TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Bodrum Ticaret Odası yeni binasına kavuştu


24.09.2017 / Bodrum / MuğlaBodrum Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası Açılış ve 40. Yıl Kutlama törenine katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Bodrum Ticaret Odası’nın yeni hizmet binasının açılışını yaptıklarını belirterek, “Bu yeni hizmet binası bir vizyon işi. Makam mevkiler geçici, yapılan eserler baki kalıyor” dedi.​
Bodrum Ticaret Odası’nın Akredite bir oda olduğunu anımsatan Hisarcıklıoğlu, “Akredite oda ne demek? Otellerde yıldızlama sistemi var. Bizim de dünyada odalarda yıldızlama sistemi var. 5 yıldızın da kendi içinde dereceleri var. Bodrum Ticaret Odam 5 yıldızlı A sınıfı oda durumunda. Bodrum bir dünya markası. Bodrum Ticaret Odası, Londra, Paris, Berlin odaları ile aynı standartta hizmet veriyor. İyi yapılan hizmetleri alkışlamayı bileceğiz. Bodrum odam Muğla ilimizde ilk akredite oda unvanını aldı. Tüm Ege’de de üçüncü oda oldu” şeklinde konuştu. 

Bodrum Ticaret Odası’nı yaptığı çalışmalardan kutlayan Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “Ticaret odam Bodrum’da stratejik plan yapan, kalkınma ajansından ilk desteği alan ve en fazla projesi yapan bir kurum. Bölgede iş yeri envanteri çalışmasını ilk olarak Odamız yaptı. Hizmeti üyemizin ayağına götürmek için, özel istihdam bürosu kuran, vize ofisi açan ilk Odamız da Bodrum’dur. Tehlikeli meslekler için zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesini de üyelerimiz artık Odamızdan alabiliyor ki şu ana kadar 52 kişi aldı. Eğitim ve Girişimcilik alanlarında da Bodrum TO’mız çok aktif. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile BODTO Eğitim Merkezini kurdu. Muğla Teknopark’ın kurucularından oldu ve yönetiminde görev aldı. KOSGEB ile birlikte yeni girişimciler yetiştiriyorlar”.
 
Hisarcıklıoğlu, Bodrum Ticaret Odası’nın, Bodrum’un değerlerine de sahip çıktığını vurgulayarak, “Bodrum Mandalinası'nın ‘Coğrafi İşaret Tescili’ Odamızın desteğiyle gerçekleşti. Şimdi hedef bunu Avrupa Birliği’ne tescil ettirip bütün dünyada bodrum mandalinası satmak” dedi.

TOBB Başkanı, Bodrum Ticaret Odası’nın turizm konusundaki faaliyetleriyle de gurur duyduğunu belirterek, “Alternatif turizmi geliştirmek üzere, Odamızın öncülüğünde ve GEKA desteğiyle, Bodrum Leleg Yolu projesi hayata geçirildi. Turizmi canlı tutmak için yurtdışı fuarlara aktif katılım sağlandı. Yine belki unutmuş olabiliriz, o yüzden hatırlatmakta fayda görüyorum. Geçen sene turizmde yaşanan sıkıntılar karşısında da, Bodrum Odamız ve Serdar Başkanımız ilk inisiyatif alanlardan oldu. Hazırladığı kapsamlı rapor ve öneriler, hem TOBB olarak bizim, hem de hükümetimizin çalışmalarına yön verdi. Seyahat acentalarına ve uçak seferlerine destek sağlanması, ecrimisillerin ertelenmesi, turizmcilerin Kredi Garanti Fonu kapsamına alınması, hep bu sayede gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

Oda başkanlarının üyelerinin sıkıntılarını ve çözüm önerilerini TOBB’a ilettiklerine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, birlikte yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Finansman sıkıntısı çeken KOBİ’ler için yüzde 9,9 faizle 27 bin firmaya nefes kredisi verdiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, bunun yanında yönetiminde oldukları KOSGEB’in de 3 yıl vadeli sıfır faizli 260 bin firmaya kredi imkanı sağladığını söyledi. Kredi Garanti Fonu olarak 335 bin firmaya 217 milyar liralık kefalet sağladıklarını da anlatan Hisarcıklıoğlu, dünyada böyle bir uygulamanın olmadığını ifade etti. 

Hisarcıklıoğlu, eskiden ‘Odalar ne iş yapıyor?’ dendiğini anımsatarak, “O devir çok geride kaldı. Artık Odalar sizlere her alanda en iyi hizmeti üretiyor. Sizin işlerinizi geliştirmeniz, daha çok kazanmanız için çalışıyor. Sıkıntılarınızı hükümete iletiyor, çözüm arıyor ve buluyor. Bir düşünün, 30 sene önce bir balıkçı kasabası görünümünde olan Bodrum şimdi Cannes ile yarışıyor. Akdeniz’in yeni Fransız rivierası haline geliyor ve hatta geçiyorsunuz. Tam bir cazibe merkezi konumuna gelmiş durumdasınız” dedi.
 
Türkiye’nin geleceğinden umutlu olduğunu vurgulayan TOBB Başkanı, “Ama birlik ve beraberlikten ayrılmayalım. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim, ayrım yapmayalım. Birbirimiz sevelim. 80 milyon olarak bizim bizden başka dostu yok. Ortak akılda buluşacağız. Farklı düşüneceğiz ama ortak akılda birleştikten sonra hareket edeceğiz” şeklinde konuştu.

Muğla Valisi Esengül Civelek de antik dünyanın en görkemli izlerini taşıyan, tarihi ve kültürel değerlerin, dünya denizcilerinin buluşma noktası olan, yaklaşık bin 500 kilometrelik kıyıları ve koylarıyla eşsiz doğal güzellikleri barındıran Muğla'nın sadece bölge ekonomisine değil, ülke ekonomisine de katkı sağladığını anlattı.

Konuşmaların ardından Bodrum Ticaret Odası'nın 40. kuruluş yıldönümü nedeniyle pasta kesildi. Pasta kesiminin ardından Ticaret Odası Fuayesi'nde düzenlenen Devrim Erbil Resim Sergisi'nin açılışı yapıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA