TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Yazılım Meclisi, bilişim sektöründe nitelikli insan gücü konusunu ele aldı


07.12.2017 / AnkaraTOBB Türkiye Yazılım Meclisi, bilgi ve iletişim sektörü katma değerini arttıracak nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi konusunda öneriler geliştirmek üzere TOBB’da “Bilişimde Yetkin İnsan Gücü Çalıştayı” düzenledi.​

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş’ın ve Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Melek Bar Elmas’ın açılış konuşmaları yaptığı toplantıya Türkiye Yazılım Meclisi üyeleri, özel sektör temsilcileri, akademisyenler, teknokentler ve ilgili kamu kurumları katıldı.

 

TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş konuşmasında, bilişim sektörünün önemine değinerek, yarının bile öngörülemediği bu çağa gençlerin uyum sağlayacak şekilde yetiştirilmesi gerekliliğine vurgu yaptı.

 

Delibaş, iyi yetiştirilmiş nesillerin birer fırsata dönüşebileceğini ve fırsatın oluşması durumunda Türkiye’nin ilerlemesinin durdurulamayacağına dikkat çekerek, Bunun için Türkiye’nin İnsan gücü planlamasını bir an önce gerçekleştirmesi ve bu doğrultuda gerekli eğitimlerin sağlanmasının öncelikli olduğunu belirtti.

 

Sektör temsilcilerinin ve eğitimcilerin bir vizyon oluşturabileceğine vurgu yapana Delibaş, bu konuda TOBB olarak her türlü desteğe hazır olduklarını ifade etti.

 

Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Melek Bar Elmas da destekleri için TOBB yönetimine ve sektörün gelişmesi için katkılarını esirgemeyen tüm katılımcılara teşekkür ettikten sonra TOBB bünyesinde oluşturulan Türkiye Yazılım Meclisinin gündemindeki konulara ve yaptığı çalışmalara değindi.

 

Meclisin odaklandığı her konu için birer çalışma komisyonu oluşturulduğunu anlatan Elmas, şuanda yazılımda ihracatın ve uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesi, Kamu İhale Kanunu düzenlemeleri ve belgelendirmeleri, bilişimde nitelikli insan gücünün sağlanması ve son olarak yakın zamanda sanayici kabul edilen yazılım sektörünün kapasitesinin ölçülmesi ile ilgili komisyonların çalıştığını belirtti.

 

Sonrasında yuvarlak masa tartışmalarının yapıldığı çalıştayda, bilişimde yetkin insan gücünün yetiştirilmesi, yeni teknolojilerle birlikte Türkiye’nin geleceğe yönelik yol haritasının belirlenmesi, bilişimci istihdamı gibi eğitim ve iş dünyası odaklı konular ele alındı.

 

Yuvarlak masa tartışmaların ardından gruplar önerilerini içeren birer rapor hazırladı ve bu raporlar kısa sunumlarla paylaşıldı. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA