TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

İran Büyükelçisi Bikdeli Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret etti


07.10.2013 / Ankaraİran’ın Ankara Büyükelçisi Alireza Bikdeli TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu makamında ziyaret etti. Görüşmede, göreve yeni atanan Büyükelçi Alireza Bikdeli’nin İran ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilere katkı sağlayacağına inandığını belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, İran’ın yeni seçilen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin açıklamalarını da yakından takip ettiğini belirtti.​

“Kurumsal olarak İran Ticaret, Sanayi, Maden ve Tarım Odası (ICCIMA) ile yakın ilişki içindeyiz. DEİK’in Türk-İran İş Konseyi var. İş Konseyi’ni güçlendirmek lazım. Genç ve dinamizm katmak gerekir. İkili ilişkiler çok önemli. Çok güzel rakamlara sahipsiniz. Aramızdaki gümrük duvarları kalkmalı.” diyen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, zenginleşmenin ticaretten geçtiğini vurguladı.  Hisarcıklıoğlu, “Kardeşiz diyoruz fakat kardeşler arasındaki ticarete engeller koyuyoruz. Ticaret barış getirir. Doğalgaz ve petrol, devletleri zengin eder halka faydası yoktur. Halkın zengin olması için ticaret gelişmeli. İran ve Türkiye İslam ülkeleri arasında çok iyi iki ülke” dedi.

 

-Büyükelçi Alireza Bikdeli

 

İran’a uygulanan ambargolara fırsat olarak bakılması gerektiğini vurgulayan Konuk Büyükelçi Alireza Bikdeli ise hedefledikleri 35 milyar dolarlık ticaret hacmi gelişirse Türkiye’nin İran için birinci ticaret ortağı haline geleceğini kaydetti. Büyükelçi Bikdeli, “Hem İran’da Türkiye’nin reklamını yapıyoruz hem de ikili ekonomik ilişkilerin daha da gelişmesi için elimizden geleni yapıyoruz. TOBB’un bu anlamda sahip olduğu kapasitesini kullanmak bunun gerçekleşmesi yolunda önemli bir şart. TOBB’un hazır olduğunu bilmek ümit verici” diye konuştu.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA