TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

İznik'e değer katanlar ödüllendirildi


08.09.2018 / İznik BursaTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu İznik’e Değer Katanlar Ödül Töreni’ne katıldı. Sıkıntılı bir döneme rağmen, dereceye girerek ödül almanın kolay bir iş olmadığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Müteşebbis dostlarımın hepsiyle ayrı ayrı iftihar ediyorum” diye konuştu.​

İznik’teki ödül töreni, İznik Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mahmut Dede’nin ev sahipliğinde, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun de katılımıyla DSİ Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, “İznik ekonomisine değer katan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Onlara fazlasıyla hak ettikleri, ödüllerini takdim edeceğiz. Ben kendilerini şimdiden tebrik ediyorum” ifadesini kullandı.

 

Sema Sargın Hatipoğlu’un, İznik TSO Meclis Başkan Yardımcısı olmasından dolayı tebriklerini ileten Hisarcıklıoğlu, Oda camiasında esasında bir bayrak yarışı olduğunu vurguladı. Bu makamların kendilerine emanet olduğunu hatırlatan TOBB Başkanı “Kalıcı olanın bizler değil, hizmetlerimiz olduğunu biliyoruz. Mahmut Dede Başkanımız da, İznik’in gelişmesi ve zenginleşmesi için, bu vizyonla çalışıyor, emek veriyor. Kendisiyle Ankara’da da birlikte çalışıyoruz. TOBB’un en önemli komisyonlarından Vergi Komisyonumuzda görev aldı ve Komisyon sözcüsü oldu. Yani artık İznik, Ankara’da da temsil ediliyor, sesini duyuruyor” dedi.

 

-İznik ekonomisini sadece tarıma dayalı olmaktan çıkarmalıyız

 

İznik’in, tarihiyle, kültürüyle sıra dışı bir yer olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, ilçenin maneviyatına da işaret etti. Hisarcıklıoğlu değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi: “Orhan Gazi'nin İznik'i fethiyle, kiliseden camiye dönüştürülen İznik Ayasofya Camisi benzersiz bir yer. 3 ayrı imparatorluk dönemi burada iz bırakmış. Diğer adıyla, Orhan Cami, hem tarihteki önemi, hem de manevi atmosferi nedeniyle, dünyanın dört bir yanından yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Burayı, uluslararası barışa katkı sağlayacak, bir inanç turizm merkezi olarak öne çıkarmalıyız. İznik'in ekonomisini sadece tarıma dayalı olmaktan çıkarıp, turizme de dayalı hale getirmeliyiz. Yine burada yapılan çini işçiliği, başka hiçbir yerde yapılamıyor. Bu aslında müthiş bir şey. Yeşil Türbe restorasyonunu, TOBB olarak biz üstlendik. Ama İznik'in çinileri olmadan yapamadık. Üzülerek söylüyorum, hala Osmanlı zamanındaki çini kalitesini yakalayamadık. Bizim İznik'e ve tarihe karşı, ecdada karşı bir borcumuz ve sorumluluğu var. İznik çinisi standartlarımızı, kalitemizi tekrar dünyaya sunmamız lazım.”

 

-TOBB olarak neler yaptık?

 

Esas konularının ekonomi ve ticaret olduğuna vurgu yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bir süredir ekonomide bir çalkantı yaşandığına işaret etti. Döviz, faiz ve enflasyonun aynı anda yükseldiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Piyasada bir yavaşlama var. Biz de önce, 81 İl ve 160 ilçedeki Oda-Borsa Başkanlarımla bayramda Ankara’da toplandık. İlk elden sizlerin nabzını tuttuk, sıkıntılarımızı tek tek topladık. Sonra tüm bunları, hükümetimize ilettik, önlem talep ettik. Neticede onlar, halktan icraat için oy almış, seçilmiş yöneticilerimiz. Biz ileteceğiz. Onlar, uygun gördükleri kararları alıp, uygulayacak. Arkasından, 14 Ağustos’ta TOBB ve TÜSİAD birlikte açıklama yaptık. 5 maddelik önerimizi hem kamuoyuyla hem hükümetimizle paylaştık. Sonrasında TOBB olarak, geçtiğimiz hafta yeni bir adım daha attık.  Sizlerden gelen talep üzerine, KOBİ destek kredisini başlattık. 81 İl’deki tüm odalar ve borsalarla TOBB olarak, elimizdeki tüm kaynakları bir araya getirdik. Yıllık yüzde 22 faiz ile azami 200 bin lira, 6 ay ödemesiz 18 ay vadeyle kredi imkanı sunduk. Kredinin %85’i için de KGF kefaleti sağladık.Yani teminat bulma işini de kolaylaştırdık. İki gün önce, Avrupa Komisyonu ve Avrupa’nın en büyük iş örgütü, benim de başkan yardımcısı olduğum Eurochambers’la yeni bir projeyi hayata geçirdik. 5 milyon Euro hibe kaynak alıp ülkemize getirdik. Bunu Odalarımız kullanacak. Avrupa Odaları ile ortaklık kurup, yerel kalkınmaya, yani doğrudan sizlere yönelik projeler üretecekler” dedi.

 

-Suyu bulandırmak isteyenlerle mücadele edelim

 

Hisarcıklıoğlu, mücadeleyi sürdürmek gerektiğinin altını çizerken,umudu asla kaybetmeyeceklerini dile getirdi. Umut kaybettiğimiz zaman, geleceğin de kaybedileceğini ifade eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Gün karamsarlığa, ümitsizliğe kapılma günü değil, mücadele günüdür. Ülkemiz ve milletimiz için daha çok çalışma zamanıdır. Bakın son 25 senede, onlarca kriz ve çalkantı yaşadık. Hepsinin üstesinden geldik, yola devam ettik. İnşallah yine hep birlikte el ele verip, ülkemizi hak ettiği yere getireceğiz" diye konuştu.

 

Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyet Ödül Töreni’nin ardından İznik Antik Roma Tiyatrosu, İznik Ayasofya (Orhan) Camii, İznik Müzesi ve Abdulvahap Tepesi'ni gezerek incelemelerde bulundu.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA