TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Faik Yavuz, Türkiye-Sırbistan Tarım İş Forumu’na katıldı


23.08.2017 / Belgrad SırbistanTOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz, Belgrad’ta düzenlenen Türkiye-Sırbistan Tarım İş Fuarı’na katıldı. Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın başkanlığında Türk özel sektör temsilcilerinin de katılımıyla gerçekleştirilen Forum, iki ülke iş dünyasından 200 civarında katılımcıyı biraraya getirdi.​

Faik Yavuz Forum’da yaptığı konuşmada Türk iş dünyasının dünyanın her yerinde başarılı işlere imza attığını vurgularken, “Dünyada 1 milyar insan açlık sınırında yaşıyor. Biz tarım ve hayvancılık sektörünün temsilcileri olarak çok stratejik bir konumdayız ve hem ülkelerimize hem bütün insanlığa faydalı olmak için elimizden geleni yapmalıyız” diye konuştu.

 

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da düzenlenen Türkiye-Sırbistan Tarım İş Forumunun açılışında konuşan Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise Türk iş adamlarına güvendiğini ve onların her yerde olduğu gibi Sırbistan'da da başarılı olacağına inandığını söyledi.


Sırp ve Türk iş adamlarının el ele vermesiyle hem batıya hem doğuya açılabileceklerinin altını çizen Fakıbaba, "Burada Türkiye kazanacak, burada Sırbistan halkı kazanacak." ifadelerini kullandı.

 

Gıda ve tarımın önemine işaret eden Fakıbaba, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"İnsanların her türlü teçhizatları olabilir, makineleri olabilir, teknolojileri olabilir ama gıda çok önemlidir. Yani bütün Sırbistan, bütün Türkiye sizin olsa, üç gün açlığa dayanabilirsiniz, beş gün dayanabilirsiniz. Ondan sonra bir porsiyon yemek için bütün malvarlığınızı satabilirsiniz. Tarımın, yiyeceğin, gıdanın ne demek olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Milyonlarca insan şu anda açlık sınırının altında yaşıyor. Bizim elimizde, hem Türkiye'de hem Sırbistan'da çok değerli araziler, topraklar var. Biz beraber bunlardan çok güzel ürünler elde edebiliriz."

 

Sırbistan Tarım Orman ve Su Yönetimi Bakanı Branislav Nedimovic de iki ülkenin cumhurbaşkanlarının, özellikle tarım ve gıda alanlarında "gol atmaları" için gerekli siyasi imkanları sunduğunu vurgulayarak, bu noktada Sırbistan tarafının sahip olduğu coğrafi konuma değindi.

 

Sırbistan'ın lojistik bakımdan Avrupa'ya yakın, AB, Rusya, Çin ve Türkiye ile iyi ticari ilişkilere sahip bir ülke olduğunun altını çizen Nedimovic, bugün Türk mevkidaşı ile yaptığı görüşmede de iki ülkeyi de memnun edecek çözümler bulmak adına fikir alışverişinde bulunduklarının belirtti.

 

Türkiye-Sırbistan Tarım İş Forumunun sponsoru olan Halkbank'ın Genel Müdürü Osman Arslan ise tarım sektöründe faaliyet gösteren iki ülke firmalarına diyalog imkanı sağlamak adına bir araya geldiklerinin altını çizdi.


-Belgrad Büyükelçiliği’ne ziyaret


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba beraberinde Faik Yavuz ve kısıtlı bir heyetle, Türkiye’nin Belgrad Büyükelçiliğini ve Halkbankası Sırbistan Genel Müdürlüğünü ziyaret etti. Heyet daha sonra görüşmelerde bulunmak üzere Bosna Hersek'e hareket etti.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA