TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Karacabey yatırımlar için cazibe merkezi olacak


05.03.2018 / Karacabey BursaKaracabey Ticaret ve Sanayi Odası & Ticaret Borsası Müşterek Ödül Töreni’nde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, sorunları ve gelişmeyi Ankara’dan oturarak anlamanın ve çözmenin mümkün olmadığını belirterek, o nedenle hepsini yerinde tespit etmeye çalıştıklarını anlattı. Hisarcıklıoğlu, İstanbul-İzmir otoyolu da tamamlandığında, Karacabey'den İstanbul'a 1,5 saatte, İzmir'e 2 saatte ulaşmak mümkün olacağına işaret ederek, “Karacabey, adeta İstanbul'a komşu kapısı haline gelecek. İşte o zaman, Karacabey’in tarımsal ürünlerinin satışında da büyük bir avantaj elde edilecek. Lojistik maliyetler düşeceğinden, yatırım yapmak isteyen firmalar, Karacabey'i tercih edecek. Yatırımlar buraya kayacak. Karacabey yatırımcılar için adeta cazibe merkezi olacak” dedi.​

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, konuşmasının başında şehitlerimize Allah’tan rahmet dileyerek, “Bizlerin burada huzur ve güven için olmamız için, canları pahasına mücadele eden güvenlik güçlerimizi, saygı ve minnetle anmak istiyorum. Şehit olan kahraman askerlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifalar diliyorum. Allah Mehmetçiğimizi muhafaza eylesin, ordumuzu muzaffer kılsın” diye konuştu.

 

-“Tüm oda ve borsaları gezen tek TOBB Başkanıyım”

 

Kendisine niye bu kadar geziyorsun diye sorduklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Tüm il ve ilçelerde 365 Oda-Borsa’yı gidip gören ilk ve tek TOBB başkanıyım. Niye, çünkü Ankara’da durup, sorunları çözemezsin. Gidecek, göreceksin, hissedeceksin. Sonra da Ankara’da sizlerin sesi, sözcüsü olacaksın. Sorunlarınıza çözüm arayacaksın, sıkıntılarınızı çare bulacaksın, İşte bu ilkeyle çalıştık. Hem TOBB’u, hem de Odalarımızı dönüştürdük, geliştirdik. Sizlere en iyi hizmeti sunan yerler haline getirdik. Karacabey Oda ve Borsa Başkanlarımız da aynı azimle, heyecanla ve uyum içinde çalışıyorlar. Karacabey’in gelişmesi ve zenginleşmesi için, ellerini taşın altına koyuyorlar. Karacabey'e son 3 senede 3.defa geliyorum. Her gelişimde Karacabey’deki gelişmeyi görüyorum. Güçlü ekonomik yapısı ve tarıma dayalı sanayisinin yanında, son dönemde öne çıkan turizmiyle de, Karacabey adından sıkça söz ettirir hale geldi. Bursa'nın en uzun sahil şeridi burada. Ayrıca Karacabey, stratejik bir özelliğe de sahip. Bir taraftan Çanakkale, bir taraftan İzmir, diğer taraftan İstanbul ve Ankara yollarının kesiştiği noktada” dedi.

 

-Dikkat edilmesi gereken noktalar

 

Bir taraftan tarım arazilerine sahip çıkarken, diğer taraftan da planlı bir şekilde sanayiyi geliştirmek gerektiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, 1. sınıf tarım arazilerinin amaç dışı kullanımı, plansız sanayileşmenin Uluabat Gölü, Nilüfer Deresi ve iç sulara olumsuz etkilerine karşı tedbirler almak gerektiğini vurguladı. Karacabey’in bir avantajının da, gıda ve tarımda hammadde zenginliği olduğuna değinen TOBB Başkanı, “Karacabey’in verimli arazilerinde, 4 mevsim tarım yapılabiliyor. Türkiye’nin en kaliteli ıhlamur’u da burada. Tüm bunlar bizler için önemli bir nimet. Esasında firmalar şimdiden bunun farkında. Türkiye'nin en büyük 500 sanayi firmasından 14’ü burada. Zaten vergi rekortmenleri listesiyle de, Karacabey ekonomisinin gücü tescillendi. Bursa’nın hem Kurumlar vergisi, hem de Gelir vergisi birincisi, Karacabey’den çıktı. Sayın Muharrem Yılmaz (Sütaş) ve Matlı Yem Karacabey’in gururu olan ve Odamız üyesi, bu iki güzide firmamızla, şampiyonlarımızla gurur duyuyoruz. Yaptıkları üretim, yatırım ve ihracatla ilçemizin adını dünyaya duyuran, başarılarıyla Karacabey ekonomisine güç katan, tüm firmalarımızla da ayrıca iftihar ediyorum. Hepsini gönülden kutluyorum” dedi.

 

Karacabey’in bir şansının da, buraya yakışır şekilde aktif çalışan oda ve borsa olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, her 2’si nin de akredite – 5 yıldızlı Oda-Borsa olduğunun altını çizdi. Karacabey Oda ve Borsası’nın,  çok başarılı işlere imza attığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, “İşte en son, Odamız Karacabey’e büyük bir mesleki eğitim tesisi kazandırıyor. KOSGEB ile birlikte girişimcilik eğitimleri vererek, Karacabey’e yeni girişimciler yetiştiriyor. Uludağ Üniversitesi ile birlikte, Ekonomi Çalıştayı yaparak, Karacabey ekonomisi için yol haritası hazırladı. Borsamız, kurutma tesisinden sonra, hububat deposu ve tarım ürünleri çarşısı projelerini hayata geçiriyor. Tarım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne başlıyor. Borsamız ayrıca Karacabey soğanını tescilletti, şimdi sırada Mihaliç Peyniri var. Karacabey Odamız ve Borsamızla birlikte, 2 çok önemli adım daha attık. Birincisi online belge, ikincisi şirket kuruluşlarında tek durak ofis projesi.

 

-Son 1 yılda yapılanlar

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, son 1 yılda yapılanlara ilişkin de bilgi verdi. Özelikle finansman ve istihdam alanında çok önemli işler yapıldığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, Sanayi- Üretim Reform Paketi’ne ilişkin de bilgi verdi. Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Bakın sadece son 1 senede neler yaptık? % 9,9 faiz oranı ile 27 bin firmamıza 5 milyar lira tutarında nefes kredisi verdik. KOSGEB aracılığıyla 0 faizli 3 yıl vadeli olarak, 290 bin firmaya,  8 milyar lira kredi sağlandı. Kredi Garanti Fonu, 364 bin firmanın, 221 milyar liralık kredisi için kefil oldu. Bursa’da 16 bin firma bundan faydalandı. Türkiye’de toplam 681 bin firmamız 234 milyar lira finansman desteği aldı. En büyük şikayet yüksek istihdam maliyetiydi. Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde istihdam seferberliği başlattık. 2017’de tarihi destekler verildi. 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Bursa; firma başına 1,3 ilave istihdam – sözünü tuttu. İstihdam seferberliği ve teşvikler, 2018’de de devam ediyor. Neydi bu teşvikler?  Aylık 100 TL asgari ücret desteği 2018’de devam edecek. Yeni birini işe aldığınızda prim+vergi devlette karşılıyor. Siz sadece maaşını ödeyeceksiniz. Yani 1,600 TL sizden, 900 TL vergi+prim devletten. Teşvikler tam 3 yıl boyunca yürürlükte olacak. Geriye dönük teşviklerinizi de almayı unutmayın. Sanayi - Üretim Reform paketi kapsamında %2 TRT kesintisi, OSB’lerde emlak vergisi, damga vergisi gibi toplamda 1 milyarlık yük özel sektöründen üzerinden kaldırıldı.”

                                                                  

2018’in başından bu yana yaptıkları üzerinde de duran Hisarcıklıoğlu, “Yine sizlerden gelen konularda, Bakanlarımızla birlikte Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulunda yani YÖİKK’te kapsamlı çalışmalar yapıyoruz.  Dünya iş-yatırım yapma kolaylığı endeksinde 60. Sıradayız. Dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri olan ve ilk 10’u hedefleyen ülkemize yakışmayan bir tablo söz konusu. 2 yıl içinde Türkiye'yi ilk 20’ye sokmayı hedef aldık. Bu kapsamda çok sayıda eylem planı üzerinde çalıştık. 100'ün üzerinde reformu, Bakanlarımızla birlikte hazırladık. Mesela; İnşaat izinlerinde mevcut 18 ayrı prosedür var, bunlar 6’ya iniyor. Yapı Denetim Kanunu’nda yapılacak değişiklikle inşaat ruhsatındaki imza sayısı da 18’den 1’e düşürülüyor. Ayrıca Muhtasar ve SGK beyannameleri birleştiriliyor. Bir şirketimiz yılda ortalamada 40-45 beyanname veriyordu. Şimdi bu beyanname sayısı 12’ye düşürülüyor azalıyor. Bir diğer önemli reform KDV alanında. KDV alacaklarımız için de Maliye Bakanımızla çalıştık. Ayrıca esnafın üzerindeki KDV yükü de düşürülecek. Tüm bu öneriler şuan mecliste. İnşallah kısa süre içinde yasalaşacak” dedi.

 

Sıkıntıları aşacak güçte olduklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Bakın birlik ve beraberlik içinde hareket ederek pek çok iyileşme sağladık.Kavga ile sorun-sıkıntı çözülmez. Ortak akılla, diyalogla çözülür. Bir ve beraber olunca Allah rahmeti ve bereketi de verir. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim. Ben, Nisan ayında camiamıza yakışır bir seçim sürecini geçireceğinize de yürekten inanıyorum” diye konuştu.

 

-Karacabey’e okul sözü

 

Öte yandan Karacabey Oda ve Borsası’nın okul isteğine olumlu yanıt veren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, tüm illere okul yapımını tamamlamalarının ardından ilçelere de okul yapmak istediklerini vurguladı.

Ödül töreninin yanı sıra Hububat Depo Açılışı ve Mesleki Eğitim Merkezi Temel Atma Törenleri de aynı salonda ekrandan izlemek suretiyle gerçekleştirildi.
Video Yükleniyor...Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA