TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Kayseri Ticaret Odası'nın yeni binası hizmete açıldı


08.07.2017 / KayseriTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kayseri Ticaret Odası’nın yeni hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin her türlü olumsuzluğa rağmen büyümeye ve güçlenmeye devam edeceğini, bunun birlik ve beraberliği muhafaza ederek olacağını söyledi.​

Salonda bulunanlara teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, birlik ve beraberliğe vurgu yaparak, “kültürümüzde güzel bir söz var. Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır. Bu kapsamda Kayserimiz Türkiye’ye örnek olan şehirlerden bir tanesi. Bu birliktelik için teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kayseri Ticaret Odası’nın 5 yıldızlı akredite oda olduğunu anımsatan TOBB Başkanı, “Oda ve borsalarda dünya çapında yıldızlama sistemi var. 4,5 yıl önce oda ve borsalarımıza hedef koyduk. Türkiye dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girecekse, tüccar ve sanayiciye hizmet eden oda/borsalarımızın da 5 yıldızlı olması lazım. Bugün 365 oda ve borsanın 255’i 5 yıldızlı hale geldi. Kayseri Ticaret Odam, Sanayi Odam ve Ticaret Borsam 5 yıldızlı. Londra Ticaret Odası, Paris Ticaret Odası, Berlin Ticaret ve Sanayi Odası üyesine hangi standartta hizmet veriyorsa, Kayseri Ticaret Odası, Sanayi, Ticaret Borsası da aynı standartta hizmet veriyor” ifadelerini kullandı.

Video Yükleniyor...


 

Hisarcıklıoğlu, Kayserililere bir müjdesi olduğunu belirterek, “Kayseri Ticaret Odamız uzun süre uğraştı. Müthiş bir dosya hazırladı. Kayseri Sucuğu, Kayseri Pastırması ve Kayseri Mantısı AB coğrafi tescili başvurusu kabul edildi. İnşallah süreç bitince, Sucuk, Mantı ve Pastırmamız bütün Avrupa’da da marka haline gelecek” dedi.

  

Oda/borsalar ne iş yapar diye sorulduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, “Oda/borsalar şehirlerini markalaştırıyor. Şehirlerine katma değer sağlıyor. Üyesine 5 yıldızlı hizmet veriyor. Ucuz finansman sağlıyor. 277 bin üyesine kefil oluyor. İşgücü maliyetini düşürüyor. Bu oda-borsalar daha ne iş yapsın?” ifadelerini kullandı.

 

Doğru yapılan işin takdir edilmesi gerektiğini belirten TOBB Başkanı şöyle devam etti: “Bazıları diyor ki “Başkan çok teşekkür ediyorsun.” Doğru işi alkışlayacaksın. Bakın ilk çeyrek büyümesi açıklandı. Türkiye ekonomisi 2017 ilk çeyrek %5 büyüdü. Nasıl yaptık bunu. Karşımızda müthiş bir anlayış var. Özel sektörle ilgili hangi öneriyi götürdüysek sağ olsunlar hükümetimiz bakanlarımız kabul etti. Son 7-8 ay içinde, bir yıl içinde müthiş reformlar yapıldı ve teşvikler verildi. Bunun sonucunda %5 büyüme gerçekleşti. Bu yılın ilk ayı itibariyle, Türk özel sektörü 1,2 milyon yeni istihdam sağladı. Dünyada sizden başka da bunu yapacak özel sektör yok.

 

Bakın bunları neye rağmen başardık. Etrafımız tam bir ateş çemberi. Aşağıdaki komşularda savaş var, batıdaki komşularda kriz ve belirsizlik var. 3 milyon mülteci. Sözde birbiri ile alakası olmayan bütün terör örgütleri aynı anda saldırıyor. Hain FETÖ darbe girişimi. Bizim yaşadıklarımızın yarısını başka ülke yaşasa belini doğrultamaz, batar giderdi. Ama biz dimdik ayaktayız. Başaramadılar. Başaramayacaklar da. Biz yolumuzda yürümeye, büyümeye, güçlenmeye devam edeceğiz. Yeter ki birlik ve beraberliğimizi muhafaza edelim.”


-Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de yaptığı konuşmada, 15 Temmuz'un yıl dönümüne yaklaşıldığını hatırlatarak, "15 Temmuz sıradan bir ihtilal denemesi değildir. Tarihimiz boyunca karşılaştığımız en büyük ihanet olayıydı. Sadece Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceğini, istiklalini, istikbalini hedefleyen bir hareket olmaktan ziyade, bütün mazlum milletlerin tüm ümitlerini yıkacak bir olaydı. Bunu böyle görmek, anlamak lazım." diye konuştu.

 

-Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci:

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise Kayseri'yi Anadolu şehirlerinin örnek aldığını belirterek, kentin değişerek, dönüşerek, gelişerek Türkiye'ye örnek olmaya devam edeceğini söyledi.

 

TOBB ile bağlı kuruluşların çalışmalarını takdir eden Tüfenkci, TOBB'un iş dünyasının çatı kuruluşu olarak Türkiye'nin kalkınmasında çok önemli rol oynadığını ve özellikle reel kesimin sorunlarının hükümete taşınması noktasında her türlü gayreti gösterdiğini dile getirdi.

 

-Kayseri TO Başkanı Hiçyılmaz

 

KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz da Kayseri Ticaret Odası yönetimi olarak göreve geldikleri 2013 yılından bu yana üyelerin menfaati için hareket ettiklerini söyledi.

 

4 yıldan bu yana Kayseri Ticaret Odasının alt yapısını hazırladıklarını, bundan sonraki dönemde de yeni icraat binalarının yapılmasını ümit ettiklerini dile getirdi.

 

KTO’nun yeni hizmet binasının Türkiye’deki odalar içerisinde en moderni olduğunu kaydeden Başkan Hiçyılmaz, “Yeni hizmet binamız hem projesi hem yapılış yöntemi ile farklılık arz etmiştir. Yarışmaya Türkiye genelinde 152 proje katıldı. Yıldız Teknik Üniversitesi ve Erciyes Üniversitemizin değerli hocalarından oluşan jüri en iyi projeyi seçti. Bu yönüyle binamız diğer odalar tarafından örnek alınmaktadır. Yeni binamızı bir buçuk yıl gibi kısa bir sürede açmanın, Kayseri’ye yakışır böyle güzel bir binada hizmet vermenin, onurunu ve mutluluğunu yaşamaktayız. Binamızın Kayseri’ye, Kayseri tüccarına hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.


 

Törene, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri Selçuk Öztürk ve Hakan Ülken ile TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken de katıldı.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA