TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Tüccar ve sanayicimizi koruyalım


01.11.2018 / AntalyaAntalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Geleneksel Ödül Töreni’ne katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Tüccar ve sanayicimizin, ticaret, üretim ve istihdam kapasitesini korumamız lazım. Sıkıntılar yaşarken devletimizden isteğimiz, bizi yalnız bırakmasın” dedi.​

Hisarcıklıoğlu, ATSO Geleneksel Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, ülkenin zor bir dönemden geçtiğine işaret ederken, “Ekonomide hepimiz çeşitli sıkıntılar yaşıyoruz. Böyle dönemlerde, bize en çok, moral lazım. İşte bu noktada, en fazla öne çıkan, bize en çok moral veren şehrimiz Antalya” diye konuştu. Antalya ekonomisinin durumunu rakamlar üzerinden değerlendiren Hisarcıklıoğlu, açılan şirket sayısındaki artışın Türkiye ortalaması yüzde 5 iken Antalya ortalamasının yüzde 11 olduğunu; sigortalı çalışan artışındaki oranın ise Türkiye genelinde yüzde 3, Antalya’da yüzde 8 olarak açıklandığını vurguladı. Hisarcıklıoğlu çalışan artışı itibariyle Türkiye’nin bir numarasını Antalya olarak duyurdu.

 

-Antalya turizmde başarı hikâyesi yazdı

 

Antalya’nın turizm’de dünya çapında bir başarı hikâyesi yazdığını kaydeden TOBB Başkanı şöyle konuştu: “Antalya; Avrupa’da 4., dünya sıralamasındaysa 11. sıraya yükseldi. İnşallah bu sene 14 milyon yabancı turiste ulaşacağız Antalya olarak. Böylece, tarihi rekor da kıracağız. Antalya, ismini sadece turizmle duyurmakla da kalmadı. Sanayi ve tarımda da öne çıktı. Yat üretiminde, yine bir dünya markası haline geldiniz. Meyve-Sebze-Seracılık-Çiçekçilikte, lidersizsiniz. Dolayısıyla Antalya, Türkiye için, ekonomi için, çok önemli. Antalya büyüdüğünde, Türkiye’yi de de büyütüyor. Antalya sıkıntı yaşarsa, Türkiye’de yaşıyor. Bu nedenle, Antalya’ya hep, özel bir ihtimam gösterilmeli. Antalya’nın önemini bildiğim için, ben her sene, hiç aksatmadan, Antalya’ya muhakkak geliyorum. Sizlerin nabzını tutuyor, sıkıntılarınızı, görüşlerinizi dinliyor, sonrada Oda ve Borsa Başkanlarımla birlikte önerilerimizi, hükümete iletiyoruz

 

Bu noktada yeri gelmişken belirtmek isterim. Antalya Odamız ve Borsamızla da ayrıca iftihar ediyorum. Zira her ikisi de Akredite. 5 yıldızlı hizmet veriyorlar. Avrupa kalitesinde hizmet sunuyorlar. Odamız şimdi yeni biz vizyon ve hedef koymuş. Antalya’yı; tarımın, turizmin, ticaretin yanısıra, teknolojinin de merkezi yapmak, yani buna da Antalya için 4T vizyonu demişsiniz. İşte şehirleri marka yapan, zenginleştiren, dünyada öne çıkaran, bu tip vizyonlardır. İnşallah burada gördüğüm birlik ve beraberlik sayesinde, Antalya, bu hedefe de ulaşacak. Antalya Ticaret ve Sanayi Odamızı tekrar kutluyorum. Oda Başkanımız Davut Çetin kardeşim Ankara’da, TOBB yönetiminde mesai arkadaşım. Tecrübesinden, bilgisinden, Ankara’da da istifade ediyorum. Yörex fuarı ile 81 ilde bir bilinç ortaya çıktı. Kendi ürünlerimizin farkına vardık. Coğrafi işaret alıp bunları Avrupa’da tescil ettirmek gerektiğini anladık. Sayın Ali Çandır’a da teşekkür ediyorum.”

 

-Son 2 ayda yapılanlar

 

TOBB olarak son 2 ayda neler yaptıklarını ve üyelerden gelen hangi sıkıntılara nasıl öneriler hazırlayıp hükümete götürdükleri konusunda da bilgi veren Hisarcıklıoğlu, bu konuya iliştin geniş bir sunum yaptı. Hisarcıklıoğlu sunumunda “Biz sizden gelenleri gidip hükümete tek tek anlattık. Asgari ücret teşviğinin devamını istedik. SGK primlerinin ertelenmesini istedik. Kısa çalışma ödeneğinin aktifleştirilmesi ve istihdam koruma teşviki sağlanmasını yani bu sıkıntılı dönemde 1 yıl işçisini işten çıkarmayan çalıştıran işletmelere teşvik verelim dedik. İstihdam, finansman, sektörel konuları gündeme getirdik.  Tarım ve hayvancılık için düşük faizli kredi talep ettik. Birikmiş KDV alacaklarımız konusunda çözüm bulunmasını istedik. KDV ve ÖTV indirimleri geldi ki, taleplerimizle ilgilenen bütün yetkililerimize hükümetimize teşekkür ediyorum. Bütün dünyayı ölçen iş yapma kolaylığı endeksi var. Bundan bir sene önce bulunduğumuz yer bize yakışmıyor dedik. İş yapmayı kolaylaştırmamız lazım dedik. Çalıştık. Dün açıklanan endeksle Türkiye tarihinde ilk defa ilk 50’nin altına indik” dedi.

 

Bu dönemin, eldekini muhafaza etme dönemi olduğunu belirten TOBB Başkanı şöyle konuştu: “Tüccar ve sanayicimizin, ticaret, üretim ve istihdam kapasitesini korumamız lazım. Kapanan her bir işletme, üretimini durduran her bir fabrika, milli servetin kaybıdır. Bizler, tüm bu faizlerle, kurlarla, vergilerle ve her gün karşımıza çıkan farklı bürokratik mevzuatla mücadele halindeyiz. Bin bir türlü sıkıntılı yaşarken, devletimizden tek isteğimiz, yanımızda olduğunu göstersin. Bu dünya ülkeleri ile iktisadi mücadele ortamında bizi yalnız bırakmasın. Ben asla karamsar değilim. Zira son 25 senede, iç ve dış kaynaklı, onlarca kriz ve çalkantı yaşadık. Hepsinin de üstesinden geldik ve yola devam ettik. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim. İnşallah yine hep birlikte el ele verip, ülkemizi hak ettiği yere getireceğiz.”

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA