TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Hisarcıklıoğlu'nu kabul etti


13.02.2018 / Aşkabat / TürkmenistanTürkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, dün Aşkabat'ta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nu kabul etti.​

Kabulde, Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ekonomik ilişkiler ve sürdürülmekte olan projeler ele alındı.

 

Berdimuhamedov, Türk şirketlerinin Türkmenistan’daki faaliyetlerinden memnuniyet duyduğunu belirterek, "Türkmenistan her zaman yabancı şirketlerden gelecek uluslararası iş birliği tekliflerini değerlendirmeye açık" ifadesini kullandı.

 

Türkmenistan’ın modern sanayi altyapısını kurmada düzenli bir ilerleme gösterdiğine işaret eden Berdimuhamedov, altyapı inşasına ve ileri teknolojinin etkin kullanımına odaklandıklarını bildirdi. 

 

İki ülke arasında ekonomik alanda muazzam bir potansiyel bulunduğu ifade edilen görüşmede, ekonomik işbirliğinin daha da ileriye götürülmesine yönelik değerlendirmeler yapılırken, Tepe Türkmen'in inşa ettiği Cam Fabrikası gibi Türk şirketlerinin Türkmenistan’da yürüttüğü projelerin son durumu ele alındı.

 

Kabulde, bölgenin sürdürülebilir ekonomik kalkınmasına önemli katkı sağlayacak Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan Boru Hattı Projesi'ne Türk şirketlerinin katılımı da gündeme geldi.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA