TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Bolu ekonomisine değer katanlar ödüllendirildi, TOBB Meslek Lisesi açıldı


14.09.2017 / BoluTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu; Bolu Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Töreni, Bolu TOBB Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Geçici Depolama Tesisi’nin açılışına katıldı. Hisarcıklıoğlu, “Eskiden Odalar-Borsalar ne iş yapıyor? diyorlardı. O devir çok geride kaldı. Odalarımız-borsalarımız artık proje fabrikası gibi çalışıyor. Artık Odalarımız sizlere her alanda en iyi hizmeti üretiyor. Sizin işlerinizi geliştirmeniz, daha çok kazanmanız için çalışıyor, sıkıntılarınızı hükümete iletiyor, çözüm arıyor ve buluyor” dedi.​

-Bundan güzel reklam mı olur?

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konuşmasında Bolu’ya hayırlı işler için geldiklerini anlattı. Bolu’nun aşçılarıyla, doğasıyla ve hayırseverleri ile meşhur olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, kentin adeta yeşil bir cennet olduğunu vurguladı. Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Yazda, kışta, baharda, güzde; her mevsim ayrı bir güzel Bolu’da. Abant, Yedigöller, Gölcük gibi müthiş güzelliklere sahip tabiat ve milli parklarımız burada. Kartalkaya kış turizminin merkezi. Bolu hem kongre hem kış hem de yayla turizmin merkezi. Spor ve termal turizmde de potansiyeliniz var. Karacasu, Mudurnu, Babas ve Sarot, Seben, Kesenözü, Pavlu, Göynük, Çatak Kaplıcaları burada. Bu güzelliklere sahipsiniz ancak bundan daha çok yararlanmanız gerekiyor. Turizmden daha çok pay alabilirsiniz. İstanbul-Ankara arasında Bolu’dan daha güzel bir coğrafya yok. Günübirlik gezme yerine hafta sonu tatilini geçirme konusunda konumlandırın kendinizi. Bolu en yaşanabilir 3. İl. Bundan güzel reklam mı olur? Aynı zamanda eğitim ve sanayi kentisiniz.

 

Beyaz et, yumurta ve ağaç sanayi var. Bolu sarı patatesiniz ve çikolatanız marka. Bolu’nun geleceği parlak, yeter ki Bolu’nun geleceğine yatırım yapın. Bolu Ticaret ve Sanayi Odamız (TSO) akredite oda. Üyesine 5 yıldızlı hizmet sunuyor.91 yıldır üyesine hizmet ediyor. Türker Başkanla hem TOBB’da hem İKV’de yakın çalışıyoruz. Türker Başkan, TSO Konsey Üyesi. Bolu’yu ve diğer 181 TSO’yu Konsey’de temsil ediyor. Yine Türker Başkan, İKV’de Avrupa Birliği politikalarıyla ilgili katkı sunuyor.Bolu TSO’yu bir konuda tebrik etmek istiyorum. Bolu TSO meclisinde 2 kadın meclis üyemiz var. Hatta Fatma Hanım, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız. İşte bu yüzden sizleri kutluyorum. Odamız adeta bir proje fabrikası gibi çalışıyor. Kalkınma ajansı, AB projeleri yapıyor. Birazdan açılışını yapacağımız geçici depolama tesislerini hayata geçirdiler. Üyelerinin ihracat yapması için projeler yapıyor. TIR Parkı projeleri var. Odamız yöresel değerlerine de sahip çıkıyor.”

 


Video Yükleniyor...

-Coğrafi işaret başvuruları

 

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası’nın Bolu Dağ Fındığı, Keşi, Kıbrıscık Pirinci, Alıç Sirkesi, Uğut Tatlısı, Kanlıca Mantarı ve Abant Nilüfer Çiçeği Kolonyası için coğrafi işaret başvuru yaptığını belirten Hisarcıklıoğlu, TOBB MEYBEM ile tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde sınav ve belgelendirme yaptığını ve üyelerine hizmet sunduğunu söyledi.

 

TOBB olarak başlattıkları uygulama ile Bolu TSO’nun dijital oda oldu olduğunu açıklayan Hisarcıklıoğlu, “Tüm belgeleri online olarak üyelerine sunuyor. İşte Bolu Odamız üyesine böyle hizmet ediyor. Bu hizmet anlayışından dolayı Odamızın başkanına, yönetimine, meclisine ve çalışanlarına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

-Oda-borsalardana gelen taleplerle neler yapıldı?

 

Oda-Borsalardan gelen talepler sonrasında hükümetin devreye girmesiyle birçok projenin hayata geçirildiğinden bahseden Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Bunlardan sadece üçünü anlatacağım size.

Bunlardan birincisi finansman. Üyelerimizin önemli bir sıkıntısı finansman ve banka kredisine ulaşımdı. Odalarımız ve borsalarımız burada da elini taşın altına koydu. Yüzde 9,9 faizle üyelerimize nefes kredisi temin ettik.  Yine yönetiminde de bulunduğumuz KOSGEB sıfır faizli 3 yıl vadeli kredi sağladı. 260 bin firmanın finansman sorununu çözdük. Yani Türkiye genelinde 615 bin firmaya finans anlamında dokunmuş olduk.

 

İkinci konu istihdam. En büyük şikayet istihdam üzerindeki yüklerdendi. İstihdam seferberliği ile istihdam için tarihi fırsatlar sağlandı. Ve bu cazibe ile 1,6 milyon kişiye yeni istihdam sağladık. Oda ve borsaların zorlamasıyla vergisini düzgün ödeyenlere yüzde  5 vergi indirimi sağlandı. Mobilya, beyaz eşya ve konutta çok önemli vergi indirimleri oldu. KDV için de Maliye Bakanımız için çalışıyoruz.”

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA