TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu’ndan D-8 ülkelerine ticareti büyütme çağrısı


02.11.2018 / AntalyaD-8 Ticaret ve Sanayi Odaları (D-8 TSO) Genel Kurulu ve D-8 TSO İş Forumu, D-8 Ticaret ve Sanayi Odaları Dönem Başkanı ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun evsahipliğinde Antalya Belek’te gerçekleştirildi. Hisarcıklıoğlu, daha fazla ticaret yapmak zorunda olduklarını belirterek, ticaretin barışı güçlendirip desteklediğini vurguladı.​

Hisarcıklıoğlu  D -8 TSO Genel Kurulu’nun ardından yapılan D -8 TSO İş Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, toplantının yapıldığı  Antalya’nın Türkiye’de turizmin başkenti olduğunu e bu yıl 14 milyon turist beklediğini ifade etti. D -8’in geçmişine ilişkin bilgi veren Hisarcıklıoğlu kuruluşun 21 yıl önce Necmettin Erbakan’ın vizyonu ile oluşturulduğunu hatırlattı. D-8’in; çatışma yerine barışı, karşı karşıya gelmek yerine diyaloğu, adaleti, demokrasiyi ve eşitliği ilke edindiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, “D-8 üye ülkeleri olarak benzersiz bir coğrafyaya sahibiz. Zengin doğal kaynaklarımız, genç ve dinamik bir nüfusumuz var. 97’de D-8 kurulduğunda 14 milyar dolar olan ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi bugün, 100 milyar dolar civarında. Bu güzel ancak yeterli değil. Bir dönem 1800 dolar civarında olan kişi başı gelirimiz, bugün 4500 dolarlara çıktı. Toplamda 3,7 trilyon dolarlık bir ekonomiye sahibiz” dedi.

 

-Ticaret barışı güçlendirir

 

Birçok sektörde iş ilişkileri olmasına rağmen potansiyellerini tam olarak kullanamadıklarından söz eden D-8 Ticaret ve Sanayi Odaları Dönem Başkanı ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ticaretin barışı destekleyip güçlendireceğine vurgu yaptı. Hisarcıklıoğlu, ticaret yapanların savaşı düşünmeyeceğini, bunun en güzel örneğinin de AB projesi olduğunu dile getirdi.

 

Dünyada en az gelişen 48 ülkenin yarısını İslam ülkelerinin oluşturduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, bu tabloyu değiştirmek zorunda olduklarını söyledi. D-8 Ticaret ve Sanayi Odaları Dönem Başkanı ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Bunun için  de öncelikle kendi aramızdaki ticareti artırmalıyız. D – 8 ülkeleri olarak 100 milyar dolar olan ticaretimizi 5 kat artırabiliriz. Unutmayın ki insanların refahı ekonomilerin güçlü olmasına bağlı. Özel sektörü temsil edenler olarak sorumluluklarımız var. Sadece sorunları ortaya koymamız yetmez. Çözüm önerilerimizi de hükümetlerle paylaşmalıyız. D-8 ülkeleri arasında ekonomik aktiviteleri geliştirebilmek için TEPAV’ın yaptığı bir çalışma var. Güven bey bu konuda bilgilendirme yapacak.”


D – 8 Genel Sekreteri Dato’ Ku Jaafar Ku Shaari

 

D – 8 Genel Sekreteri Dato’ Ku Jaafar Ku Shaari ise bu toplantılarda çıkarılan somut sonuçları projere dönüştürülmesinin önemi üzerinde dururken, özel sektörün ekonomik büyümenin motoru olduğunu hatırlattı. İslam Kalkınma Bankası gibi kuruluşlarla da çalışmak istediklerinden söz eden Shaari, “D -8 yakın gelecekte ekonomik bir güç olacaktır” dedi.

 

Ticareti kolaylaştırmak ve işbirliğini artırmak istediklerinden bahseden D – 8 Genel Sekreteri Dato’ Ku Jaafar Ku Shaari finansal mekanizmaların çok önemli olduğuna dikkat çekerek projeler hakkında bilgi verdi.Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA