TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Orman ve mobilya ürünleri meclisleri ortak toplantıda buluştu


16.08.2017 / İstanbulTOBB Türkiye Orman Ürünleri ve TOBB Türkiye Mobilya Ürünleri Meclisleri ortak toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Bilgiç başkanlığında TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi. Toplantıya kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcileri büyük ilgi gösterdi.​

Toplantıda, ağaç ve orman ürünleri sektörü ile mobilya ürünleri sektörünün Dünya ve Türkiye’deki mevcut durumu, sektörlerin ithalat ve ihracat durumları; sayısal veriler ve ülkeler bazında ele alındı. Bunun yanında sektör sorunlarının çözümü için değerlendirilmelerde bulunuldu.

 

Mobilya Ürünleri Meclis üyeleri, emek yoğun bir sektörde çalıştıklarını vurgularken istihdam üzerindeki yüklerin azaltılması gerektiğini belirtti. KDV indiriminin sektöre sağladığı olumlu etkiye dikkat çeken Meclis Üyeleri, KDV indiriminin uzatılmasına yönelik taleplerini dile getirdiler.

 

Orman Ürünleri Meclisi üyeleri de, orman ürünleri üzerinden alınan Ağaçlandırma Fonu ile Bakanlık Fonu’nun kaldırılmasından duydukları memnuniyeti ifade ederek, Bakanlığa teşekkürlerini ilettiler.

 

Toplantıda üyeler hammadde üzerindeki fiyat artışlarına dikkat çekerek, maliyetlerin arttıkça, ara malı üreten firmalarında yüksek fiyattan mal alıp, pahalı fiyattan ürünlerini piyasaya sürdüklerini dile getirdi.

 

Toplantıda Orta Anadolu İhracatçılar Birliğinden Ar-Ge Şube Şefi Sevil Salman tarafından ağaç mamulleri ve orman ürünleri sektörüne yönelik bir sunum gerçekleştirildi. Salman, yaptığı sunumda Türkiye’nin ihracat ve ithalat rakamlarını ele alıp, mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektöründe ihracat ve ithalatta başta gelen ülkeleri ve aldıkları payları üyelerle paylaştı.

 

Türkiye Mobilya Ürünleri Meclis Danışmanı Doç.Dr.Hamza Çınar yaptığı sunumda mobilya sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulunarak, durumu rakamlarla ortaya koydu. Çınar, gerçekleştirdiği sunumda ihracatta 2017 yılının ilk altı ayında sektörün 2016 yılına göre %8’lik büyüme kaydettiğini belirterek, ihracattaki en büyük pazarın Irak olduğuna dikkat çekti.

 

Ayrıca toplantıya davet edilen İstanbul İhracatçı Birlikleri Danışmanı Haluk Ünaldı, ihracata yönelik bir sunum gerçekleştirerek, Dünya genelinde mobilya ihracatında bulunduğumuz noktayı işaret etti. Ünaldı, Dünya sıralamasında yükselebilmek için yapılması gerekenler hususunda yol haritasını paylaştı. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA