TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, Arap Ligi ülkelerini Türkiye’ye yatırım yapmaya davet etti


10.09.2019 / AntalyaTürk – Arap Odası (TAC) 3. Yönetim Kurulu Toplantısı, Antalya’da yapıldı. Toplantının açılışında TAC Eş Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TAC Eş Başkanı ve Arap Odalar Birliği Başkanı Mohammed Abdo Saeed ve Mısır Ticaret Odalar Federasyonu Başkanı Ebrahim Al Arabi birer konuşma yaptı.​

TAC Eş Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında, Arap ligi ülkeleri ile Türkiye arasında her alanda ticaret ve yatırım alanında müthiş bir potansiyel olduğunu, TAC’ın kurulmasının ana amacının da bu olduğunu söyledi.

 

Turizmin ve tarımın başkenti Antalya’nın turizmde dünya çapında bir başarı hikâyesine imza attığını ve yılda 16 milyon yabancı turist geldiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, “En çok ziyaret edilen şehirler sıralamasında, Avrupa’da dördüncü, dünyada onuncu sırada. Yat üretiminde bir dünya markası. Meyve-Sebze, Seracılık ve Çiçekçilikte, Türkiye’nin üretim lideri ve ihracatçı şehri” dedi.

 

TOBB Başkanı, “Bugün Türkiye’nin en önemli ticaret ve sanayi şehirlerinin, Oda ve Borsa Başkanları ile bir aradasınız. Başkanlarımız aynı zamanda, başarılı iş adamları ve yatırımcılar. Onlarla bir araya gelip, ticari ilişkiler kurmanızı da istiyoruz. Buna yönelik, ikili görüşmeler yapacağınız imkanları da hazırladık” şeklinde konuştu.

 

Türkiye ile Arap dünyası arasında büyük bir ekonomik potansiyel olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Arap ligi, 400 milyonluk nüfusu ve 3 trilyon dolarlık yıllık üretimi ve 2,7 trilyon dolarlık dış ticaretiyle, büyük bir küresel ekonomik güç. Türkiye ise 80 milyon nüfusu ve 800 milyar dolarlık gayri safi milli hasılasıyla, bu bölgenin en büyük, dünyanınsa 17. büyük ekonomisi. İnşaat, turizm, sanayi ve tarımsal üretim alanlarında dünyanın sayılı üreticiler arasındayız. Yıllık ihracatımız 170 milyar dolara ulaştı. İhracatımızın yüzde 92’si sanayi ürünü. Sattığımız malların yarısından fazlası Avrupa ve ABD’ye gidiyor. Bu da Türkiye’deki üretimin kalitesini ve fiyat konusunda rekabetçi olduğumuzun en somut göstergesidir” dedi.

 

Türkiye’de petrol ve maden olmadığına vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de girişimci ruh olduğunu, zenginleşebilmenin yolunun iş dünyasının önünün açılmasından geçtiğini söyledi.

 

TOBB Başkanı, Türk müteahhitlerinin bir yılda dünyada 19 milyar dolar değerinde, 260 proje üstlendiğini, dünyanın en büyük 250 uluslararası müteahhitleri listesinde Türkiye’nin ikinci sırada yer aldığını belirtti.

 

Arap iş dünyasının, Türkiye ile her alanda ticaret ve yatırım yapabileceği müthiş bir potansiyel olduğunu ve TAC’ın kurulmasının ana amacı bu olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “10 sene önce Arap Ligi ülkeleriyle, Türkiye arasındaki ticaret hacmi, 20 milyar dolardı. Geçen sene bu rakam, 50 milyar doları geçti. 10 senede ticaret hacminin 2,5 katı artırmışız. Ama daha gidecek çok mesafe var. Türkiye olarak toplam dış ticaretimizin ancak yüzde 12’sini Arap Ligi ile yapıyoruz. Arap Ligiyse toplam ticaretinin sadece % 2’sini bizle yapıyor. Yani birbirimizle yeterinde iş yapmıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Yatırımlar alanında durumun daha çarpıcı olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Arap ülkelerinin dünyada toplam kamu ve özel sektör yatırımı 2 trilyon dolar. Türkiye’ye doğrudan yatırım olarak gelen Arap yatırımıysa, sadece 10 milyar dolar, yüzde 1 bile değil.

Sahip olduğumuz kaynakları, nüfusu ve potansiyeli göz önünde bulundurursak, bu rakamlar okyanusta bir damla su. Artık yeni bir atılımı yapma zamanı gelmiştir. Ülkelerimizde zenginliği artırmanın yolu da ticarettir. Özellikle de birbirimizle yaptığımız ticareti artırmalıyız”.

 

Avrupa ülkelerinin bunu yaptığı için büyüyerek, güçlendiğini, birbirleriyle yaptıkları ticareti arttırarak birlikte zenginleştiklerini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Türk ve Arapların da liderlerinden, hükümetlerinden önlerindeki engelleri kaldırmalarını istemesi gerektiğini söyledi.

 

Girişimciliğin önemine değinen TOBB Başkanı özellikle kız çocuklarının iş dünyası içinde yer almasının ve girişimci sayısının artırılmasının gerektiğini belirtti.

 

TAC Eş Başkanı ve Arap Odalar Birliği Başkanı Mohammed Abdo Saeed ise bu tür buluşmalar ile ilişkilerin güçlendirilmesi için çaba harcayacaklarını söyledi.

 

Saeed, Türk ekonomisinin bölgede en gelişmiş ekonomilerden biri olduğunu ve ekonomik bir kutup oluşturduğunu vurguladı.

 

Saeed, Türkiye ve Arap ülkelerinin ekonomik ortaklıklar oluşturması, koordinasyon ve işbirliği için girişimde bulunmaları gerektiğini ifade etti.

 

Dengeli bir ticaret yapmak gerektiğine dikkat çeken Saeed, böylece ülkelerinde istikrar ve sürekli kalkınmayı gerçekleştirebileceklerini söyledi.

 

Mısır Ticaret Odalar Federasyonu Başkanı Ebrahim Al Arabi de sadece ikili işbirlikleri değil, üçlü işbirliği gerçekleştirmek için biraraya geldiklerini söyledi.

 

Bölgesel piyasalara açılabileceklerini belirten Al Arabi, bunun için çaba harcamaları gerektiğini, yeni limanlar ve tren yolları ile ülkeleri birbirine bağlamak gerektiğini ifade etti.

 

Al Arabi, Türk iş dünyasının Arap yatırımcılar için bir ortak yapı oluşturacağını kaydetti.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA