TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Antalya büyürse, Türkiye’de büyüyor”


13.09.2017 / AntalyaAntalya Ticaret ve Sanayi Odası Geleneksel Ödül Töreni, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.​

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu törende yaptığı konuşmada, bugünün Antalya iş dünyasının gurur günü olduğunu belirterek, “Böyle bir günde sizlerin arasında bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Bugün 3 hayırlı iş vesilesiyle Antalya’ya geldik. Sabah Antalya Ticaret Borsamızın emekleriyle hayata geçen Türkiye’nin tek ve en büyük yerel ürünler fuarı Yörex’i açtık. Artık YÖREX kurumsallaştı. Yöresel ürünlerin öne çıktığı bir fuar haline geldi. Şimdi de başarılı girişimci kardeşlerimizi ödüllendireceğiz. Antalya TOBB Fen Lisemizin de açılışını yapacağız” dedi.
Video Yükleniyor...


 

Birlik ve beraberliğin önemine değinen Hisarcıklıoğlu, “Kamu - özel, iktidar - muhalefet, tüm Antalya burada birlikte. Mesele Antalya olunca Antalya sevdalıları bir araya geliyor. Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır. Antalya’nın bereketi buradan geliyor” ifadelerini kullandı.

 

Antalya’nın gurur verici bir yerde olduğuna dikkat çeken TOBB Başkanı şunları söyledi: “Antalya okuryazarlıkta Türkiye birincisi. Türkiye'nin en gelişmiş, hayat standardı en yüksek, ilk 10 ilinden birisi de Antalya’mız. Dünya Üniversiteleri Sıralamasında, Antalya Akdeniz Üniversitesi de bu yıl yer almayı başardı. Turizm’de dünyada en çok ziyaret edilen ilk 12 şehir içindesiniz. Sadece turizmle değil, sanayi ve tarımda da öne çıkıyorsunuz. Yat üretiminde de dünya markası haline geldiniz. Meyve-Sebze-Seracılık-Çiçekçilikte, yine lider il Antalya. Antalya tüm bunları nasıl başardı? Kimlerle başardı? İşte bu salonda bulunan müteşebbis insanların emeği ve gayretiyle başardı. Antalyalıların girişimci gücüne bir örnek daha vereyim. Son 10 senede en fazla marka tescili yaptıran beşinci ilsiniz. Bu nedenle en büyük takdir de sizlerin olmalı, sizleri alkışlıyorum”.

 

Antalya’nın Türkiye ve ekonomi için çok önemli olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, “Antalya büyürse, Türkiye’de büyüyor, Antalya sıkıntı yaşarsa Türkiye’de yaşıyor. Bu nedenle Antalya’nın yeri farklı, buraya özel bir ihtimam göstermek durumundayız. İşte bu nedenle ben her sene aksatmadan Antalya’ya muhakkak geliyorum. Sizlerin nabzını tutuyor, sıkıntılarınızı, görüşlerinizi dinliyorum. Oda ve Borsa Başkanlarımla birlikte çözümler üretiyor, önerilerimizi hükümete iletiyoruz” dedi.

 

Antalya’daki oda-borsalarla iftihar ettiğini belirten Hisarcıklıoğlu, hepsinin Akredite oda-borsa olduğunu, üyelerine Avrupa kalitesinde hizmet sunduklarını söyledi.


Yaşanan sıkıntıları ve bu sıkıntıları nasıl aştıklarını anlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Hükümetimizin de destek vermesiyle sizlere yönelik önemli adımlar atılmasını sağladık. En büyük şikayetiniz yüksek istihdam maliyetleriydi. Odamızla birlikte istihdam seferberliğini hayata geçirdik" ifadelerini kullandı.

Daha önce finansmana erişimde çok şikayet olduğunu ancak bunun da nefes kredisiyle aşıldığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: "Kredi Garanti Fonu ile hükümet imkan verdi, senin üyesi olduğun kuruluş sana kefil oluyor. Sana bedavadan, garanti almadan kefil oluyor. Antalya'da bundan 14 bin üyemiz istifade etti. Turizm sektörü açısından da çok önemliydi. Türkiye'de 11 bin işletmemiz bundan istifade etti, biz de kefil olduk."

- "1 milyar liralık yük kalktı"

Hisarcıklıoğlu, beyaz eşya için KDV, ÖTV indirimi istediklerini ve bu uygulama sayesinde 6 aylık sürede satışların yüzde 30 arttığını, konutta da satışların yüzde 10 artış gösterdiğini söyledi.

Dünyada vadeli çekin olmadığını, bunun sadece Türkiye'de olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, karekodlu çek ile artık malı vadeli verirken kişinin tüm özgeçmişinin görüldüğünü, eskiden adeta nişan almadan ateş edildiğini ancak artık borcunun olup olmadığı, bütün durumunun görülebildiğini dile getirdi.

"Eskiden 'odalar ne iş yapıyor' diyorlardı. O devir çok geride kaldı. Artık odalarımız sizlere her alanda en iyi hizmeti üretiyor." diyen Rifat Hisarcıklıoğlu, sıkıntıları hükümete ileterek çözüm bulduklarını vurguladı.

Birlik ve beraberliğin muhafaza edilerek bütün sorunların aşılabileceğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, "Birbirinizi sevin, o zaman başarıya ulaşırız. 81 milyon bir ve beraber olursak bileğimizi kimse bükemez, bütün dünya bir araya gelse bükemez. 15 Temmuz'da bunu yaptık, Çanakkale'de dedelerimiz de yaptı" dedi.

Konuşmaların ardından TOBB tarafından yaptırılan Antalya TOBB Fen Lisesi'nin açılışı gerçekleştirildi.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA