TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB Çin gümrük makamlarına TIR sistemi uygulamaları semineri düzenledi


17.03.2017 / AnkaraTOBB tarafından, Çin Halk Cumhuriyeti Gümrük Genel İdaresi yetkililerine, uluslararası arenada en büyük uygulayıcısı olduğumuz TIR sisteminin işleyişi ve uygulamalarını yerinde görmek amacıyla 13-14 Mart 2017 tarihleri arasında, ülkemizde, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı , Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve IRU temsilcilerinin katılımıyla bir uygulama eğitimi gerçekleştirildi.​

Söz konusu ziyaret programının 13 Mart 2017 tarihinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı temsilcilerinin de katılımıyla Ankara'da düzenlenen bölümünde; Birliğimizce ve Bakanlıklarca; TIR işlemlerinin yürütülmesine yönelik idari yapılanma, yasal altyapıya ilişkin öncelikler, teknik gereklilikler ile kurumlar arası işbirliği dâhilinde bilgi paylaşımı sağlanarak, İpek Yolu ve e-TIR Pilot Projelerine yönelik aktarımlarda bulunuldu.

 

Gümrük işlemlerinin modernizasyonu ve güvenli veri alanında e-TIR Pilot Projeleri’nin önemli katkı sunacağını belirten Çin yetkililerinden, İpek Yolu Güzergahında e-TIR Projesi yürütülmesi konusunda destek talebi alındı.

 

Ayrıca, Birliğimizce, ülkemiz ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında parafe edilen karayolu anlaşmasının biran önce imzalanması ve tarihi İpek Yolu rotası kullanılarak TIR taşımalarına biran önce başlanması konusunda samimi beklentimiz vurgulandı.

 

Ziyaretin ikinci gününde heyete Gümrük Turizm İşletmeleri A.Ş. tarafından kamu özel sektör işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olan Yap İşlet Devret Modeli tanıtıldı ve Kapıkule Gümrük Müdürlüğü ziyaret edilerek, iş akışları yerinde gözlemlendi.

 

Ziyaret süresince, TIR Sözleşmesi çerçevesinde, TIR Karnesi iş ve işlemlerinin Çin Halk Cumhuriyeti’nde hayata geçirilmesi sürecinde TOBB’un tecrübe ve know-how’ını aktarmaya ve destek olmaya devam edeceği belirtildi.

 

Birliğimiz uluslararası taşımacılık sektörüne yeni pazarlar kazandırmaya ve sınır geçiş işlemlerini geliştirmeye yönelik çalışmalarına hızla devam etmekte.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA