TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Kadınların eli ekonomiye değmeden hedeflerimize ulaşamayız


07.03.2018 / VanTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, kadınların toplumsal yaşamdaki, ekonomideki güçlerini ve değerlerini herkesin iyi bilmesi gerektiğine işaret ederek, "Nüfusumuzun yarısı, yani 40 milyonu kadın olmasına rağmen iş gücü dışında kalan kadın sayısı yaklaşık 20 milyon. Toprağın altında değil, toprağın üstünde muazzam bir hazine yatıyor" dedi.​

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında TOBB, Van Ticaret ve Sanayi Odası, Van Ticaret Borsası ve Van Kadın Girişimciler Kurulu tarafından düzenlenen Dünya Kadınlar Günü Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Buluşması Van’da gerçekleştirildi. Etkinlik, 81 ilden kadın girişimcileri bir araya getirdi.

 

Etkinlikte konuşan Hisarcıklıoğlu, güneş ve deniz şehri Van'ın Türkiye'nin turizmde parlayan yıldızı haline geldiğini, kendisinin de her yıl Van'a gelmeye çalıştığını söyledi.

 

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfınca (TEPAV) Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi'nin dün açıklandığını anımsatan Hisarcıklıoğlu, Van'ın cinsiyet eşitliği noktasında en hızlı iyileşme gösteren illerin başında geldiğini söyledi.

 

Hisarcıklıoğlu, daha iyi bir dünyada yaşamaları için emek veren Nene Hatun'a, Halide Edip Adıvar'a, Halime Çavuş'a, Şerife Bacı'ya, Nezahat Onbaşı'ya, Sabiha Gökçen'e ve tüm kadınlara selam gönderdiğini ve onlarla iftihar ettiklerini anlattı.

 

TOBB Başkanlığı boyunca kadınların ve gençlerin toplumun her alanında daha fazla rol üstlenmesi için çaba harcadığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, hayatı boyunca, "kadın evde otursun, erkek çalışsın anlayışına" karşı çıktığını, bildirdi.

 

- "Siz en büyük hazinemizsiniz"

 

Hisarcıklıoğlu, "Erkek egemenliğine hapsolmuş kadın rolüne itiraz ettim, 'Kadın üretim alanında olmak zorunda' dedim. Bugün her ülkenin kalkınması insan sermayesine dayanıyor. Türkiye'nin zenginleşme yolculuğunda kadınlarımıza ihtiyacımız var."  diye konuştu.

 

Nüfusun yarısının, 40 milyonun kadın olmasına rağmen iş gücü dışında kalan kadın sayısının 20 milyona yaklaştığını aktaran Hisarcıklıoğlu, "Toprağın altında değil, toprağın üstünde muazzam bir hazine yatıyor. Sizler en büyük hazinemizsiniz. Bu hazineyi değerlendirmek zorundayız." ifadelerini kullandı.

 

Hisarcıklıoğlu, son 10 yılda TOBB olarak büyük bir mücadele verdiklerini, 2007'de kurdukları TOBB Kadın Girişimciler Kurulu'nun bugün dünyanın en geniş kadın girişimci networkü haline geldiğini bildirdi.

 

Göle çaldıkları mayanın tuttuğunu aktaran Hisarcıklıoğlu, Kadın Girişimciler Kurulu'nu kurdukları dönemde Türkiye'deki işverenlerin sadece yüzde 6'sının kadın olduğunu, bu rakamın şu anda yüzde 10'a çıktığını, artışta TOBB Kadın Girişimci Kurullarının emeğinin büyük olduğunu anlattı.

 

Hisarcıklıoğlu, oda ve borsalarda şu anda 3 başkan, 5 meclis başkanı, 31 yönetim kurulu üyesi, 193 meclis üyesi kadın girişimci bulunduğunu bu temsiliyet oranının artacağına inandıklarını söyledi.

 

Kadın girişimcilere yönelik verilen desteklerden bahseden Hisarcıklıoğlu, kadınlara her türlü alanda destek sağlamaya da devam edeceklerini vurguladı.

 

Hisarcıklıoğlu, kadın girişimcilere yönelik hayata geçirdikleri Geleceği Yazan Kadınlar, Dijital Atölye Projesi gibi etkinliklere değinerek, e-ticaret, dijitalleşme, kodlama, proje üretme gibi konularda çok sayıda programı uygulamaya aldıklarını anlattı.

 

Rifat Hisarcıklıoğlu, ekonomiye kadın elinin değmesi gerektiğini kaydederek, inançlarında, "kadınların haklarını gözetmelerinin ve bu hususta Allah'tan korkmalarının" tavsiye edildiğini kaydederek, "Bizim kültürümüzde, tarihimizde kadını eve kapatmak falan yok. Bakınız Türkiye, pek çok batı ülkesinden önce kadına seçme ve seçilme hakkı vermiştir. Biz böyle bir milletin evlatlarıyız." şeklinde konuştu.

 

Kadınlara seslenen Hisarcıklıoğlu, onlardan şu isteklerde bulundu: "Evlatlarınıza aklın, başarının, ekonominin cinsiyeti olmadığını anlatın. Ekonominin cinsiyeti olmaz. Kadın girişimci kurulu üyelerimiz köylerdeki, kasabalardaki belki de bu toplantılardan haberdar olmayan kadınlarımıza girişimciliği anlatın. Onlara çok az yatırımla el emeklerini dünyanın öbür ucuna satabileceklerini söyleyin. Onları daha çok üretmeye ve girişimci olmaya teşvik edin. Bu salonu dolduran herkesten 2 ricam var; birincisi kız çocuklarınızı şimdiden girişimci yetiştirin, ikincisi mirasta kadınlarımızın hakkını yemeyin."

 

Hisarcıklıoğlu, kadınlara hemcinslerini korumaları çağrısında bulunarak, kadınların belirli kalıplar içinde tanımlanmasına izin vermemelerini istedi.

 

- "Yüz milyarlarca liradan mahrum kalıyoruz"

 

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Türkiye'de son dönemde kadın istihdamına yönelik artan eğilimden bahsederek kadınların iş gücü piyasasına girmelerinin, iyi ve nitelikli işe erişmelerinin önemli olduğunu, hükümetin de bu konuya önem verdiğini dile getirdi.

 

Kadınların kayıt dışı çalışma oranının yüksekliğine işaret eden ve bu rakamın yüzde 30'a düşürülmesinin hedeflendiğinden bahseden Zorluoğlu, 2017'de çalışan kadınların yüzde 55'inin hizmet sektöründe, yüzde 28'inin tarım sektöründe, yüzde 15'inin sanayi sektöründe olduğunu anlattı.

 

Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Başkanı Necdet Takva, kadınların bulundukları bölgenin olmazsa olmazı olduğunu belirterek, kadınların, ekonominin, yaşamın, hayatın her alanında bulunduğunu söyledi.

 

İş gücüne katılım açısından kadın-erkek arasında uçurum olduğunu dile getiren Takva, bu nedenle Türkiye'nin yüz milyarlarca liralık gelirden mahrum kaldığını vurguladı.

 

Takva, kadınların iş gücüne katılımı kapsamında yaptıkları çalışmalardan bahsetti.

 

Van Ticaret Borsası Başkanı Enver Memduhoğlu, kadın girişimcilerin hayvancılık ve tarım üretiminde daha fazla yer almaları gerektiğini söyledi.

 

-Van KGK Başkanı Odabaşı: “Topuk seslerimizi ekonomide duyuralım”

 

Van Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Semra Odabaşı da konuşmasında cinsiyet eşitliği çalışmaları anlamında Van’ın önde gelen illerden biri olduğunu belirterek, “Biz artık cinsiyet ayrımını geride bırakıyoruz. Van bunu başarıyor kadınlar sayesinde” dedi.

 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür eden Odabaşı “Eğer o olmasaydı 81 ilde 81 topuk da olmazdı. 81 güzel yürek de olmazdı. Bunu ona borçluyuz. Edirne’den Van’a kadar birlikteysek, yürek yüreğe çalışıyorsak, bunu Rifat Hisarcıklıoğlu’na borçluyuz” ifadelerini kullandı.

 

Semra Odabaşı, “Biz sadece kadın girişimci değiliz. Adımız girişimci ama biz önce bir anneyiz, önce bir eşiz önce bir bacıyız kardeşiz. Böyle bir gücü boşa kullanmak olmaz. Ekonomi olmadan kalkınma ve refah olmaz. Hedefimiz ekonomi olmalı. Topuk seslerimizi ekonomide duyuralım. Kadınların aklı ekonomiye iyi çalışıyor. Kadınlarımıza iyi eğitim verirsek, arkasından kendilerini korumayı öğreneceklerdir. İşte o zaman güneşi önümüze gölgemizi arkaya atmış oluruz. Kadın kendi kararlarını verdiği zaman dünyanın değişeceğini göreceksiniz” şeklinde konuştu. 
Video Yükleniyor...Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA