2018’de uygulanacak teşvik ve tedbirleri açıklayarak, bizleri cesaretlendirdi. Toplumsal dayanışmayı da ortaya çıkaran bu tarihi teşviklerle birlikte, bu yıl yakalanan rekoru önümüzdeki yıllarda daha yukarılara taşıyacağımıza inanıyorum. Bu anlayışla, TOBB ve Oda-Borsa camiası olarak Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmaya devam edeceğiz.” 

Açılış konuşmalarının ardından, TOBB MEYBEM tarafından belgelendirilen adayların da bulunduğu gruba teşekkür belgesi verildi.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA