TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete Hollandalı şirketlerle


24.08.2016 / Lahey/HOLLANDATOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve beraberindeki heyetle ile Hollanda'ya giderek, Royal Dutch Shell, ING, FedEx, Rabobank, NN Group, Royal IHC, Fugro gibi sektöründe dünya lideri olan şirketlerin üst düzey yöneticileri ile bir araya geldi.​

Zeybekci ve beraberindeki heyet, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ikili ticari ve ekonomik ilişkilerinin durumunu gözden geçirmek, yeni iş birliği olanaklarını tespit etmek ve görüş alışverişinde bulunmak üzere Hollanda'ya ziyaret gerçekleştirdi.

 

Zeybekci, Hollanda'ya AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Muş, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya ve MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem ve başta TOBB olmak üzere özel sektör heyetiyle geldiklerini vurgulayarak, beraberlik ve birlik mesajları verdi. Zeybekci  “15 Temmuz Türkiye'nin sivil demokrasi destanıdır, bu gelecekte de böyle anılmaya devam edilecektir." diye konuştu.

 

"İki ülke arasındaki ticaret, potansiyeli yansıtmıyor"

Ekonomi Bakanı Zeybekci, iki ülke arasındaki 6 milyar avroluk ticaret hacminin potansiyeli yansıtmadığını vurguladı.

 

Göreve geldikleri 2002 yılından bu yana Hollanda'nın Türkiye'deki yatırımlarının yaklaşık 20 milyar avro olduğunu bildiren Zeybekci, "Hollanda, 2002-2016 yılları arasında Türkiye'ye yaklaşık 20 milyar avroluk yatırım yaptı ve bu rakamlar söz konusu dönemde yatırım yapan ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor. Bu dönemde Türkiye'nin Hollanda'daki yatırımları ise yaklaşık 11 milyar avro seviyesinde bulunuyor. Söz konusu rakamlar iki ülkenin birbirine olan güvenini teyit ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

 

Zeybekci, Türkiye'nin inşaat sektöründe dünyada 2. sırada yer aldığını kaydederek, Hollanda ile Türkiye'nin 3'üncü ülkelerde ortak yatırım yapabileceğinin altını çizdi.

 

Toplantıya ev sahipliği yapan Hollanda Sanayici ve İşverenler Konfederasyonu Başkanı Hans de Boer ise Türkiye'nin kendileri için önemli bir ülke olduğunu vurgulayarak, iki ülke arasındaki ilişkilerin bundan sonra da güçlenerek devam edeceğine işaret etti.

 

Toplantının ardından TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete UETD Hollanda ev sahipliğinde yapılan Halk buluşmasına katilim sağladı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA