TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, Amerika’da Türkiye’yi anlattı


21.10.2013 / Los Angeles / ABDTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Los Angeles’ta UCLA Üniversitesi Anderson İşletme Fakültesi’nde Amerikalı öğrencilerin sorularını cevapladı.​

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ


TOBB ve Amerika Ticaret Odası tarafından düzenlenen Türkiye Yatırım Haftası kapsamında, Los Angeles’te UCLA Üniversitesi UCLA Global Yönetim Merkezi’nde yapılan "Türkiye'nin Temel Büyüme Sektörleri" konferansında, 30 yıl önce, Türkiye’nin sadece 3 milyar dolar ihracatının olduğunu söyleyen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, özel sektör yatırımları hakkında bilgi verdi.

 

Türkiye’nin birkaç sektörde başarı hikayesi olduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin turizmde dünyanın 6. Büyük destinasyonu olduğunu belirtti. Türk inşaat sektörünün başarılarını anlatan Hisarcıklıoğlu, Türkiye’deki ekonomik reformları anlattı.

 

Hisarcıklıoğlu, "Son dönemde, iç talepte büyüme limitlerine varırken, yükselen piyasalardaki büyüme de aşağı yönlü seyrediyor" dedi.


İhracatın Türkiye için büyük önem arz ettiğini vurgulayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Bununla birlikte Türkiye'nin en büyük ihracat ortağı olan Euro bölgesinin geleceği belirsizliğini sürdürüyor. ABD, (başkent Washington) DC'de malum meselelerden dolayı sıkıntılı bir dönem yaşıyor. Ortadoğu'ya baktığımızda, Arap Baharı'nı görüyoruz, ki beklediğimizden de daha uzun ve sancılı bir değişim süreci olacak" şeklinde konuştu.


Tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen, bir girişimci olarak hala iyimser olduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu, "Tüm girişimciler iyimserdir ama ben niçin iyimserim onu açıklamak istiyorum: 1980'da, yani bundan yaklaşık 30 yıl önce Türkiye'nin ihracatı sadece 3 milyar dolardı ve bunun da yüzde 90'ını tarım ürünleri oluşturuyordu. Bugün ise ihracatımız 150 milyar doları geçti ve bunun da yüzde 94'ü üretimden geliyor" dedi.


Hisarcıklıoğlu ayrıca Türkiye'nin turizm ve inşaat gibi sektörlerde kaydettiği "başarı hikayelerini" anlatarak, bu sektörlere ilişkin bilgiler verdi.

 

-Başbakan Yardımcısı Babacan


Konuşmasında Türkiye’deki ekonomik reformlara değinen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AB üyeliği konusunda ise son 10 yılda birçok politikanın geliştirildiğini ifade etti, ekonomik reformların yapıldığını söyledi.

 

Türkiye’nin ekonomik başarısından bahsederken demokrasi ve özgürlük alanında atılan adımların bu alanda yaptığı katkının yadsınamaz olduğuna dikkat çeken Babacan, ülkede yaşanan sosyal dönüşüm sürecinden örnekler verdi.

 

Türkiye’de 300’den fazla televizyon kanalı, bin 100’ün üzerinde radyo istasyonu ve binlerce gazete bulunduğunun altını çizen Babacan, Türkiye’nin internet erişimi ve sosyal medya kullanımında da en yüksek rakama sahip olan ülkeler arasında olduğunu açıkladı.


2009 krizinden Türkiye’de hiçbir bankanın etkilenmediğini söyleyen Babacan, “Krizden önce aldığımız önlemlerin önemi kadar kriz süresince aldığımız önlemler de önemliydi” açıklamasını yaptı. Amerika ve Türkiye’nin iki müttefik ve bir çok konuda partner olduğunu ifade eden Babacan, öğrencilerin Türkiye’nin AB süreci ile ilgili sorularına cevap verdi.


 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA