TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

İnovasyon merkezi Karadenizli'nin zekasını kazanca dönüştürecek


17.02.2014 / TrabzonTOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Trabzon İnovasyon ve Bioteknoloji Merkezi'nin protokolü imza töreninde, "İnovasyon merkezi aslında Karadenizlinin müthiş zekasının kazanca dönüşeceği merkez olacak. Yani zekanın kazanca dönüştüğü yer. Trabzon'umuzda da bu zeka var. Bu şimdi yatırıma dönecek” dedi.​

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Trabzon'da yaptırılacak, Trabzon İnovasyon ve Bioteknoloji Merkezi'nin protokolü, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Trabzon Valisi Abdil Celil Öz'ün katılımıyla imzalandı.

 

Törende konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Trabzon Ticaret Borsası ve Of Ticaret ve Sanayi Odası’nın talepleri doğrultusunda Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ile DOKA'nın katkılarıyla Trabzon'da inovasyon ve bioteknoloji merkezi yapacaklarını söyledi.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: "İnovasyon merkezi aslında Karadenizlinin müthiş zekasının kazanca dönüşeceği merkez olacak. Yani zekanın kazanca dönüştüğü yer. Trabzon'umuzda da bu zeka var. Bu şimdi yatırıma dönecek. Eğer bir kişinin bir fikri, yapacağı bir şey varsa buna her türlü imkan sağlanacak. 6 ay içinde şirketini kurup fatura keser hale gelecek. Bu merkezde fikirler kuluçkaya yatacak."

 

Türkiye'nin artık yeni ve teknolojik ürünleri, katma değeri yüksek ürünleri dünyanın hizmetine sunması gerektiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Bunların olacağı en önemli merkezlerden biri inovasyon merkezi olacak. Merkezin üniversiteyle beraber olması bu işin olmazsa olmazı. Trabzon'a bu eseri kazandırdığımız için heyecanlıyız. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

 

Trabzon Valisi Öz de Trabzon'un bölgenin ticaret, sanayi ve ihracat kapısı olduğunu, son dönemlerde turizmde de öne çıktığını belirterek, kentin Türkiye'nin en önemli teknokentlerinden birisine sahip olduğunu anımsattı.

 

Bunun yanı sıra kente TOBB'un katkısı ile yaklaşık 5 milyon lira değerinde inovasyon ve bioteknoloji merkezini kurulacağını da söyleyen Öz, KTÜ'nün de ilde 10 milyon lira bedelle merkezi laboratuvar kuracağını ifade etti.

 

Öz, Trabzon'un teknokent, merkezi laboratuvarın yanı sıra inovasyon ve bioteknoloji merkezi ile Ar-Ge ve yenilikçi yatırımların üssü olacağını anlatarak, yatırımcılara teşekkür etti.

 

Konuşmaların ardından Hisarcıklıoğlu, Öz, Kaldırım, Hacısalihoğlu ve diğer ilgililer, Trabzon İnovasyon ve Bioteknoloji Merkezi'nin protokolünü imzaladı.

 

Trabzon Valiliği’nde düzenlenen törene, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, Of Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Saral, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım katıldı. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA