TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Savunma Sanayii Meclisi, sektör için ihracatta yeni model arayışlarını tartıştı


19.06.2017 / AnkaraTürkiye Savunma Sanayii Meclisi 34. toplantısı, Meclis Başkanı Yılmaz Küçükseyhan’ın başkanlığında Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, Bakanlık yetkilileri ve meclis üyelerinin katılımlarıyla sektörün 2016 yılındaki değerlendirmesini yapmak ve sektör için ihracatta yeni model arayışlarını tartışmak üzere TOBB Birlik merkezinde gerçekleştirildi.​

Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Yılmaz Küçükseyhan, Türkiye’nin savunma sanayii ihracat rakamlarına ve harcamalarına kısaca değinerek, toplantı gündem maddeleri çerçevesinde sunum yapacak kişilere söz verdi.

 

Savunma Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) Genel Sekreteri Hüseyin Baysak, savunma sanayii sektörünün 2016 yılı verilerini paylaşarak, dünya havacılık ve savunma sanayiine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Meclis Başkan Yardımcılarından Yılmaz Güldoğan ise toplantının diğer bir gündem maddesi olan savunma sanayii sektöründe ihracatta yeni model arayışı çerçevesinde “barter (takas)” konusuna değinerek, bu konunun başta Ekonomi Bakanlığı olmak üzere ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla da istişare edildiğini belirtti.  

 

Ardından,  Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kızartıcı söz alarak, yine aynı konuda yapılan çalışmalarla ilgili bilgilendirmede bulundu. Kızartıcı, barter hususunda en temel sıkıntının “finansman” olduğunun ve bu noktada barter sisteminin savunma sanayi sektöründe işlevsel hale gelmesinin uzun sürecek ve belli anlaşmalar çerçevesinde ilerlemeyi gerektirecek bir süreç olduğunun altını çizdi.  

 

Meclis Başkan Yardımcılarından Haluk Bulucu, savunma sanayi sektörüne ilişkin harcamalar hususunda haziruna sunum yaptı. Özellikle güçlü bir savunma sanayiinin önemi üzerinde durarak savunma sanayiine ayrılan bütçenin 15 milyar dolardan 33 milyar dolara çıkarılması gerekliliğine vurgu yaptı.

 

Toplantının kapanış konuşması Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir tarafından yapıldı. Demir, konuşmasında 2016 yılı Savunma Sanayi Müşteşarlığı bünyesinde yürütülen projeler, sektör cirosu, bütçesi ve ihracat rakamları ile ilgili genel bir değerlendirmede bulundu.

 

Sürdürülebilir bir savunma sanayii ihracatının önemine vurgu yapan Demir, işbirliği potansiyelinin artırılması hedefiyle savunma sanayiinin güçlü bir yapı içerisinde geliştirilmesi ve dünyadaki emsalleriyle rekabet edilebilir hale getirilmesi için SSM olarak ciddi çalışmalar yürütüldüğünü belirtti.

 

Demir sözlerine savunma sanayi alanında belirlenen hedeflere ulaşılması için özel sektör temsilcilerine de önemli rollerin düştüğüne vurgu yaparak son verdi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA