TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Büyük düşünün, ona göre hareket edin”


12.07.2014 / AnkaraTOBB ETÜ Mezunları Derneği tarafından düzenlenen iftar yemeğine katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Size yakışan, büyük düşünmek. Ne iş yapıyorsanız, hangi konumdaysanız, büyük düşünün. Büyük düşünün, ona göre hareket edin” dedi.​

TOBB Başkanı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Mütevelli Heyet Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ Mezunları Derneği (TOBB ETÜ MED) tarafından üniversite kampüsünde düzenlenen iftar yemeğine katıldı.


Burada mezun öğrencilere hitap eden Hisarcıklıoğlu, bu güzel anlarında öğrencileriyle birlikte olabilmek için, ABD temasları ardından ayağının tozuyla geldiğini söyledi.

 

“Üniversitede sizlerin içinde olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” diyen Hisarcıklıoğlu, “Çünkü Türkiye’nin geleceğini görüyorum sizlerde. Bugün Türkiye’nin en büyük şansı, yaş ortalaması. Bu bize göre hem bir fırsat, hem de aynı zamanda bir tehdittir. Bunu fırsata dönüştürebilmenin yolu, girişimcilikten geçiyor. Aramızdan girişimciler, liderler çıkartmak zorundayız. Sizin gibi genç girişimcileri görünce gurur duyuyorum” dedi.

 

2004 yılında 271 öğrenci ile yola çıktıklarını anımsatan TOBB Başkanı, “bugün üniversitemizin toplam öğrenci sayısı 4 bin 500’e ulaştı. Geçen yıl ilk yüze giren öğrenci kardeşlerimden 13’ü, TOBB ETÜ’yü tercih etti. 2013 yılında üniversite taban puan sıralamasında bazı bölümlerimiz birinci oldu” ifadesini kullandı.

 

-“Her yıl bir kademe daha yukarıya gidiyoruz”

 

TÜBİTAK’ın, geçen hafta Türkiye’deki ‘en girişimci ve yenilikçi üniversiteleri’ açıkladığını belirten Hisarcıklıoğlu, “2012’de onuncu idik. 2013’te dokuzuncu, 2014 itibariyle sekizinci sıraya yükseldik. Her yıl, bir kademe daha yukarıya gidiyoruz.

 

Yine Businessweek tarafından 16 bin öğrenci arasında ‘en gözde üniversiteler’ araştırması yapılmış. Burada üniversitelerin en güçlü özelliklerini sormuşlar. Çoğu üniversitelerimizin en güçlü özelliği konum ve ulaşım imkânları çıkmış. Ama bizim en güçlü yanımız ‘ortak eğitim ve akademik kadro’ olarak yansıyor. Bunlar bizim doğru yolda olduğumuzu gösteriyor” şeklinde konuştu.

 

Hisarcıklıoğlu, üniversitenin onuncu yılını tamamladığını, geçen ay dekanlarıyla beraber Bolu’da üniversitenin ikinci on yılına ilişkin olarak bir vizyon çalıştayı yaptıklarını söyledi.

 

-TOBB ETÜ ruhu

 

Üniversiteyi daha iyi noktalara getirebilmek için mezunlara çok büyük görevler düştüğünü vurgulayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Her fırsatta üniversitenizi ön plana çıkartırsanız, aslında kendinizi ön plana çıkartmış oluyorsunuz. Onun için sizlerden ricam, TOBB ETÜ ruhunu hep beraber oluşturmalıyız. Kurumsal aidiyetimizin artırılması noktasında, Mezunlar Derneğimizin yaptırdığı bu rozeti yakamızda taşıyalım. Üniversitenize sahip çıkmalısınız.”

 

-“Büyük düşünün”

 

Mezun öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Hisarcıklıoğlu, “Artık hepiniz hayata atıldınız. Size yakışan büyük düşünmek. Ne iş yapıyorsanız, hangi konumdaysanız, büyük düşünün. Büyük düşünün, ona göre hareket edin. Yarını düşünerek değil, 10, 20 sene sonrasını düşünerek hareket edin.

 

Bunları yaparken de hayatta kaybetmekten korkmayın. Bakın Steve Jobs 30 yaşında, kendi kurmuş olduğu şirketten kovuldu. Ama daha sonrasında tekrar şirketin başına geçti ve dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline getirdi. Walt Disney, ilk başladığı işten, yeterince hayal gücü ve özgün fikirleri yok diye atılmıştı.

 

Başarısız da olabileceğinizi, aklınızdan çıkarmayın. Onun için büyük düşünün. Çünkü arkanızda ve yanınızda, çok güçlü bir aileniz var. Bu ailenin gücünü de her zaman hissedin. En büyük gücümüz de ne biliyor musunuz? Şu birliktelik. Her fırsatta, daha fazlasını göstermemiz lazım. Bizden yardım istemekten sakın çekinmeyin. Hedeflerimize, sizlerle birlikte ulaşacağız” ifadelerini kullandı.

 

-TOBB ETÜ MED, çınar ağacı dikti


TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, konuşmasının ardından Rektör Vekili Prof. Dr. Adem Şahin, Kurucu Rektör Prof. Dr. Tahsin Kesici ve TOBB ETÜ MED Yönetim Kurulu Başkanı Burak Tolga Terzi ile beraber, TOBB ETÜ MED tarafından kampüs bahçesine dikilen çınar ağacını suladılar. Daha sonra Hisarcıklıoğlu, mezun öğrencilerle sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.  

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA