TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Basın özgürlüğüne hepimiz sahip çıkmalıyız”


24.07.2011 / AnkaraTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk basınında sansürün kaldırılışının yıldönümü ve ‘24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’ dolayısıyla yayımladığı mesajda, halkın haber alma özgürlüğünün önemine işaret etti. Hisarcıklıoğlu, “İnsanlar için ekmek ve su ne kadar vazgeçilmezse, basın özgürlüğü de toplumlar için o kadar elzemdir” dedi.​ ​


Basın özgürlüğüne ve etik çalışma kurallarına herkesin sahip çıkmasını isteyen Hisarcıklıoğlu, “TOBB çatısı altında kurulan Türkiye Medya ve İletişim Meclisi’nde, basınımızın önde gelen değerli yöneticileri ve gazetecilerini buluşturarak, sektörün gelişimi ve özgürlüklerin korunması için çok önemli bir işbirliği platformu yarattık. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak; özgür ve tarafsız basının, hem ekonomik hem sosyal gelişimimizde çok önemli rolü olduğuna yürekten inanıyoruz”  ifadesini kullandı.

Hisarcıklıoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Basınımız toplumun bilgilendirilmesi, gelişmelerin ve fikirlerin topluma aktarılması gibi çok önemli bir fonksiyonu yerine getirmektedir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de ifade ettiği gibi basın, milletin sesidir. Baskı ve kısıtlamalarla kalkınmanın sağlanamayacağı, sansürcü bir anlayışla mutlu ve güvenli bir gelecek kurmanın mümkün olmadığı, günümüzde herkesin ortak düşüncesi haline gelmiştir.

O bakımdan özgürlük hakkımıza hepimiz, ekmeğimizi suyumuzu korur gibi sahip çıkmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle, Türk iş dünyası adına tüm basın emekçilerinin 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı en içten duygularımla kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.”Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA