TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Üreten Türkiye Van’da konuşuyor


14.03.2017 / VanÜreten Türkiye Konuşuyor Toplantısının ilki Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile HAK-İŞ, MEMUR-SEN, TESK, TİSK, TOBB, TÜRK-İŞ, Türkiye KAMU-SEN, TZOB, ASKON, MÜSİAD, TİM, TÜGİAD, TÜGİK, TÜMSİAD ve TÜRKONFED başkan ve temsilcilerinin katılımıyla Van'da başladı.​
Toplantının açılışında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Sivil Toplum Kuruluşları ile beraber 2011 yılında Van depremi yaşanır yaşanmaz hemen Van’a geldiklerini anımsatarak, “Vanlı kardeşlerimizin acısını paylaşmış, büyük bir yardım kampanyası yapmıştık. Bu memleketin mayasında birlik ve beraberlik olduğunu, o gün hepimiz tekrar gördük. Bir olduk, birlik olduk” dedi.
Video Yükleniyor...

 
Yine bir ve beraber olarak hayırlı bir iş için Van’da bulunduklarına vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, “Üreten Türkiye Konuşuyor toplantılarının ilkine, Van’dan başlıyoruz. Sadece Van’la olan gönül bağımızdan dolayı buradan başlamadık. Biliyorsunuz dünyada zenginlik yeniden batıdan doğuya kayıyor. Yani güneş yeniden doğudan yükselmeye başlıyor. Türkiye’de güneşin ilk yükseldiği şehir burası. Biz de güneşin doğduğu şehirde, güzel insanların şehrinde, Van denizinde “Üreten Türkiye” olarak konuşmaya başlıyoruz. Buradaki müthiş katılım için Vanlı hemşerilerime yürekten teşekkür ediyorum. Biz Van’ı ne kadar bağrımıza basıyorsak, Van da bizi daha fazla sahipleniyor, bağrına basıyor. Bu anlayışınız için hepinize yürekten teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

-“Üreten Van konuşacak, hükümetimiz dinleyecek”

Bu toplantıları niye düzenlediklerini anlatan TOBB Başkanı şunları kaydetti: “Bildiğiniz gibi zor bir seneyi geride bıraktık. Sözde birbiriyle ilgisi olmayan PKK, DAEŞ, FETÖ gibi terör örgütleri aynı dönemde ülkemizi hedef aldı. FETÖ’nün hain darbe girişimi ülkemize pek çok sıkıntı yaşattı. Diğer taraftan etrafımızdaki coğrafya tam bir ateş çemberi haline geldi. Emin olun bu yaşananların yarısı başka ülkenin başına gelse hiçbiri ayakta kalamazdı. Ama biz dimdik ayaktayız. Allah’a şükür milletimizin tek vücut olarak basiretli duruşuyla bütün dünyaya gösterdik ki; 7’si değil, 70’i bir arya gelse birliğimizi bozamaz, bozamayacak.

Bu süreçte küresel ekonomideki riskler de giderek artmaya başladı. Önce Brexit, sonra yeni ABD Başkanıyla birlikte küresel ekonomide yeni bir belirsizlik başladı. Küresel dengelerin yeniden oluştuğu farklı bir döneme giriyoruz. Bu yeni döneme iyi hazırlanan, reform yapmakta öne geçen ülkeler geleceğin kazananı olacak. Yani hazırlığı iyi yapan ülkeler, toz duman dağıldığında hızla yoluna devam edecek”.

Türkiye olarak bu döneme çok iyi hazırlanmak gerektiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “şehirlerimizi bu dönemde dünya ekonomisinde öne çıkarmamız lazım. Bütün bunlar için de yeni yapısal reformlara ve küresel rekabette bizi öne çıkaracak adımlara ihtiyacımız var. İşte bu yüzden dışarısı kötüleşirken, içeride safları sıkılaştırmalıyız. Gün el ele, omuz omuza verme günüdür. İşçi, işveren, üretici ve kamu görevlileri olarak, hep birlikte çalışma günüdür” dedi. 

“Elimizde büyük fırsat var. Karşımızda müthiş bir anlayış var” diyen Hisarcıklıoğlu, “Eskiden siyasetçilerimiz konuşurdu, biz dinlerdik. Şimdi tam tersi. Siyasetçilerimiz diyor ki, ‘siz konuşun biz dinleyelim.’; ‘Siz söyleyin, biz reformları yapalım.’ İşte bugün ‘Üreten Türkiye Konuşuyor’ toplantısında tam olarak bunu yapacağız. Bakanlarımız açılış konuşmalarını yapacak. Bazı konularda bilgilendirme yapacaklar. Sonra biz kürsüden ineceğiz, söz sizde olacak. Van’ın, Bölgenin, Türkiye’nin ekonomisini istişare edeceksiniz. Bütün beklenti ve taleplerinizi özgürce dile getireceksiniz. Toplantının sonunda bakanlarımız tekrar sizinle birlikte olacak. Toplantının sonuçlarını, sizin görüşlerinizi dinleyecekler. Bu sonuçları daha sonra detaylı olarak hükümetimize de ileceğiz. Yani değerli dostlarım, ‘Üreten Van’ konuşacak, hükümetimiz dinleyecek” şeklinde konuştu. 

-“Ortak akıl ve istişarenin gücüne inanıyoruz”

Hisarcıklıoğlu, Van’ın yol haritasını, yine Van’ın kendi insanının çizeceğini, böylece devlet ve millet buluşmasının en güzel örneğini sergileyeceklerini, müzakereci demokrasiyi en iyi şekilde işleteceklerini söyledi.

Ortak akıl ve istişarenin gücüne inandıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Bu anlayışı muhafaza ettiğimiz sürece, Türkiye’nin geleceğine umutla bakıyoruz. İstişare istikrarı getirir. İstikrar da güveni artırır. Türkiye'nin son yıllarda elde ettiği tüm kazanımların temelinde, bu güven ve istikrar yatıyor. Önümüzdeki yeni dönemde de, güveni ve istikrarı muhafaza etmeliyiz. Bize düşen görev, Türkiye’yi geleceğe bakan, daha güçlü bir ülke haline getirmektir. Milletimizi daha müreffeh yapmaktır. Türkiye’nin sivil toplum kuruluşları olarak bizler, ülkemizin geleceği için daha çok çalışacak ve üreteceğiz. İnanıyoruz ki, birlik ve beraberliğimizi muhafaza edersek, bu dönemden güçlenerek çıkacağız. İnşallah el birliğiyle ülkemizi dünyanın en büyük ekonomileri arasına sokacağız”. 

-Bakan Tüfenkci

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de ekonominin aktörlerini bir araya getirmek üzere planladıkları, Türkiye olarak daha fazla üretme iradelerini gösterecekleri “Üreten Türkiye Konuşuyor” toplantılarının ilkini gerçekleştirmek üzere Van’da bir araya geldiklerini söyledi.

Bakan Tüfenkci, Van’ın Türkiye ticari hayatında önemli bir potansiyeli bünyesinde barındırdığını, Van ve Erciş Ticaret ve Sanayi Odalarında kayıtlı 5194 faal tacirin bulunduğunu, Van Ticaret Borsasında ise 152 tacirin faaliyet gösterdiğini anlattı.

Van’ın 2016 yılında toplam dış ticaret hacminin 97 milyon doları geçtiğini ifade eden Bakan Tüfenkci, “Dış ticaretin sektörel dağılımına bakıldığı zaman giyim eşyası imalatı sektörü yaklaşık 6 milyon Dolar ile ihracatta birinci sektördür. Van’ın dış ticareti en çok yaptığı ülke İran’dır. Yalnızca geçtiğimiz yıl, İran’a Van’dan 26 milyon Dolar’lık ihracat gerçekleştirdik” dedi.

-Ekonomi Bakanı Zeybekci

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise Türkiye'de yeniden üretmek ve ihracat seferberliği başlatmak için çok önemli çalışmalara imza attıklarını söyledi.

Bütün yatırım teşvik sistemlerini büyük bir heyecanla yeniden gözden geçirdiklerini anlatan Zeybekci, yeni sistemi pazartesi günü tüm dünyaya ilan etmeye hazırlanırken, 15 Temmuz akşamı bir anda Ankara semalarında, bu ülkeyi bölmek, bu ülkenin insan haklarını ve tüm kazanımlarını yok etmek üzere hain uçakların seslerinin yankılanmaya başladığını dile getirdi.

Zeybekci, o ihanetin gölgesi hala ülkenin üzerinde dolaştığı için bazı şeyleri anlatamadıklarını belirterek, "Geldiğimiz noktada dünyanın en önemli teşviklerini uygulayan ülkeyiz. 1990 yılından sonra Berlin duvarının yıkılmasıyla dünya çok farklı bir noktaya geldi. Dünyada yeni düzeni kuran ve uygulayan tek bir kalem var o da ekonomi. 1990'dan 2002'ye kadar dünya ilerlemiş, biz durmuşuz. Türkiye muasır medeniyet rolüne doğru giderken bu sistem bir direnç gösterdi. Türkiye durdu ve yeniden geriye gitti. Bütün dünya 1990 ile 2002 arasında büyük bir gelişim gösterirken Türkiye koalisyonlara mahkum oldu" dedi.

-Bakanlar değerlendirme yaptı

Toplantının kapanış oturumunda, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, toplantı sonuçlarına ilişkin değerlendirme yaptı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, toplantıdan çıkan sonuçlarla ilgili değerlendirmesinde Van'ın geleceğe dair umutlu olduğunu bir kez daha müşahede ettiklerini aktardı.

Bölgede güvenliğin sağlanması, 23 kenti kapsayan Cazibe Merkezleri Programının tam anlamıyla uygulanmasıyla Van'ın ve bölgenin çok kazançlı olacağını vurgulayan Tüfenkci, şunları söyledi:

"Van ile ilgili beklentilerde 'ilk 3 sırada ne olsun' dendiğinde birinci sırada güvenliğin sağlanması, ikinci sırada sınır ticaretinin gelişmesi ve yaygınlaşması ortaya çıktı. Doğru bir tespit. Bu potansiyeli kullanmak lazım. Bununla ilgili adımları atıyoruz. Kapıköy Sınır Kapısı'nın modernize edilmesi noktasında çalışmamız var. Van Gölü'nün turizme açılması noktası çok önemli. Van'ın güler yüzünü şirin yüzünü ve doğasını dünyaya göstermenin zamanının geldiğini gösteriyor."

Tüfenkci, katılımcıların, "Başkalarına Van'da yaşamayı tavsiye eder misiniz?" sorusuna "evet" yanıtını vermesinin insanların burada mutlu olduğunu ve dışarıya açık bir tutum sergilediğini göstermesi açısından önemli olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi:

"Birlik beraberliğimizi kaybetmeden, ötekileştirmeden ve coğrafyanın kıymetini bilerek, buralara sahip çıkmamız gerektiğini ortaya koymamız lazım. Burada bulunan iş adamlarımız da sivil toplum kuruluşu temsilcileri de güvenliğe öncelik veriyorlar. Güvenliğin, adaletin olmadığı yerde ne üretim olur ne huzur olur”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise kentin geleceğiyle ilgili önemli kararların ortaya çıktığını söyledi.

Her şeyin başında huzur, sağlık, barış, kardeşlik ve güvenliğin geldiğini belirten Zeybekci, "Buradaki kardeşliğe, refaha kasteden dönemleri kuraklık dönemi olarak görüyorum. Burada aradığımız bütün tohumlar var. Burada kimse sadece tarımı, sadece sanayiyi, sadece hizmetleri istemiyor. Genellikle üçüne birden talip oluyor" dedi.

Zeybekci, Van'ın geçmişten bu yana tüm yolların buluştuğu bir ticaret, sağlık, turizm, tarih ve eğitim merkezi olduğunu vurgulayarak, kentin bu değerlere mutlaka ulaşacağını, birlik beraberlik ve kardeşlik ikliminin buralara mutlaka egemen olacağını ifade etti.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA