TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB ve Bankalar Birliği, şirketlere ‘finans imkânlarını’ anlatmak için kolları sıvadı


30.06.2011 / AnkaraTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, firma sahipleri ve yöneticilerini, Türkiye’de mevcut finans imkanları ve bu imkanlara nasıl ulaşılabileceği konusunda aydınlatacak projeler için işbirliği protokolüne imza attılar.​ ​

 

Haber videosu için tıklayınız. 

 

TOBB Birlik Merkezi’nde düzenlenen toplantıda imzalanan ve basına duyurulan işbirliği protokolü, iş dünyasını finans olanakları konusunda doyurucu şekilde bilgilendirmeyi hedefliyor.

İmza töreni öncesinde bir konuşma yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, imzalanan işbirliği protokolü sayesinde Anadolu’nun pek çok ilinde firma sahiplerini ve yöneticilerine, ülkemizde bulunan tüm finansman imkânları ve o finansman imkânına en kısa yoldan nasıl ulaşılacağı konusunda bilgiler sunulacağını ifade etti.

İş dünyasına mevcut finansmana erişim imkânları ve işlerinin kolaylaştırılması için bilgilendirme seminerleri düzenleneceğini bildiren Hisarcıklıoğlu, “Yatırım projelerinin ve ihracatın güçlü finansmanı, ihracat sigortası, türev enstrümanlarla kur riski başta olarak üzere piyasa risklerini azaltma, sermaye piyasalarından kaynak sağlama gibi konularda üyelerimizin bilgi birikimini arttırmak, ufuklarını genişletmek istiyoruz” diye konuştu.

-“Türk özel sektörünün röntgeni çekiliyor”

Ülkemizin üretim kapasitesinin KOBİ’lerin üzerine kurulu olduğunu hepimiz biliyoruz. Ülkemizde her yıl kapanan şirketten birkaç kat daha fazla yeni şirket kuruluyor. Ancak, bu şirketlerimizi büyütmeyi ve daha ileri götürmeyi beceremiyoruz.

Bir süredir TOBB bünyesinde “Ticaret Sicil Gazetesini Elektronik Arşivleme” çalışmalarını yürüttüklerini belirten Hisarcıklıoğlu, bu çalışmanın Türkiye’de kurulan bütün firmaların tarihçesine kolayca ulaşma imkanı sağlayacağını bildirdi.

Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “İlerleyen günlerde açıklayacağımız bu proje adeta Türk Özel Sektörünün röntgenini çekiyor. Bu çalışma kapsamında ilk çıktıları değerlendirdiğimizde; Türkiye’de 1 milyon civarında faal firmanın olduğunu görüyoruz. Her yıl yaklaşık 100 bin yeni işletme kuruluyor. Firmaların ömrü yaklaşık olarak 5-10 yıl arasında değişiyor. Hâlbuki Batı’da ve Doğu’da asırlardır ayakta duran şirketler görüyorsunuz. Oralarda 200 yıl, 300 yıl, hatta 500 yıllık şirketler mevcut. Neden bizde durum böyle değil? 

Sorunumuz şurada: kolay şirket kuruyor ama bunları büyütemiyoruz. Çünkü sermayemiz yeterli değil. Çünkü mali sistemimiz yeterince büyük değil. Çünkü kurumsal yönetim ilkelerini şirketlerimizde geliştiremiyoruz.
Bu duruma mevcut finansman imkânları ve risk azaltıcı yöntemler noktasında bilgi noksanlığı eklenince KOBİ’lerimiz faaliyetlerinde güçlük yaşıyorlar.”

- Şirketlerimiz Politik Risk ve İhracat Sigortası’ndan habersiz

Orta Doğu ülkeleriyle ikili ekonomik ilişkilerin hızla geliştiğine işaret eden TOBB Başkanı, müteahhitlik gelirleri ve ihracatın hızla arttığını dile getirdi.

Hisarcıklıoğlu, “Ancak, bu pazarlar aynı zamanda zorlu pazarlar. Türk girişimcisi evelallah her zorluğun üstesinden geliyor, ama son dönemde bölgedeki siyasi istikrarsızlık şirketlerimizi tehdit ediyor. 

Bu sorunu çözebilmek için Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Eximbank ile bir çalışma yürütüyoruz. Şirketlerimize daha uygun koşullarda “Politik Risk ve İhracat Sigortası”nı nasıl sunarız diye ekiplerimiz çalışıyor. 

Bu kapsamda orta ve büyük çaplı şirketlerimize yönelik bir anket çalışması da yaptık. Ankete katılan şirketlerin yüzde 74’ü Politik Risk ve İhracat Sigortası konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığını söyledi. Düşünün, bunlar belli bir büyüklüğün üzerindeki şirketlerimiz. Küçük şirketlerin durumunu siz düşünün” ifadesini kullandı.

-Bankacılık sektörü ve reel sektör ilişkileri geliştirilecek

Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerini hatırlatan ve ihracatı artırıp, girişimcileri güçlendirmek zorunda olduğumuzu vurgulayan Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti:
“Bu hedefleri yakalamamız için bütün potansiyelimizi en verimli şekilde kullanmamız gerekiyor. Mevcut imkânlarımızı sonuna kadar kullanmak için en geniş bilgi birikimine sahip olmalıyız. Şirketlerimizin ihtiyaç duyduğu finansal araçların geliştirilmesini ve tüm şirketlerimizin bu araçlardan haberdar olmasını sağlamalıyız.
İşte bugün bu yönde bir adım atıyoruz. Yapacağımız işbirliği sayesinde bankacılık sektörü ile Reel Sektör  arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik ufuk açacağız.
Anadolu’nun dört bir köşesinde gerçekleştireceğimiz toplantı ve seminerlerle özel sektör ve bankacılık temsilcilerinin arasında kurulan güven köprüsünü güçlendireceğiz, bilgi alış verişini arttıracağız, ülkemizin zenginleşmesine hep birlikte katkı sunacağız”

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA