TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, ABD’de temaslarda bulundu


23.05.2019 / Washington / ABDTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ABD Ticaret Odası ve Caspian Policy Center tarafından düzenlenen Trans-Caspian Forum 2019 konferansına katıldı. Hisarcıklıoğlu, konferansta bölgedeki altyapı yatırımları ile ilgili panelde ana konuşmacı olarak yer aldı. Hisarcıklıoğlu, konferansta Türk iş dünyasının görüşlerini aktardı.​
Hisarcıklıoğlu, ABD ziyareti kapsamında, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ı ziyaret ederek, görüş alışverişinde bulundu. Sonrasında, ABD Ticaret Odası’nda Türkiye’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Khush Choksy ve Global Girişimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Gary Litman ile bir araya geldi.  

TOBB Başkanı ve beraberindekiler daha sonra, ilk olarak ABD Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaretten Sorumlu Başkan Yardımcısı Sarah E. Kemp ile görüştü. Hisarcıklıoğlu görüşmede, demir-çelikteki vergi oranının eski seviyelerine getirilmesinden memnun olunduğunu ama yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracatı oluşturan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’nden (GSP) çıkarılmış olmaktan duyulan hoşnutsuzluğu dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından belirlenen 75 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmanın yolunun Serbest Ticaret Anlaşması’ndan geçtiğini belirtti. Görüşmede, TOBB bünyesinde faaliyet gösteren TOBB Kadın Girişimciler Kurulu faaliyetleri de konuşuldu. 

İkinci olarak Hisarcıklıoğlu, ABD Hazine Bakanlığı Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nden Sorumlu Bakan Yardımcısı Eric Meyer ile görüştü. Görüşmede, Türkiye ve dünyadaki ekonomik ve finansal durum değerlendirildi.

Son olarak ise ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Matthew Palmer ve Ticaret Politikalarından Sorumlu Bakan Yardımcısı David Meale ile yapılan görüşmelerde, ikili ticari ilişkiler, Suriye’deki durum ve S-400 konusu gibi pek çok değişik konu gündeme geldi. 

TOBB heyetinde, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tamer Kıran, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, TOBB Başkanı Baş Danışmanı Çağrı Gürgür, TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Sarp Kalkan, Daire Başkanı Mustafa Bayburtlu, TOBB Washington Temsilcisi Neslihan Kaptanoğlu ile Uzman Senem Yavaş ve Uzman Yardımcısı Mehmet Cumaoğlu yer aldı.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA