TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Farklı ülkelerden gelen Türkçe konuşan girişimcilere, ‘ticaret fırsatını kaçırmayın’ tavsiyesi


03.05.2019 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 21. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı kapsamında farklı ülkelerden gelen yaklaşık 50 katılımcı ile düzenlenen toplantıya katıldı. Hisarcıklıoğlu TOBB İkiz Kulelerde ev sahipliği yaptığı girişimcilere, “Hem birbirinizle hem Türkiye ile iş yapabilmek için bu müthiş bir fırsat. Her şeyin kazası olun ama fırsatların olmaz” dedi.​

28 Nisan-11 Mayıs 2019 tarihlerini kapsayan TOBB 21. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı Ankara, Adana, Mersin ve İstanbul’da düzenlenecek etkinlikleri kapsıyor. Program; komşu ülkelerde, Orta Asya'da, Balkanlarda yaşayan ve Türkçe konuşan girişimciler ile Türkiye’nin bağlarını güçlendirmek için 2005 yılından bu yana Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Dışişleri Bakanlığının işbirliğinde, düzenleniyor. Bugüne kadar bu programlara komşu ve akraba topluluklardan 800 iş adamı/iş kadını iştirak etti.

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bu geleneksel etkinliğin 21’incisinde yaptığı konuşmada Türk iş dünyasının Türkiye’nin kalkınmasında büyük rol oynadığına işaret ederek, ticaretin gelişmedeki etkisini vurguladı. 1980’den sonra Rahmetli Başbakan Turgut Özal’ın özel sektörün önünü açarak, girişimci ruhun keşfedilmesine aracı olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, “O gün hepimiz eleştirmiştik ama o bizlere rekabet etmeyi ve dünyaya mal satmayı öğretti. 85 yılında bir yılda yaptığımız ihracatı 1 günde yapar hale geldik. 3 milyar dolar ihracatımız vardı. Dünyaya sadece 5 ürün satabiliyorduk. Bugün 170 milyar dolar ihracata ulaştık ki yüzde 90’ı sanayi ürünü. İhracatımızın yüzde 60’ı AB ülkelerine. Yılda sadece 300 bin turist gelirken bugün 40 milyon turiste ulaştık. Bunların hepsi girişimci ruh ile gerçekleşti” diye konuştu.

 

-Dışarı açılın tavsiyesi

 

Ülkeye faydalı olmanın çok zengin olmaktan geçtiğini ifade eden TOBB Başkanı, “Biz istiyoruz ki, sizler de zengin olun. Yanınızda daha fazla insan çalıştırın. İçeride kalırsanız küçük kalırsınız. Büyük tüccar olmak için mutlaka dışarı ile ticaret yapın” tavsiyesinde bulundu. Hisarcıklıoğlu gelen konuk girişimcilere “Artık siz de bu büyük ailenin mensubusunuz” derken birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaptı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA