TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu Ankara Ticaret Odası’nda 2017’yi değerlendirdi


28.12.2017 / AnkaraAnkara Ticaret Odası’nın (ATO) Aralık Ayı Meclis Toplantısı’na katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 2017 yılını beklenenden çok daha iyi bir performansla kapattıklarını belirtirken, 2018 için de iş dünyasına ‘umut’ verdi.​

ATO’nun Aralık Ayı Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Nuri Gürgür’ün Başkanlığında TOBB Başkanı M. Rİfat Hisarcıklıoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’ın konuşmalarıyla ATO Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin bu yıl beklenenin de üzerinde bir performans gösterdiğini belirterek, “İlk 9 ayda yüzde 7,9 gibi bir büyüme yakaladık. Yıl sonu itibariyle de yüzde 6 -7 arası bir büyüme bekliyoruz. Bunda da oda camiasının payı büyük. Bankalar kredi vermekte nazlanıyordu. Krediye ulaşmakta zorluk çekiliyordu. Bunun üzerine TOBB Nefes Kredisi’ni hayata geçirdik. Yüzde 9,9 ile ticari kredi verilmesini sağladık.  Bugüne kadar ki en uygun faizi uyguladık. Sayın Cumhurbaşkanımız da nefes kredimiz için ‘finansmanda inovasyon’ dedi. ATO nefes kredisine en çok destek veren oda oldu. Yaklaşık 376 milyon lira üyelerine kredi kullandırdı” diye konuştu.

 

-Oda ve borsalar elini taşın altına koydu

 

Daha sonra KOSGEB’ten faizsiz 3 yıl vadeli firma başına 50 bin liralık kredi sağladıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, 32 bin firmaya da Kredi Garanti Fonu kefaletiyle kredi imkanı tanındığından söz etti.  Hisarcıklıoğlu, “Baba oğula, kardeş kardeşe kefil olmuyor. Senin üye olduğun kuruluş sana kefil oluyor. Bir de oda borsalar ne iş yapıyor diye soruyorlar” dedi. TOBB Başkanı, bu üç proje ile finansman anlamında 653 bin firmaya ulaşıldığını kaydetti ve toplam üyenin yüzde 65,3’ü gibi bir orana ulaşıldığını bildirdi.

 

Büyüme rakamlarının ardından ikinci başarının da istihdam alanında sağlandığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, “İstihdamda yeni bir yaklaşıma ihtiyaç var dedik. Sayın Cumhurbaşkanı 11 bakanımızla birlikte 8 saat oda borsa başkanlarımızı dinledi. Bize destek verdi ama bizden de 1,5 milyon +1 istihdam istedi. Biz de söz verdik. Allah’a çok şükür ki bu sözümüzü de tuttuk. Almanya ve Fransa’nın istihdam alanında birlikte ulaştıkları rakama biz tek başımıza ulaştık” ifadesini kullandı.

 

Üçüncü olarak da yatırımlardaki başarıdan söz eden Hisarcıklıoğlu, geçen seneye göre 55 milyar lira daha fazla yatırım yapıldığını anlattı. 160 milyar dolarlık bir ihracat rakamına ulaşmayı tahmin ettiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, gümrük kapılarının modernizasyonu ile kapasiteyi tam 4 misli artırdıklarını açıkladı.

 

Yerli otomobil konusuna da değinen Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 5 ayda 5 babayiğiti bulup çıkardıklarını dile getirdi. Hisarcıklıoğlu Hükümetin verdiği teşviklerin boşa gitmediğini ve özel sektörün güçlenerek önemli bir büyüme rakamına imza attığını sözlerine ekledi.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu 2018’in bu yıldan daha iyi olacağını tahmin ettiklerini vurgularken, “Kriz sonrası 7 yılın en yüksek büyümesi 2018’de görülebilir” dedi.


ATO Başkanı Gürsel Baran da konuşmasında meslek komitelerinin Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni ilgilendiren beklenti ve taleplerini anlatırken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna bu beklenti ve talepleri yanıtladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA