TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB ETÜ’de mezuniyet heyecanı


07.07.2024 / AnkaraTOBB ETÜ 2023-2024 Dönemi mezunlarını verdi. TOBB ETÜ Mütevelli Heyeti ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu mezuniyet töreninde gençlere; hayallerine sınır koymamalarını, hayatlarına hedefler koymayı, çok çalışmayı ve asla pes etmemeyi, hep yeniden denemeyi tavsiye etti.​

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Mütevelli Heyeti ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni’nde yaptığı konuşmada, “2024 yılı TOBB ETÜ’nün 20. yılıdır. TOBB ETÜ, kurulduğu günden bu yana, eğitimde kaliteyi, araştırmada yeniliği ve topluma katkıyı ön planda tutan bir üniversite olma yolunda hızla ilerledi. Bugün, ülkemizin en saygın eğitim kurumlarından biri haline gelmiş olması, iş dünyasının vizyonunun ve sizlerin başarısının bir göstergesidir” dedi.

 

-Hisarcıklıoğlu’ndan gençlere tavsiyeler

 

TOBB ETÜ’nün eğitim modelinin, Türkiye’deki 208 üniversite arasında hala ilk ve tek olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ’nün örnek eğitim modelinin, siyasi partiler tarafından seçim beyannamelerinde, tüm Türkiye’deki üniversitelerde uygulanacak vaatler arasında yer aldığına vurgu yaptı. Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Eğitime yatırım, ülkeye yapılan en büyük hizmettir. Ezberleyen değil, araştıran, teknoloji üreten, icat çıkaran yeni bir nesli, ülkemize kazandırmayı amaçladık. Çok şükür bugün dünyanın en iyi genç üniversiteleri arasındayız. Bilimsel araştırma programlarımız hızla gelişiyor, yüksek lisans, doktora öğrencisi ve öğretim üyesi sayımız hızla artıyor.

 

İzninizle birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum: Hayal kurun. Büyük düşünün! Unutmayın, her şey bir hayalle başlar. En özgür olduğumuz alan, hayal dünyamız. Hedef koyun. Çok çalışın ve kaybetmekten korkmayin. Her biriniz, yeni dünyaya hazırsınız! Eski köye yeni adet getirin. Ne yaparsanız yapın işinize yenilik getirin. Unutmayın, devir değişiyor. Devir, hayatı bulduğu gibi bırakmayanların devri. Bakın önümüzdeki 50 yıl içinde bugünkü mesleklerin yarısından fazlası tarihe karışacak. Yapay zeka en büyük rakibiniz olacak. İşte Türkiye’nin ilk Yapay Zeka Mühendisliği bölümünü bu yüzden kurduk. Size son bir tavsiyem de, yaptığınız her işte, bulunduğunuz her ortamda vicdanlı olun. Adaletli olun. Güçlünün haklı olduğu değil, haklının güçlü olduğu bir dünya için çalışın. Ve dürüst olun. Çünkü işin hilesi dürüstlüktür. Türkiye ne çektiyse, hep korkularına esir olmaktan, yanındaki arkadaşını, öteki diye görmekten çekti. O nedenle, dilinden, dininden, kimliğinden, görüşünden, mezhebinden dolayı kimseyi ötekileştirmeyin. Elbette hayatı da ıskalamayın. Seyahat edin, yeni kültürler öğrenin, okumaktan, araştırmaktan hiç vazgeçmeyin. Konfor alanınıza takılıp kalmayın. Aklınızı kimseye kiraya vermeyin. Ve başkasının değil, kendi hikâyenizin kahramanı olun.”

 

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA