TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu Van TSO 55. Vefa Yılı Kutlama programına katıldı


14.03.2017 / VanTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın 55. Vefa Yılı Kutlama programında yaptığı konuşmada, Üreten Türkiye Konuşuyor programı kapsamında 14 sivil toplum kuruluşunun başkanları ile beraber Van’da olduğunu, bu programı Türkiye’nin 1 numarası olan Van’da başlattıklarını söyledi.​

Van Ticaret ve Sanayi Odası’na vefa anlayışından dolayı teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, “Bu makamlarda para yok pul yok. Bu makamlar alma makamı değil, verme makamıdır. Hangi noktasında görev yaparsanız yapın bu makam aileden, eşten, dosttan, işinizden fedakarlık ister. Geçmişten bugüne kadar hizmet veren tüm başkanlara ve yönetim üyesi kardeşlerime teşekkür ediyorum” dedi.
Video Yükleniyor...


 

Van Ticaret ve Sanayi Odası ve Van Ticaret Borsası’nın Van’a yakışır şekilde hizmet verdiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Dünyadaki en gelişmiş ülkelerin oda / borsaları üyelerine hangi standartta hizmet veriyorsa, Van Ticaret ve Sanayi Odam ve Ticaret Borsam da aynı kapsamda hizmet vermektedir. Her ikisi de uluslararası akreditasyon kuruluşu tarafından belgelendirilerek 5 yıldızlı oda ve borsa kapsamındadır. İkisini de kutluyorum” ifadelerini kullandı.

 

Salonda çok güzel bir manzara olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Birlik beraberlik var. Birlik beraberlik olursa rahmet ve berekette olur. Son 8 yılda Van’da ne olmuş Türkiye’de ne olmuş? İstihdamda Türkiye’de son 8 yılda artış yüzde 56, Van’ın istihdam artışı yüzde 90. İş yeri açılışı Türkiye’de son 8 yılda yüzde 49 artarken Van’da yüzde 107. İhracat son sekiz yılda Türkiye’de yüzde 8 artarken, Van’da yüzde 199 artmış. Bunu kim yaptı. Siz yaptınız. Temsil etmiş olduğunuz kitle yaptı” dedi.

 

Son bir yılda Türkiye’de protestolu olan senet tutarlarının yüzde 22 artarken Van’da yüzde 24 düştüğünü, karşılıksız çek tutarlarında geçen yılın Ocak ayıyla bu yılın Ocak ayı mukayese edildiğinde Türkiye’de yüzde 30 artış olurken Van’da yüzde 36 azaldığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Bu ne demektir? Çıkıp Türkiye’ye demeniz lazım ki kardeşim Vanlıya ver malı al parayı. Korkma Vanlının sözü senettir. Vanlıyla iş yapan kazanır. Bundan daha güzel rakam olmaz. Sizin bu birlik ve beraberliğiniz devam ettiği sürece Allah’ın bereketi de üzerinizden eksik olmayacak” şeklinde konuştu. 


-Bakan Tüfenkci

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de Van'daki "Üreten Türkiye Konuşuyor" programı kapsamında çok önemli fikirlerin ortaya çıktığını, Van'ın ve Türkiye'nin güvenliğini sağlamak için bütün güçleriyle çalışacaklarını söyledi.

Ülkeyi bölmek isteyenlere, insanların özgürlüğünü kısıtlayanlara karşı mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceklerini belirten Tüfenkci, "Van için 'sınır ticareti çok önemli' denildi. Bu doğru bir tespit. Biz Kapıköy Sınır Kapısı'nı yeniden yapıyoruz. Bir de yaptığımız düzenlemelerle sınır ticaret merkezlerini de hayata geçirmiş olacağız. Bu, Van'ın yanı sıra bölge illeri için de çok önemli. Bölge esnafının kalkınması için gerekeni yapacağız." diye konuştu.

-Bakan Zeybekci

Ekonomi Bakanı Zeybekci ise bugün Van'da çok önemli toplantılara katıldıklarını, önemli tespitlerde bulunduklarını ifade etti.

Ülkede taş üstüne taş koyanların konuştuğu bir sürecin başlamasıyla ilgili önemli bir toplantı düzenlendiğini vurgulayan Zeybekci, "Van bir ihracat kenti olacak. Bunu göreceksiniz. İhracat rakamlarımız, üretimimiz çok hızlı artıyor. Cazibe Merkezleri Programının ardından Van daha başka bir duruma gelecek" dedi.

Konuşmaların ardından Van TSO'nun kurulduğu günden bu yana görev yapan yönetim kurulu ve meclis başkanlarına plaket verildi.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA