TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu’ndan Malatya’nın birlik ve beraberliğine övgü


25.08.2016 / MalatyaGümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile birlikte Malatya’ya giden TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, , Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey'i makamında ziyaret ettikten sonra, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nın hizmet binası açılışına katıldı. Hisarcıklıoğlu Malatyalıların birlik ve beraberliğini överken, Malatyalı tüccar ve sanayicinin dünyaya açıldığına işaret etti.​

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Hizmet Binası açılış törenin de yaptığı konuşmada, 15 Temmuz darbe girişimine değinirken, Malatyalıların bu hain girişime karşı kahramanca bir duruş sergilediğini ifade ederek, gösterdiği cesaret dolayısıyla kenti tebrik etti.

 

Bakan Tüfenkci’nin özel sektör dostu bir çalışma anlayışına sahip olduğunu ve Malatyalıların hemşerileri Bakan Tüfenkci ile iftihar ettiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, gösterdiği anlayış ve istişareye verdiği önem için Bakan Bülent Tüfenkci’ye teşekkür etti.


FOTOĞRAF GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Video Yükleniyor...


 

Malatya TSO’nun müşteri odaklı hizmet anlayışını benimsediğini akreditasyon belgesi alarak 5 yıldızlı oda konumuna geldiğini bildiren Hisarcıklıoğlu, global bir bakış açısına sahip kentin iş dünyasının artık dünyaya açıldığından söz etti. TOBB Başkanı, “Malatyalı sanayici ve tüccar en iyi hizmeti hak ediyor” diye konuştu.

 

-Malatya’nın verileri neden iyi?

 

Şehrin ekonomik verilerini Türkiye ortalaması ile karşılaştıran Hisarcıklıoğlu, Malatya’nın ekonomik verilerinin Türkiye ortalamasının üzerinde olmasının nedenini birlik ve beraberlik olarak açıkladı. 2016 yılının ilk yarısı itibariyle; iş yeri sayısının Türkiye ortalaması yüzde 2 artış gösterirken, Malatya’nın yüzde 5 arttığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, ülke ortalamasının yüzde 2 azaldığı ihracat konusunda ise Malatya’nın yüzde 17 artış gösterdiğini bildirdi.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu protestolu senet sayısındaki artışa da işaret ederken, Türkiye ortalamasının yılın 6 ayında yüzde 21 artış gösterdiği bu bazda Malatya’nın yüzde 4’de kalmasının büyük bir başarı olduğunu dile getirdi. Hisarcıklıoğlu bu verinin Malatyalı tüccar ve sanayicinin borcuna sadık olduğunu ve sözünü tuttuğunu gösterdiğini vurguladı.

 

Vergi ve prim borçlarından kaynaklı şikayetlerle ilgili olarak yeniden yapılanmaya gidildiğini ve konunun Meclis’ten geçtiğini belirten TOBB Başkanı, sırada yeni bir yatırım ve teşvik politikası olduğunu hatırlatarak, “İnşallah yeni yapıyla beraber Malatya da daha fazla öne çıkacak” diye konuştu.

 

-Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun mesajı

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Eylül ayında Bakan Tüfenkci’nin evsahipliğinde TOBB’da Ticaret ve Sanayi Şurası’nın toplanacağını söyleyerek, sanayici ve tüccarın sorunlarının hükümete birinci ağızdan iletme imkanı bulunacağını kaydetti. Hisarcıklıoğlu konuşmasında, Artvin programı sırasında, konvoyu terör saldırısına maruz kalan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da geçmiş olsun dileklerini iletirken, bu saldırı da şehit olan askere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diledi. Hisarcıklıoğlu terörün her türlüsüne milletçe karşı durulacağının altını çizdi.

 

-Malatya Ticaret Borsası’na ziyaret

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, AK Partili Milletvekilleri Harun Karacan ve Erdoğan Özegen ile Doğu ve Güneydoğu illerinin oda ve borsa başkanlarıyla Malatya Ticaret Borsasını ziyaret etti.

 

Hisarcıklıoğlu burada ilin ekonomisi, sorunları ve beklentileriyle ilgili olarak iş dünyası temsilcileriyle görüş alışverişinde bulunurken Bakan Tüfenkci de yaptığı konuşmada, "Hükümet olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya açıklayacağımız teşvik paketi öncesi bir anlamıyla buraların nabzını tutmak istedik. Önümüzdeki günlerde de inşallah Sayın Başbakanımız, Doğu ve Güneydoğu illerine giderek bu teşvik paketlerini açıklamış olacak" ifadesini kullandı.

 

Borsaların özellikle tarıma dayalı ticaretin gelişmesinde önemli görevler ifade ettiğini belirten Tüfenkci, borsaların ilde tarım ve hayvancılığın gelişmesinde de önemli görevler üstlendiğini söyledi.

Bakanlar Kuruluna sevk ettikleri, Başbakan Binali Yıldırım'ın da "bayram müjdesi" olarak açıkladığı ürün ihtisas borsalarını hayata geçireceklerini dile getiren Tüfenkci, şunları kaydetti:  "Ürün ihtisas borsaları özellikle ticari hayatımıza ve lisanslı depoculukla beraber oradaki ürünlerin elektronik sertifikaya bağlanarak, piyasalarda işlem görmesi ve yatırım araçlarından biri olması hasebiyle inşallah önemli görevler görüp Türkiye'de bir anlamda devrim niteliğinde bir uygulama olacak."

 

-Borsaların güçlü olmasını istiyoruz

 

Bununla ilgili birçok borsayı, TOBB ile kurulacak ürün ihtisas borsalarına ortak ettiklerini aktaran Tüfenkci, "Burada borsalarımız var ve gerçekten modern anlamda alım satımın yapıldığı ve yatırım aracı olarak diğer sektörlerde faaliyet gösterenlerin de ilgisini çekeceği bir ürün ihtisas borsasını hayata geçiriyoruz.  Biz yerelde borsaların güçlü olmasını isterken, hem ulusal hem uluslararası anlamda borsaların güçlü olmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Ziyaret anısına Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, Bakan Tüfenkci'ye tablo ve kayısı hediye etti.

  

-Doğu ve Güneydoğu iş dünyası ile istişare

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Bakan Tüfenkci ve beraberindekiler daha sonra Doğu ve Güneydoğu Anadolu iş dünyasının temsilcileriyle istişare toplantısında biraraya geldi. Bölge ekonomisini ve iş dünyasındaki gelişmelerin ele alındığı toplantı basına kapalı olarak gerçekleşti.

 

Heyet Malatya programı kapsamında ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ı makamında ziyaret etti.Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA