TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Üniversitelerimizde ortak eğitim programlarını yaygınlaştırmalıyız


12.12.2018 / AnkaraTOBB Türkiye Yükseköğretim Meclisi Toplantısı, TOBB ETÜ Mütevelli Heyeti ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın da katılımıyla Ankara’da TOBB Birlik Merkezi Sosyal Tesisler Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.​

Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, teorik eğitimin, pratik eğitimle birleştirilmesine özel önem verilmesi gerektiğini belirterek, "Üniversitelerimizde ortak eğitim programlarını kesinlikle yaygınlaştırmalıyız. Akademisyenler, öğrenciler, mezunlar ve iş dünyası temsilcileriyle, üniversiteleri açık inovasyon merkezleri haline getirmeliyiz." dedi.

 

Hisarcıklıoğlu, eğitimin önemine işaret ederek, insanın meslek edinmesinde, beceri kazanmasında, gelecek vizyonunun oluşmasında yükseköğretimin payının inkar edilemeyeceğini söyledi. Dünyada ilk 500 üniversite içinde 5 Türk üniversitesi bulunduğunu, bunlardan 3'ünün de vakıf üniversitesi olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

 

"Yükseköğretimde akademik rekabet açısından da vakıf üniversitelerini çok önemsiyoruz. Vakıf üniversiteleri, eğitimde eşitsizliği azaltıyor, fırsat eşitliği sunuyor. Ülkemizin geleceğini oluşturacak bugünün gençlerinin yetiştirilmesinde vakıf üniversiteleri olarak kendimizde sorumluluk hissediyoruz. Çünkü faaliyetlerimizi yürütürken, ticari bir kaygı gütmeden, gerçek bir vakıf anlayışıyla çalışıyoruz."

 

Üniversitelerin kontenjanlarının, iş dünyasının ihtiyaçlarına göre yeniden belirlenmesinde fayda gördüklerini dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Çünkü boş kalan her bir kontenjan ülkemizin kaynaklarının heba olması demek. Benzer şekilde üniversitelerdeki bölümler ve programlar da geleceğin ihtiyaçları doğrultusunda güncellenmeli ve değiştirilmeli." diye konuştu.

 

Hisarcıklıoğlu, meslek yüksekokullarının nitelikli ara eleman yetiştirmek için yenilenmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

 

"Teorik eğitimin pratik eğitimle birleştirilmesine özel önem vermeliyiz. Üniversitelerimizde ortak eğitim programlarını kesinlikle yaygınlaştırmalıyız. Akademisyenler, öğrenciler, mezunlar ve iş dünyası temsilcileriyle, üniversiteleri açık inovasyon merkezleri haline getirmeliyiz. Daha zengin, müreffeh bir Türkiye için bizim daha çok girişimciye ihtiyacımız var. Bunu sağlayacak en önemli platformlar da üniversitelerdir. Bu sebeple üniversiteler bünyesindeki teknokentleri, teknoparkları, inkübasyon merkezlerini, teknoloji transfer ofislerini çok önemsiyoruz."


-YÖK Başkanı Saraç 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç da Türkiye'de yükseköğretim öğrenci sayısının 8 milyonu aştığını belirterek, "Daha önce 'bu sayı ile Rusya'dan sonra ikinci ülkeyiz' diyorduk. Türkiye, şu anki yükseköğretimdeki öğrenci sayısı ile Rusya'daki öğrenci sayısını geçti." dedi. 

Türkiye'de yükseköğretim öğrenci sayısının 8 milyonu aştığını bildiren Saraç, "Bu sayı, Almanya'nın iki katı. Daha önce 'bu sayı ile Rusya'dan sonra ikinci ülkeyiz' diyorduk. Türkiye, şu anki yükseköğretimdeki öğrenci sayısı ile Rusya'daki öğrenci sayısını geçti." dedi. 

Saraç, bu sayının olumlu tarafının bulunduğuna ancak yönetilmediği takdirde "tehditkar" taraflarının olacağına işaret etti. 

Yükseköğretimde toplam kontenjanlarının yaklaşık yüzde 19'unun vakıf yükseköğretim kurumlarında bulunduğunu aktaran Saraç, "Yüzde 20'si ön lisans, geri kalanı da lisans programlarında." bilgisini verdi.

Saraç, vakıf yükseköğretim kurumlarının denetimine ilişkin, "Bir özel kanun olabilir ama her halükarda YÖK nasıl denetleniyorsa, vakıf yükseköğretim kurumlarının da mali açıdan denetlenmesi lazım." değerlendirmesini yaptı. 

Yekta Saraç, "Öğrencimiz, artık seçici olmaya başladı, bilinçli tercihlerde bulunuyor. Bu mutluluk verici. 'Burada boş sandalye var otur' denildiğinde 'bir dakika o sandalye bana uygun mu?' diye sorguluyor. Böyle de olması lazım. Niteliği getirecek birinci husus budur." diye konuştu. 


Daha sonra basına kapalı devam eden toplantıda, vakıf üniversitelerinin temsilcileri YÖK Başkanı Saraç'a yükseköğretim sistemiyle ilgili değerlendirmelerini sundu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA