TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Gaziantep’in yıldızları ödüllerini aldı


30.11.2013 / GaziantepGaziantep Sanayi Odası tarafından düzenlenen “2013 Gaziantep’in Yıldızları Ödül Töreni”ne katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, Gaziantep’in her şeyin en iyisini hak ettiğini belirterek, “5 bakanımızla burada birlikteyiz. Bu başarı olmasa 5 bakan burada olmazdı. Gaziantep’te herkes birer yıldız hepinizi kutluyorum” dedi.​


2013 Gaziantep’in Yıldızları Ödül Töreni, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Konukoğlu’nun Kudüs Tahkim Merkezi yönetiminde yer aldığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Bu görev bir Gaziantepliye yakışırdı. Kendisini kutluyorum. Marifet iltifata tabidir. İltifatı eksik etmeyin. Başarının karşılığını alkışlarla göstermemiz lazım” ifadelerini kullandı.

 

Gaziantep’in başarısının arkasında ne olduğunun boşuna araştırılmaması gerektiğini vurgulayan TOBB Başkanı, “Birlik ve beraberlikte rahmet vardır. Gaziantepli de bunu yapıyor. Bu anlayış yukarıdan aşağı doğru geliyor. Gaziantep deyince bütün milletvekillerimiz birlikte hareket ediyor. Valimiz ve belediye başkanımız da bunun çimentosu” dedi.

 

“İnsan vücudunda damar ne işe yararsa ekonomide de damar yoldur” diyen Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Yol yoksa büyüme de yok, zenginleşme de yok. Türkiye’nin damarları tıkalıydı. Eski yollara bakın bir de bugüne bakın. Bizim önümüzü açtığı için sayın Bakanımız Binali Yıldırım’a teşekkür ediyorum.

 

Sayın Bakanımız Nihat Ergün de burada. Türkiye’nin markalaşmasında, bugüne kadar görmediğimiz desteği ve teşviği gördük. Kendisine teşekkür ediyorum.

 

İçişleri Bakanımız Sayın Güler, bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadı. Bugün ülkemizde huzur varsa, insanlarımız ölmüyorsa onun başarısıdır.

 

Fatma Hanım gibi çalışan bir insan görmedim. Bitmek bilmez bir enerjisi var. Aileden sorumlu deyince kadından sorumlu bakan gibi geliyor. Gaziantep arkasına Fatma Şahini almış, sırtı yere gelmez”.

 

En büyük övgüyü Gaziantep’in hak ettiğinin altını çizen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Gaziantep’in Türkiye’nin en hızlı sanayileşen ve büyüyen şehri olduğunu söyledi.

 

“Son beş yılda istihdamını yüzde 88 artırmış. Son beş yılda ihracatını yüzde 87 artırmış. Yine bu konuda da Gaziantep lider” diyen Hisarcıklıoğlu, “Gaziantepliler, ‘Bizim hızla ticaret yapabilmemiz için bizim denize ihtiyacımız var’ diyor. Gaziantep liman istiyor. Dörtyol-Hassa Tünel Pojesi’ni istiyor. Ama bu hayal değil. Bu kadar ihracat yapan, ihracatı hızla artıran bu lider şehir, o tüneli hak etmiyor mu? Bu iş tünelle bitmez. Hızlı tren olmazsa olmaz. Hızlı tren geldiği zaman Zeugma var ya 5 milyon turist demek. Her turist 100 dolar harcasa Gaziantep’e yılda 500 milyon dolar para girer. Hızlı trenin parasını Gaziantep bir yılda çıkarır” şeklinde konuştu.

 

-Başarılı işlere ceza

 

BALO projesinden bahseden Hisarcıklıoğlu, tarifeli tren seferlerini başlattıklarını, hem zamandan kazandıklarını hem de maliyetleri yüzde 30 düşürdüklerini vurguladı.

 

Başarılı işlerin Türkiye’de cezasız kalmadığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Geçenlerde bir gazetede, ‘Odalar Birliği Başkanı Rifat kapıları tuttu’ diyor. Ne yapmışsız. Yap-işlet-devret ile bir proje yaptık. İthalatın ihracatın yüzde 60’ını kara gümrük kapılarından yapıyoruz. Bu kapıların yenilenmesi lazım dedik. Devlette al kardeşim madem şikayetçisin, al yap dedi. Devletin 750 milyon lirası cebinde kaldı. Eğer devlet yapsaydı, ne yapacaktı, vergiler artacaktı. Devlet akıllı bir iş yaptı. Devlete bir yılda 250 milyon lira vergi vermişiz. Bekleme süreleri yarı yarıya inmiş. Özel sektörün bundan menfaati yıllık tam 410 milyon lira. Para almam, pul almam. Adam yazıyor ‘Rifat kapıları tuttu’ diye. Hangi kapıyı tutmuşum. Hizmete devam. Birleşmiş Milletler, yapılan bu projeyi bütün dünyaya örnek gösteriyor. Gümrük kapılarınızı modernize edecekseniz, Türkiye’deki modeli örnek alın diyor” şeklinde konuştu.

 

Tek isteklerinin rakipleriyle eşit şartlarda yarışmak olduğunu belirten TOBB Başkanı, “Bunun olmazsa olmazı anayasa. Onun için diyoruz ki yeni bir anayasaya ihtiyacımız var. Benim Alman vatandaşından hiçbir eksiğim yok. Alman vatandaşının ne hakkı varsa benim de olsun. İnşaata temelden başlanır. İşin başlangıcı anayasa. Yeni anayasamızı istiyoruz. 4 siyasi partimiz bize söz verdi” dedi.

 

-Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Konukoğlu

 

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu da, küresel ekonomik zorluklara rağmen büyük bir başarı hikayesi yazan Gaziantepli sanayicilerin çalışmaya, üretmeye, istihdam yaratmaya ve ihracat yapmaya devam ettiğine vurgu yaparak, ‘’Bu salonu dolduran, Türkiye ekonomisine güç katan, cesur yürekli işadamlarımızı canı gönülden kutlar, her birine tek tek teşekkür ederim’’ dedi.


Gaziantep’in, her zaman Türkiye’den daha hızlı büyümesinden gurur duyduklarını ifade eden Konukoğlu, son 10 yılda ihracatlarının yüzde 500’den fazla artış gösterdiğine, beş kıtada 177 ülkeye mal sattıklarına, 2013 yılını yaklaşık 6,5 milyar dolarlık ihracatla kapatmayı hedeflediklerine dikkati ç ekti.


Konuklarla müjdeli bir haberi paylaşan Konukoğlu, ‘’Çok güzel bir haberimiz daha var. Gaziantep’in ihracat tarihindeki rekoru kırdık. Aylık bazda en yüksek ihracatı yaptık. Kasım ayı bitmeden bu ayki ihracatımız 609 milyon dolara ulaştı’’ dedi.

Konukoğlu, sanayi üssüne dönüşen şehirde yatırımların hızla devam ettiğini, 5. Organize Sanayi Bölgesi’nde bu yıl 12 milyon metrekare alan dağıtıldığını ve gelen talep üzerine ek alan ilave edildiğini anlattı.


‘’Sanayicilerimizi, Türkiye’nin en büyük kuruluşları arasında görmekten gurur duyuyoruz’’ diyen Konukoğlu, İSO’nun ‘’Türkiye’nin En Büyük 1000 Sanayi Kuruluşu’’ arasında Gaziantep’ten 50 firmanın yer aldığını, TİM’in ‘’Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçı Firması’’ arasında Gaziantep’i 71 firma ile İstanbul’un ardından ikinci sırada geldiğini hatırlattı.


Konukoğlu, değişim ve yeniliğe açık, vizyon sahibi bir şehir olarak 10 yıl önce ‘’Marka Şehir Gaziantep’’ projesini başlattıklarını, bugün projenin meyvelerini aldıklarını ve en fazla marka ve patent başvurusu yapan beşinci il olduklarının altını çizdi.

 

-İçişleri Bakanı Güler

 

İçişleri Bakanı Muammer Güler de, Gaziantep'in geçmişten bugüne taleplerini gözlemlediğinde şehrin gelişiminin ortaya çıktığını, şehre bu hızı verenlerin sanayicilerin memleket sevdaları olması olduğunu kaydetti.

 

2000'li yılların başında Gaziantep'in bin büyük işletmeye, 100 bin istihdama, 5 milyar dolarlık ihracata ulaşmasının konuşulduğunu, bugün bunların çok üzerine çıkıldığını ifade eden Güler, şöyle devam etti: "Tüm bu hizmetler bir istikrar ve huzur ortamını gerektirir. Bu ortamın sağlanmasında da elbette ki İçişleri Bakanı'nın çok önemli görevleri var. Son dönemde uygulamaya geçirilen bir büyük politika var ki çözüm sürecinin bu gelişmelerdeki payını da ihmal etmemek lazım. Türkiye demokratikleşme ve demokratik standartların yükselmesiyle beraber artık şiddetin, terörün, baskının, zorun olmadığı, her şeyin demokratik ortamda yürüdüğü, siyaseten de legal meşru ortamda yürüyebildiği bir döneme giriyor. Elbette ki bu çözüm sürecinin başarısı herkesin sorumluluğundadır."

 

Güler, Mardin milletvekili olarak bölgeden çözüm sürecine desteğin yüzde 90'ın üzerinde olduğunu, AK Parti dışındaki partili vatandaşların arasında ise yüzde 95'lerde olduğunu belirterek, "Bölge insanının verdiği, tabanlarına verdiği bir mesaj vardır. Bunu herkes doğru okumalıdır. Bu çözüm sürecinin başarıya ulaşmasındaki sorumluluklar da yerine getirilmelidir. Demokrasiden başka çare yoktur. Bir elim demokratik taleplerle demokraside, bir elim de her ihtimale karşı silahta diye bir şey yok. Böyle bir politikanın başarı şansı yok ama güvenlik politikalarıyla da bir meseleyi çözmenin de sürdürülebilir bir tarafı yok" diye konuştu.

 

-Bakan Yıldırım

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise gelişme için ulaşımın önemine dikkat çekerek, yolların vücuttaki damarlar gibi ekonomi ve kalkınma için önem taşıdığını kaydetti. Türkiye'de son 11 yılda ulaştırma ve iletişime dair büyük yatırımların yapıldığını ifade eden Yıldırım, şunları söyledi:

 

"Dünyada kriz tüm hızıyla devam ederken Türkiye'de yol, altyapı geliştirmesi aynı hızla devam ediyor. Türkiye'nin krizi hissetmemesi veya teğet geçmesinin arkasında en önemli özellik Türkiye'deki yatırımların hız kesmeden devam etmesidir. Böylece kriz algısı insanın zihnine girmedi. 212 milyar lira yatırım yaptık ulaşım ve iletişime. 2002'de toplam kamu yatırımları 5.7 milyar lira iken biz 11 yılda 212 milyar yatırım yapmışız."

 

Yıldırım, Türkiye'nin hava, deniz ve demiryolu taşımacılığında büyük hamleler yaptığını, Gaziantep'e 2002'de 3 bin 54 uçakta 271 bin yolcu taşınırken, bu yılın ekim ayı itibarıyla 12 bin 753 uçakta 1 milyon 589 bin yolcunun taşındığını belirti.

 

Yap işlet devret uygulamasıyla hem iş yaptırdığını hem de devlete katkı sağlandığını ifade eden Yıldırım, 60 milyar dolarlık yap işlet devret projesinden üste 100 milyar lira para aldıklarını belirtti. Yıldırım, "Devlet iş bilmez diye küçümsemeyin. İş bilenin, kılıç kuşananın. İşi bilen başa gelirse hem kazanır hem kazandırır. Vatandaşa da ülkeye de kazandırır. Herkes kazanır" diye konuştu.

 

-Devlet ve ticaret

 

Eski gelenekçi devlet anlayışında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile yaptıkları gümrük kapıları yenilemelerinin yapılamayacağına dikkat çeken Yıldırım, "Kim ne zarar etti? Daha çok ticaret, ziyaret, hareket, daha çok bereket. İşte bu kadar" ifadelerini kullandı.

"Devlet üretimin, ticaretin içinde olamaz" diyen Bakan Yıldırım, şöyle devam etti: "Olursa da zarar eder. Ticaretin amacı para kazanmaktır. Devlet ise vakıf gibi ticaret yapıyor. Kazanmak birinci meselesi değil. Birisi gelir güzel iş yapar, kara geçirir, bir başkası gelir zarar ettirir."


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA