TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Yol alabilmek, birlikte hareket etmekle mümkün”


17.02.2014 / GümüşhaneGümüşhane Valisi Yusuf Mayda'yı makamında ziyaret eden TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, "Çalışmak bizim insanımızda ibadet gibidir. Yol alabilmek, birlikte hareket etmekle mümkündür" dedi.​

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ


Gümüşhane Valisi Yusuf Mayda ise Hisarcıklıoğlu'nun ziyaretinden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

 

Buradan Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası’na geçen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve Vali Mayda, halk oyunları ekibinin gösterisiyle karşılandı.

 

Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, Türk insanında çalışmanın bir ibadet olduğunu belirterek, "Yol alabilmek, birlikte hareket etmekle mümkündür" ifadesini kullandı.

 

Türkiye'de açılan şirketlerin seceresini kendilerinin tuttuğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, açılan şirket sayısının bir önceki yıla göre yüzde 2 arttığını, Gümüşhane'de bu artışın yüzde 8 olduğunu söyledi.

 

TOBB olarak iki ana çalışmaları olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Bunlardan biri çektir. Karşılıksız çeklerden dolayı hapis cezası kalktı. TOBB olarak Bankalar Birliği ile kredi kayıt bürosu ile beraber bir çalışma yaptık. Çek aldığınız zaman karşınızdakinin her şeyini görebiliyorsunuz. Bankalar ona ne kadar kredi açmış, ner kadar çeki karşılıksız çıkmış, çıkan çeklerini ödemiş mi, ödememiş mi, bunları hep görüyorsunuz. Eskiden gez, göz, arpacık yapmadan ateş ediyorduk. Şimdi tamamıyla hepsini görebilir haldeyiz. Bu çek sisteminden yararlanabilmeniz için bu sisteme üye olmanız gerekiyor" diye konuştu.

 

Hisarcıklıoğlu, diğer çalışmanın ise becerisi, mesleği olmayanların işe kavuşturulması olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İŞKUR ve TOBB işbirliği ile 81 ilde proje başlatıyoruz. Herhangi bir sektör yanında personel çalıştırmak istiyor. Çalışma ve İş Kurumuna müracaat ettiğiniz zaman onlar size bir liste veriyorlar. O listeyi inceliyorsunuz. Hangisini seçerseniz, o kişiyi üç ay Milli Eğitim Bakanlığı okullarında eğitime tabi tutuyoruz.

 

Üç ay boyunca o arkadaşın hem sağlık sigortası oluyor hem de kendisine 25 lira cep harçlığı ödüyoruz. Baba oğula vermez. Üç ay sonra sınavı başarı ile bitirirse okul seçtiğiniz kişiyi size gönderiyor. Üç ay boyunca o işverenin yanında çalışıyor. Çalışırken işverene yükü sıfır. Sigortası ve günlük 25 lira cep harçlığı devam ediyor. Bu ikinci üç ay sonunda o işveren 'bu arkadaş mezun olabilir' diyorsa biz bu arkadaşın diplomasını veriyoruz. O işveren bu arkadaşnı 4,5 yıla kadar yüzde 33'lük primini ödemeyecek. Böylece o işveren yüzde 33 daha ucuz ve hem de kendi yetiştirmiş olduğu elemanı çalıştırmış olacak."

 

Konuşmaların ardından Vali Mayda ile Hisarcıklıoğlu, TOBB tarafından Gümüşhane'ye yaptırılacak 16 derslikli imam-hatip lisesi, pansiyonu ve spor salonun protokolü imzaladı.

 

Hisarcıklıoğlu, daha sonra Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı'yı ziyaret ederek bir süre sohbet etti.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA