TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Norveç Büyükelçisi Kanavin TOBB’u ziyaret etti


02.10.2013 / Ankara



Norveç’in Türkiye Büyükelçisi Janis Bjorn Kanavin, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu makamında ziyaret etti. İki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi konusunda fikir alışverişinin yapıldığı görüşmede iş konseyi kurulmasının önemine vurgu yapıldı.​

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 15-16 Ekim 2013 tarihinde EUROCHAMBRES Genel Kurulu’nun İstanbul’da yapılacağını hatırlatarak TOBB’a ilk ziyaretini gerçekleştiren Büyükelçi’ye konu hakkında bilgi verdi. TOBB ve DEİK’in yapısı hakkında açıklamalarda bulunan Hisarcıklıoğlu, “TOBB Türk iş dünyasının şemsiye kuruluşudur.  Özellikle Orta Asya, Ortadoğu ve Balkanlarda çok aktifiz. Afrika konusunda da, DEİK çatısı altında UACCIAP ile birlikte Türk-Afrika Odası’nı kurduk. UACCIAP, Afrika ülkeleri arasında ortak bir zemin oluşturmakta. Aynı zamanda, 57 İslam ülkesini kapsayan İslam Odası’nda da Başkan Yardımcılığını yapıyorum” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu karşılıklı ticareti artırmanın yanı sıra üçüncü ülkelerde de Norveç ile işbirliğine hazır olduklarını ifade etti.

 

-Türk girişimcilerin cesaretine övgü

 

Norveç’in Türkiye Büyükelçisi Janis Bjorn Kanavin ise iş konseyinin ticareti artırmak için önem arz ettiğine değinirken, Türkiye’nin Oslo’da yeni ticaret müşavirliği açmasından duyduğu memnuniyeti anlattı.

 

Norveç özel sektörünü temsilen EUROCHAMBERS’da aktif olmaları gerektiğinden söz eden Kanavin, “’EXPO konusunda İzmir’i desteklediğimiz gibi sizi de destekleyeceğiz” dedi.

 

İki ülke arasındaki ticaret rakamlarının düşük olduğunu, ancak geçmiş yıllarla kıyaslandığında rakamların neredeyse 3 katına çıktığını söyleyen Büyükelçi Kanavin, üçüncü ülkelerde işbirliği imkânının mevcut olduğunu vurguladı. Kanavin, özellikle de Afrika konusunda işbirliğine açık olduklarını belirtti. Türk girişimcilerinin cesaretini öven Büyükelçi Janis Bjorn Kanavin, “Altyapı-enerji temini konusunda Afrika’da işbirliği yapılabilir” diye konuştu.






Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA