TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu’ndan istihdamdaki başarıya övgü


21.11.2017 / AnkaraSanayinin sorunları ve beklentileri TOBB’da ele alındı. TOBB Sanayi Odaları Konsey Toplantısı’nda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, özellikle istihdamda büyük başarılara imza atıldığını belirterek “İstihdamdaki başarımız, esasında dünya çapında bir olay. 2012-2016 dönemini kapsayan 5 yılda, Türkiye’de 2,4 milyon kişiye yeni iş sağladık. Avrupa'da en fazla istihdam artıran ülkeyiz. Almanya ve Fransa’nın toplamından fazla istihdam üretiyoruz” dedi.​

Hisarcıklıoğlu üretim artışıyla canlanan ekonominin, hükümetin istihdamı teşvik eden adımlarıyla, istihdama da olumlu yansıdığını ifade ederken şöyle konuştu: “Son verilere göre, Ağustos sonu itibariyle, geçen sene aynı dönemiyle karşılaştırdığımızda, 1,5 milyon kişiye ilave istihdam sağladık. Toplam istihdam edilen kişi sayısı, 28,8 milyonu buldu ve tüm zamanların en yüksek istihdam rakamına ulaşmış olduk.” TOBB Başkanı ihracatın da büyüdüğüne vurgu yaparak ilk 9 ayda sanayi ürünü ihracatının geçen senenin ilk 9 ayına göre, 10 milyar dolar arttığına dikkat çekti.

 
Video Yükleniyor...


-Sanayinin büyümesinde etkili olan işler

 

TOBB Sanayi Odaları Konsey Toplantısı, Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü’nün de katılımıyla TOBB İkiz Kulelerde gerçekleştirildi. Konsey toplantısının açılışında bir konuşma yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu son dönemde ekonomiyi ve sanayiyi rahatlatan, önemli reformların hayata geçirildiğini anlattı. Hisarcıklıoğlu, “Bu Konseyde dile getirdiğimiz önerilerin pek çoğu dikkate alındı. Mesela OSB’lerin yapısında, yönetiminde bir dağınıklık vardı. Bunlar giderildi, çok daha etkin bir yapı tesis edildi. Son olarak OSB’lerde ot parası problemi kalmıştı. Son yasal düzenlemeye Bakanımız bunun da girmesini sağladı. Sanayiciler olarak üzerimizdeki girdi maliyetleri, bizlere çok sıkıntı yaşatıyordu. Elektrikteki TRT payı gibi, anlamsız ve faydasız yükler altındaydık. Bunu yıllardır hep dile getirmiş, kalkmasını istemiştik. Ancak yüzde 3,5’tan yüzde 2’ye indirilmesini sağlamıştık. Yıllardır çözülemeyen bu konu da nihayet halledildi. Üzerimizden önemli bir maliyet unsuru daha kalktı. Damga vergisi ve Emlak vergisi yükleri vardı. Çok büyük ölçüde hafifletildiler” diye konuştu. Tüm bu gelişmelerin Bakan Özlü’nün liderliğinde hazırlanan, Üretim Reform Paketinde yer aldığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Sadece TRT payı, emlak vergisi ve damga vergisi indirimleriyle, sanayicimiz üzerinden, 2017’de 1 milyar lira’ya yakın mali yük kaldırılmış oldu.  Sanayimizin rekabet gücünü artıran bu tarihi adımlar için, Sayın Bakanımıza ve ekibine teşekkür ediyoruz. Peki, yapılan tüm bu işlerin sonucu ne oldu? Bir işe yaradı mı diye soran olabilir. Bakın tek bir rakam vereyim. Bu sene ilk 9 ay itibariyle sanayimiz yüzde 5,6 oranında büyüdü. Geçen sene aynı dönemde bu oran sadece 1,8 idi. Yani sanayimiz, geçen seneki büyümeyi neredeyse 3’e katladı. Temel sektörlerimiz bazında da durum aynı. Mesela ilk 10 ayda;  beyaz eşya sektöründe yüzde 8,2. otomotiv sektöründe yüzde 27 oranında üretimi artırdık.

 

AB’nin motorlu taşıt ithalatında, Japonya, Güney Kore ve ABD gibi devleri geride bıraktık ve en büyük tedarikçi ülke haline geldik. Öte yandan, Bakanlığımızın gayretleriyle hayata geçen Ar-Ge destekleri de hedefe ulaştı. Türkiye’deki Ar-Ge harcaması 2016'da, bir önceki yıla göre, yüzde 20 artışla, 24,6 milyar liraya yükseldi. Milli gelire oranı, önceki sene binde 8,8 iken, şimdi binde 9,4 oldu. Ve yine tarihi yüksek bir seviyeye ulaştı. Demek ki, hükümetimizin attığı adımlar, ekonomide, reel sektörde karşılık buluyor, boşa gitmiyor. Sanayi Bakanımız, daha ilk günden itibaren, reel sektör dostu bir çalışma tarzı benimsedi. Sıkıntılarımızı, sorunlarımızı bizzat kendi dinledi, dinliyor” ifadesini kullandı.

 

-“Bakan Özlü bizi cesaretlendirdi”

 

Bakan Faruk Özlü’nün iş dünyası ile istişareye büyük önem verdiğini ifade eden Hisarckılıoğlu, bu yaklaşımın iş dünyası için moral olduğundan söz etti. Faruk Özlü’nün daha iyi işler yapmaları için kendilerini yüreklendirdiğini bildiren TOBB Başkanı, “Türkiye’nin Otomobili projesinde de, sağolsun yine Sayın Bakanımızdan en büyük desteği aldık. Onun bu işe sahip çıkması ve tüm kamu’yu koordine etmesi sayesinde, bu tarihi adımın gerçekleşmesi mümkün oldu” dedi.

 

-Fonlar Ocak ayının ikinci yarısından sonra dönecektir

 

2017’den 2018’e geçerken, içerde ve dışarda, mali piyasalarda çalkantının arttığına vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, ABD Merkez Bankası FED’in Aralık’ta yapması beklenen ve devamı da gelecek gibi görünen faiz artırımından bahsetti. Trump’ın tartışmalı vergi reformunun yasalaşması olasılığının yükselmesi, Çin’in sıkı para politikasına geçmesi, Venezuela’daki ekonomik çöküntü ve dış borcunda moratoryuma doğru gidişatı, Orta Doğu’da Suudi Arabistan-İran gerginliği, en büyük ihracat pazarı ve fon kaynağı AB ve ABD ile yaşanan gerilimler ve geleneksel olarak, yıl sonu geldiği için, portföy hesaplarının kapatılması gibi hadiselerin uluslararası fonların yeni yıla kadar saha kenarına çekilmesi için bahane olarak kullanılacağını bildiren Hisarcıklıoğlu, bunların da etkisiyle, hem faiz oranları, hem de döviz kurlarındaki yükselmenin, reel sektörü zorladığını söyledi.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Şu an çıkan fonların, Ocak ayı ikinci yarısından sonra tekrar geleceğini düşünüyoruz. Bu süre zarfında, çalkantılı dönemi en az hasarla atlatmamızı sağlayacak desteklerin, sanayimize ve reel sektöre verileceğine inanıyoruz. Bizler TOBB camiası olarak hep şunu bildik, söyledik. Türkiye büyük bir ülkedir.  Her sorunu aşacak güçtedir. Yeter ki, birliğimizi, istikrarımızı muhafaza edelim. İşte tüm göstergeler de, dünyadaki çalkantılara rağmen, Türkiye ekonomisinin, reel sektörümüzün, sağlamlığını gösteriyor. İlk ayda ekonomimiz yüzde 5 büyüdü. İnşallah yılın tamamını 6 civarında bir büyümeyle kapatacağız. Türkiye sanayisi, küresel anlamda olumlu ayrışmayı sürdürmekte. Ama rehavete kapılmayacağız.  Riskleri göz ardı etmeyeceğiz. Ama fırsatları da gözden kaçırmayacağız. Kamu ve özel sektör el birliği içinde çalışarak, yüksek büyüme temposunu yeniden ülkemize kazandıracağız.”


- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, AB'nin "Avrupa standartlarından saptığı" iddiasıyla Türkiye'ye ayırdığı fonlarda 105 milyon avro kesintiye gittiğini belirterek, "Biz 3 milyon mülteciye kucak açarken üç maymunu oynayan AB bize hangi standartlardan bahsediyor? Standarttan kasıtları kendilerine geldiği zaman her türlü koruma ve yaptırımı uygun görüp, bize gelince akıllarına gelen öncelikler ise kusura bakmasınlar, bunun adı standart değil, çifte standarttır. Türkiye'ye kimse çifte standart dayatamaz." dedi.

 

Bakan Özlü, TOBB'un Türk sanayisine hizmet yolunda en büyük paydaşlardan ve en önemli partnerlerden olduğunu, milli hedef etrafında birleşmenin en son örneği olan "Türkiye'nin Otomobili" projesinin olgunlaşmasında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun büyük emeğinin bulunduğunu söyledi.

 

Özlü, bir yandan ihracatı artırırken diğer yandan da ithal edilen ara malları ve sanayi ürünlerinin yerlileştirilmesi gerektiğini belirterek, bu kapsamda "ithalata karşı yerli üretim, yerli hamle" çalışmasını başlattıklarını ve Bakanlar Kuruluna projeye ilişkin sunum yaptıklarını bildirdi.

 

Türkiye'nin ithalatını yaptığı ara mallardan ilk aşamada 978 ürün tespit ettiklerini, bu sayıyı zamanla 2 bin 600'e kadar çıkaracaklarını anlatan Özlü, kimya, ilaç, elektronik, makine, teçhizat, gıda ve motorlu kara taşıtları sektörlerindeki ürünlerin Türkiye'de üretilmesi için teşvik mekanizması kuracaklarını söyledi.

 

Bu projede Maliye, Ekonomi ve Kalkınma bakanlıklarıyla çalışacaklarını dile getiren Özlü, 2018'de ilk ürün sözleşmelerini yapacaklarını ve gelecek yılsonunda ilk ürünlerin üretileceğini ifade etti. TOBB'un da yerli üretim konusunda hassas olduğunu belirten Özlü, "Hep birlikte, omuz omuza vereceğiz, teknolojiye 'Made in Turkey' damgasını vuracağız." dedi.

 

Özlü, "ileri sanayi ülkesi, teknoloji üssü ve bilim merkezi Türkiye" hedeflerine ulaşmak için Ar-Ge, inovasyon ve tasarıma her zamankinden daha fazla yatırım yapılması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

 

"Kendi markalarımızla, kendi insan kaynağımızla, kendi teknolojimizle 2023 hedeflerine doğru ilerleyeceğiz. 2023 hedeflerimiz doğrultusunda, iş adamlarına, girişimcilere, sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir. Türkiye'nin önde gelen 'kamuoyu önderleri' olarak sizlerin, ülkemize yeni değerler katacağına, yeni ufuklar açacağına yürekten inanıyorum. Bizler de hükümet ve Bakanlık olarak sizlerin yanında olmaya, işlerinizi kolaylaştırmaya devam edeceğiz."

 

- TOBB Sanayi Odaları Konsey Başkanı Erdal Bahçıvan

 

TOBB Sanayi Odaları Konsey Başkanı Erdal Bahçıvan da konseyin üretim ekonomisini gündeme getiren başlıca platformlardan olduğunu söyledi.

 

Hükümet ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının üretim ekonomisine yönelik son dönemde attığı adımların kendileri için çok anlamlı olduğunu belirten Bahçıvan, "Yeni çağın sanayi anlayışında bilgi, inovasyon ve teknoloji anahtar konumda bulunuyor." dedi.

 

Yerli marka otomobil projesini de çok moral verici bulduklarının vurgulayan Bahçıvan, "Proje, ülkemizin ulaştığı bağımsız ve özgün teknoloji kapasitesini ortaya koyacaktır." diye konuştu.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA