TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye-Katar Tarım İş Forumu TOBB’da yapıldı


21.09.2017 / AnkaraTürkiye-Katar Tarım İş Forumu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Katar Belediye ve Çevre Bakanı Mohammed Bin Abdullah Al Rumaıhı, TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Yahya Toplu'nun katılımıyla TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi.​

TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz, TOBB olarak, Katar Ticaret ve Sanayi Odası ile pek çok platformda büyük bir uyumla çalıştıklarını anımsatarak, Körfez Bölgesi’nde yaşanan krizin başından itibaren Katar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanıyla temas halinde olduklarını, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da temsilci eşliğinde destek mektubu gönderdiğini bildirdi.

 

Katar halkının yanında olduklarını belirten Yavuz, “Bizim kültürümüzde güzel bir söz var. “Dost kara günde belli olur”. Millet olarak zor günümüzde yanımızda olanları asla unutmayız. 15 Temmuz’da Katar Hükümeti ve Katar halkı yanımızda durdu. Bu kardeşliğinizden dolayı, başta Katar Emiri olmak üzere bütün Katarlı dostlarımıza Türk iş dünyası adına yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

 

2017 Ocak ayında büyük bir heyetle Katar’ı ziyaret ettiklerini anlatan Faik Yavuz, “Katar KOBİ Konferansını birlikte yaptık. Türkiye ve Katar’dan, her biri kendi sektörünün yıldızı olan 400 iş insanı bir araya geldi. Bir işbirliği anlaşması imzaladık. Şu anda karşılıklı temsilcilik açmak için çalışmalarımız devam ediyor. Bu yıl içinde, İzmir’de Odalarımızla birlikte Katar heyetini ağırladık. Çok sayıda ikili firma görüşmesi düzenledik. 2018 yılı başında da yeniden geniş bir heyetle Katar’a ziyaret planlıyoruz. Ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkileri arttıracak etkinliklere devam edeceğiz. Şunu açıkça görüyoruz ki iş dünyalarımız birbiri ile daha fazla iş yapmak istiyor. Ortak çalışmalarımızı daha ileri boyutlara taşımaya da kararlıyız” ifadelerini kullandı.

 

Faik Yavuz, Katar’ın kardeş ülke olduğunu, aradaki mesafenin öneminin olmadığını, Türkiye ile Katar’ın iç içe, yan yana olduğunu söyledi.

 

Türkiye ile Katar arasındaki ilişkilerin ‘model ortaklık’ haline geldiğine dikkat çeken Yavuz şöyle devam etti: “Çünkü biz sadece ortak çıkarla hareket etmiyoruz. Tarihimizdeki büyük muhabbeti ve kardeşlik hukukunu yeniden tesis ediyoruz. Bu anlayış ekonomik rakamlara da olumlu yansıyor.

 

Bakın bundan 15 yıl önce, Katar’dan Türkiye’ye gelen kaç kardeşimiz vardı biliyor musunuz? Yılda 600 kişi. Evet yanlış duymadınız. Bir yılda sadece 600 Katarlı kardeşimiz Türkiye’yi ziyaret ediyordu. Şimdi bu rakam kaça çıktı. Yılda tam 36 bin oldu.  

 

15 yıl önce karşılıklı ticaret hacmimiz sadece 15 milyon dolardı. 2016 yılında bu rakam 50 kat artarak 700 milyon dolara ulaştı. Bu yıl rakamlarının ise 1 milyar doların üzerinde olmasını bekliyoruz.

 

15 yıl önce ülkemizde yatırım yapan Katar sermayesi sadece 1 milyon dolardı. Bu rakam da 1 milyar doları aştı. Yine 15 yıl önce Türk firmalarının Katar’da adı geçmezken, bugün itibari ile firmalarımız Katar’da 14 milyar dolarlık proje üstlendiler.

 

İşadamlarımız burada önemli yatırımlar da yapmaya başladılar. Katar ziyaretimiz esnasında, bir Türk Hastanemizin açılışını yapmıştık. Bunlar müthiş rakamlar, çok önemli gelişmeler. Son dönemde Katar’ın ülkemize yaptığı büyük yatırımları ve Türk müteahhitlik firmalarına sunduğu fırsatları memnuniyetle karşılıyoruz. Bu daha başlangıç. Şimdi bunun çok daha ötesinde işler yapmak istiyoruz. Biz bu çıtayı daha ileriye taşımak için elimizi taşın altına koymaya hazırız”.

 

Yavuz, Katar’ın ‘2030 Ulusal Vizyonu’nu yakından takip ettiklerini, Katar’ın çok doğru bir adım attığını vurguladı.

 

“Gelin güçlerimizi birleştirelim” diyen Faik Yavuz, “Bizde çok güçlü bir piyasa ekonomisi var, beşeri sermaye var, büyük bir tecrübe ve girişimci güç var. Katar’da ise büyük vizyon var, sermaye birikimi var, güçlü enerji kaynakları var. Somut projelerle bunları bir araya getirelim. Bizlere güvenin, bizleri destekleyin; 100 yıllık girişimcilik tecrübemizle, üretim bilgimizle ve hep birlikte “Made in Katar” markasını da, “Türkiye-Katar ortaklığını” da bütün dünyaya kabul ettirelim” dedi.

 

Faik Yavuz, Türkiye ile Körfez İşbirliği Konseyi arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması ve İslam ülkeleri arasındaki Tercihli Ticaret Anlaşması olan TIPS-OIC’i hayata geçirilmesinin önemine vurgu yaptı.

 

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Yahya Toplu da Katar'a heyet götüreceklerini belirterek, "İş forumu düzenlenmesi konusunu Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu'na ileteceğim. İş forumunu seve seve düzenleyeceğimize inanıyorum. Orada bir temsilcilik de açacağız. Umarım iki ülke arasındaki iş hacmi daha da artar" değerlendirmesinde bulundu.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise ekonomik ilişkilerin yanında iki ülkenin birbirini kardeş olarak gördüğünü söyledi.

 

Bakan Al Ruhaihi'nin ülkesindeki imkanları anlattığını dile getiren Fakıbaba, şöyle devam etti: "Türkiye'nin yapmış olduğu iyiliği hiçbir zaman unutmadıklarını, Türkiye'ye teşekkür ettiklerini bildirdiler. Türk iş adamlarının çok kaliteli işler yaptığını söylediler. Sadece sebze, meyve, tarım, gıda, hayvancılık, süs bitkisi değil, inşaatlar, stadyum, yollar, her türlü imkanları olduğunu, Türk iş adamları geldiğinde gerekli her türlü desteği vereceklerini söylediler. Özellikle park-bahçe konusunda Türkiye'nin çok başarılı olduğunu ve bunun için destek beklediklerini, yatırım yapmak ve Türk iş adamlarına istihdam sağlamak istediklerini belirttiler. Ocak ayında Katar'da gerçekleştirilecek fuar (Expo Turkey by Qatar) çok önemli. İş adamlarımızın kendilerini biraz daha tanıtması, öne çıkması gerektiğine inanıyorum."

 

Fakıbaba, Katar'da TOBB ya da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı öncülüğünde tarım alanında geniş bir iş forumu düzenlenebileceğine işaret ederek, "Katar'daki Türk firmaların çok beğenildiğini Sayın Bakan'dan ve görüştüğüm Katarlı arkadaşlardan duymuştum. Bu, Türk yatırımcılar için de iyi bir fırsattır. Eğer uygun olursa ya TOBB yapsın ya da biz bu konuya öncülük yapalım. Türk-Katar İş Forumu'nu düzenleyelim. Masa başında bu işi birebir halletmenin daha doğru olacağına inanıyorum" diye konuştu.

 

Forum kapsamında, Türkiye ile Katar arasında Eylem Planı imzalandı. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA